humor O knihách

C. D. Payne – Dědictví aneb Jak Helena ke štěstí přišla

19.2.2013

Dedictvi aneb Helena ke stesti prislaHelena. Má 58 rokov, zábudlivu matku v domove pre seniorov, tri deti a manžela, čo sex vymenil za golf už pekne dávno. A neuveriteľne zábavný a aktívny život. Helena po svojej tete zdedila dom v Euclide. Keďže doma ju rodina až tak moc nepotrebuje, trávi v ňom stále viac času, aby ho pripravila k predaji. Lenže strhávanie tapiet nie je tak zaujímavé ako romány od záhadnej, ale svojho času populárnej spisovateľky Glorie Anne Lenoreovej, ktoré objavila v knižnici strýka Phila. A práve tieto dievčenské romány odštartujú jedinečný rok, v ktorom sa Helene zmení život.

Sama Helena dokáže svoje okolie a najmä správanie detí komenovať neuveriteľne vtipne a trefne. No i charakter ostatných postáv zaručuje, že sa nudiť nebudete. Staršia dcéra Monica a jej nie zrovna ideálny partner, s ktorým začne natáčať horor. Syn Kyle, o ktorom je presvedčená, že namiesto štúdia elektroinžinierstva na Purdue sa špecializuje na parmenstvo a aplikovanú sexuológiu. Sympatická, no drzá Casta so sarkastickými poznámkami. Matka, ktorá si ju stále mýli so zosnulou sestrou Maddy. Stretnutie s exmilencom. Deratizátor, ktorý ju obdivoval už na strednej ako roztlieskavačku. A zasnúbený profesor angličtiny Leigh z Pittsburghu.

„Je to jen další zblbnutí profesorem angličtiny, nebo jsem potkala životní lásku v totálně nevhodném věku osmapadesáti let?“

Každý z nich má na jej život zásadný vplyv a hoci to tak nemusí vždy vyzerať, jej cesta za šťastím vás bude baviť. Kniha dostane po čase až detektívny nádych, ale ani tu nestratí na humore. Príbeh je písaný v prvej osobe formou denníku, zápisky sú tamer s každého dňa od začiatku roka až do konca septembra.

Hlavná dejová línia sa točí okolo pátrania po spisovateľke Glorie Anne Lenoreovej, ktorou je uchvátena Helena, profesor Leigh a na počudovanie zaujme aj Castu. Snažia sa zistiť, kto je vlastne táto, síce staromódna, ale bezpochyby talentovaná spisovateľka a akú súvislosť má s jej rodinou. Popritom všetkom sa Helena dozvie o svojej rodine veľa noviniek. Kniha sa číta rýchlo a veľmi dobre. Ja som sa od nej nevedela odtrhnúť. Budú vás všetky hlášky i to, s akým nadhľadom Helena zvláda rodinu.

Autora a jeho sériu Mládi v hajzlu pozná zrejme každý. Viacerí ju i čítali. Ja som ju dlho obchádzala, ale po prečítaní Heleny som na ňu veľmi zvedavá. Ak je rovnako tak dobrá, myslím, že som našla ďalšieho obľúbeného spisovateľa. Nakladateľstvu Jota ďakujem za poskytnutie reading copy a možnosť prečítať si túto skvelú knihu. A vy ostatní si do kalendára vyznačte dátum 27.2, kedy sa objaví na pultoch knihkupectiev.

Knihu Dědictví aneb Jak Helena ke štěstí přišla (orig. Helen of Pepper Pike) vydáva vydavateľstvo Jota, 2013, 304 strán, preklad Naďa Funioková, ISBN 978-80-7462-306-6. Do 26.2 je na stránke jota.cz v predpredaji so zľavou 35%, kde si zároveň môžete prečítať krátku ukážku z knihy.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply C. D. Payne – Brenda Veliká | Orvokki's blog 26.9.2014 at 08:12

    […] Payne je čitateľom známy najmä sériou Mládí v hajzlu. Ja naňho idem okľukou. Po výbornej Helene som sa pustila do Brendy a ešte ma čaká Neviditelný. Autor si ma však svojim humorom už […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.