CZ a SK O knihách populárne náučné

Bylinková prvá pomoc

10.5.2019

Síce som nikdy nebola fanúšik liekov, ale ani som sa nikdy nedostala k tomu, aby som viac porozumela bylinkám. Vždy to niekto v rodine vedel a na naše jednoduché choroby stačilo málo. V detstve som pár rastlín poznala, dnes sa ich učím spoznávať znovu. A učím sa, aké bylinky sa na čo hodia. S narodením Adamka som si viac vstúpila do svedomia, začala sa správať ešte ohľaduplnejšie k životnému prostrediu a pochopila, že iba recyklovať a používať prírodnú kozmetiku nestačí.

Viem, že do hĺbky nikdy nepôjdem. Ani sa nenaučím bylinky a ich účinky naspamäť. Možno pár obľúbených a overených, ak by sa nejaký zdravotný problém objavoval častejšie, ale my bývame chorí málo a keď už, máva to ľahší priebeh. Takže mi stačí mať doma vhodnú literatúru, do ktorej nahliadnem, keď treba.

Preto sa mi zapáčila knižka Bylinková první pomoc. Aj keď ten názov je trošku zavádzajúci, pretože je to skôr prvá pomoc pre nás, keď nevieme, akú bylinku použiť na konkrétny problém, než že by bylinky samotné dokázali akoby lusknutím prsta pomôcť. Sám autor v úvode priznáva, že im treba dať čas, v niektorých prípadoch aj mesiace.

Bylinková první pomoc sa delí na úvod a dve časti. Hneď na začiatku je pár informácií, čo autora viedlo k napísaniu knižky, o domácom pestovaní, dávkovaní a možných metódach prípravy. V prvej časti sú potom pomerne bežné neduhy, ktoré dnes už trápia väčšinu z nás. Akné, bolesti, prechladnutia, tráviace problémy… V druhej časti sú vypísané kontraindikácie všetkých byliniek spomenutých v knižke.

Knižka je to útla, 150 strán. Zameriava sa na osemnásť chorôb a viac ako 80 bylín. Je veľmi zjednodušená. Autor ju určite písal s tým najlepším úmyslom, no nechcel čitateľov zaťažovať dlhou teóriou, od toho je množstvo iných príručiek. Okrem využitia samotných byliniek v stručnosti píše aj čo chorobu spôsobuje, aká je vhodná prevencia a kedy vyhľadať lekára. Rôzne bylinky pôsobia na rôzne časti, takže autor to neodbije jednou zmesou na celý problém, ale ponúka viacero možností. Napríklad pri suchom či dráždivom kašli. Iný prístup vyžadujú aj deti a tehotné, čomu tiež venuje priestor.

Knižka je prehľadne členená, dobre sa v nej orientuje, neduhy aj bylinky sú radené abecedne. Pri neduhoch je ako sa prejavujú, čo ich spôsobuje, prevencia a následne ako sa ich zbaviť, kedy vyhľadať lekára a kontraindikácie. Veľmi dobre sa mi v knižke vyhľadá, pretože Adamko je v týchto dňoch prechladnutý a kašle, takže už som ju využila aj v praxi. Len musím doplniť zásobu byliniek.

Ak nehľadáte nič rozsiahle, odborné a s množstvom teórie, chcete iba jednoduchú, no praktickú a užitočnú príručku o najčastejšie využívaných bylinkách na bežné choroby, Bylinková první pomoc vám v knižnici splní účel. Je ale lepšie mať už nejaké povedomie o tom, ako funguje telo, vplyv stravovania a zaujímať sa o moderné poznatky. Pretože knižka je naozaj veľmi skrátená a pri niektorých radách môže neskúsený čitateľ celkom tápať.

Veľmi ale chválim celkový prístup, kde sa zdôrazňuje zdravé stravovanie, pohyb na čerstvom vzduchu, odpočinok, minimum stresu a dobré vzťahy. To je základná prevencia na väčšinu chorôb. Bylinky sú doplnkom, ktorý pomôže pri vážnejších problémoch, ktoré nejde už len vyležať 2-3 dni v posteli a môžu pomôcť i pri znížení množstva užívaných liekov. Ale to je už na konzultáciu s lekárom, ako i autor v knižke upozorňuje.

Pre svoje telo a zdravie môžeme spraviť veľa, no keď naň pozabudneme, zaslúži si čo najlepšiu starostlivosť. Napríklad i s vhodnými bylinkami.

Knihu Bylinková první pomoc napísal Martin Ježek. V roku 2019 vydalo nakladateľstvo CPress. 160 strán.

Za poskytnutie knihy k recenzii ďakujem vydavateľstvu Albatros Media.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.