humor O knihách

C. D. Payne – Brenda Veliká

26.9.2014

C. D. Payne Brenda Velika

Autor: C. D. Payne
Názov: Brenda Veliká
Rok vydania: 2013
Vydavateľ: Jota
Počet strán: 288
Orig. názov: Brenda The Great

. . .

C. D. Payne je čitateľom známy najmä sériou Mládí v hajzlu. Ja naňho idem okľukou. Po výbornej Helene som sa pustila do Brendy a ešte ma čaká Neviditelný. Autor si ma však svojim humorom už získal a Mládi v hajzlu si nechám ako povestné to najlepšie na koniec. Ale späť k Brende.

Brenda Blattová, má 16 rokov, mimoriadne svojský zmysel pre humor a vysokú váhu. Rodičia sa do jej výchovy moc nehrnú a pri najbližšej možnej príležitosti ju s nadšením pošlú do súkromnej dievčenskej školy Akadémia Kapradinový útes v Stocktone v Kalifornii. Na hlavnú hrdinku čakajú predmety ako Vyjadrovanie, Etiketa, Spodné prúdy, Praktické skúsenosti, Rozhľady a Bádanie. A okrem toho slabé prídely jedla, prísny režim, ako sa na stredoškolský internát patrí a malá izba s dvoma spolubývajúcimi, ktoré ju určite neznášajú. Nočná mora alebo predzvesť nezabudnuteľných zážitkov?

Brendiným najväčším problémom je pravdepodobne ona sama. Veselou povahou a nápadmi síce srší, ale skutočnosť, že má podstatne viac kilogramov, ako by sa na dievča jej veku patrilo, a že krásy tiež veľa nepobrala, ju v jej očiach robí menejcennú a často sa zbytočne podceňuje. Otvoriť oči jej možno pomôže Marie. Nádherné dievča, ktoré sa akoby zázrakom chce s Brendou spoznať a dokonca s ňou bývať. A kde je najkrajšie dievča školy, tam chcú byť všetci.

Můj nový styl psaní esejí „ať si je klidně roztrhaj“ se dočkal v dnešní hodině Vyjadřování vřelého přijetí. Tu práci o „popravčí četě“ mi ovšem zpátky k přečtení nevrátili, z čehož soudím, že si ji paní Lumpwaphtová schovala jako důkaz pro případ, že by některý z učitelů (případně ona sama) skončil s kudlou v zádech. Zato se moje spolužačky výborně pobavily, když jsem líčila svého idálního partnera.

S Brendou a jej partiou nových kamarátok sa pripravte na množstvo trápnych i veselých príhod, súperenia novo založeného tajného spolku Arkáďaniek s nepriateľsky naladenými Delfankami i dobrodružstiev s gay trpasličím bezdomovcom a získavaním prvých vzťahových skúsenosti s akordeonistom. Pridajte prísnu riaditeľku, sexi učiteľa a skutočnosť, že študentky sa na škole v podstate nudia a dostanete zaručenú zábavu.

Autor zvolil jednoduchú a rýchlo odsýpajúcu formu rozprávania deja z pohľadu Brendy. Stredoškolské prostredie je magnetom na skvelé príhody, hromadu úletov a nepriateľstva voči vyučujúcim. Irónia a recesia je takmer v každej kapitole. Dej poháňajú aj ostatné postavy. Každá má svoju úlohu a svojou osobnosťou príbeh výborne dopĺňajú a posúvajú. Nemusíte sa báť, že by vás teenagerské prostredie nudilo, humor ocenia aj starší čitatelia.

Brenda nemusí sadnúť každému, i ja som si k nej cestu spočiatku hľadala, ale po pár kapitolách som si ju obľúbila a na napínavejšom konci mi bolo nakoniec ľúto, že už sa musíme rozlúčiť. Brenda Veliká je vtipný jednoduchý román, ideálny na jeseň. Humor drzej šestnásťročnej stredoškoláčky si vás určite získa, takže hoci nehodnotím na plný počet, neostáva mi než knihu doporučiť.

You Might Also Like

5 komentárov

 • Reply Bastera 28.9.2014 at 12:45

  Jo jo Mládí v hajzlu, na tom jsem vyrostla, ale mám pocit, že teď už by mi to nesedělo zdaleka tolik jako v nějakých 14-15 letech, takže ani nevím, zda se pouštět do Brendy 🙂

  • Reply Orvokki 28.9.2014 at 21:50

   Ja myslím, že Brenda za pokus stojí, aspoň zaspomínaš na stredoškolské roky 😀

 • Reply Mirka 3.2.2015 at 17:57

  Ještě bych zkusila soutěžit o tuto knihu. Nějak jsem se o ní začala zajímat až poté, co jsem ji uviděla tady u tebe, přiznávám. A víš co? Podle anotací mi přijde naprosto skvělá. I já byla ve věku hrdinky taky takový outsider, ani můj společenský život není úplně skvělý, no prostě…. Já totiž moc ráda čtu, mám na to spoustu času. Od úrazu jsem na vozíku, takže pes, knížky, počítač, to je moje. Třeba by se po přečtení téhle knihy moje prestiž zvedla 😀 No, trocha černého humoru neuškodí…. 🙂

  • Reply Orvokki 14.2.2015 at 14:20

   Blahoželám, knihu podľa tvojho výberu vyhrávaš, zaslala som ti e-mail. Držím palce a obdivujem tvoju statočnosť a odvahu. Dúfam, že ťa kniha pobaví a prajem mnoho síl i skvelých príbehov, ktoré prečítaš 🙂

 • Reply daramegan 13.2.2015 at 22:08

  C.d. z toho duvodu, ze je pro me z cizincu tak usmevny, jako z ceskych petrusova s jejim pekacem buchet 😀 a doporucim kavarnu na plazi od lucy diamond 🙂 ja z ni byla u vytrzeni 😀

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.