Adamkova knižnica fínska literatúra O knihách

Bubáci v skrini aj v lese

20.12.2018

Predstavte si, že ste dieťa, váš tatino je na služobnej ceste a kvôli snehovej búrke sa tam ešte zdrží, mamina vyhrala dvojtýždňový pobyt v Laponsku a na stráženie vám domov príde bubák.

Úplne vážne bubák, taký, ktorý má spať v skrini. Chlpatý, špinavý a trochu smradľavý. Ale vraj priateľský a školený na staroslivosť o deti a domácnosť. Aspoň tak sa píše v sprievodnom dopise.

Hilla, Kaapo a Maikki sú súrodenci, ktorých presne takáto situácia stretne. Rodičia sú preč a doma majú bubáka. A ukazuje sa, že s tou starostlivosťou je to trošku inak. A vlastne aj s bubákom.

Skontaktujú pár ďalších spolužiakov a zistia, že detí bez rodičov je viac. Aj bubákov. Niečo tu nehrá, no našťastie sú hlavní hrdinovia deti. A deti majú fantáziu, odvahu a spoločne dokážu čeliť aj takým problémom, ako je banda bubákov rozbehnutých po lese.

Tuutuki Tolonen je fínska pedagogička a spisovateľka kníh pre deti. Napísala niekoľko kníh spoločne s ďalšou fínskou spisovateľkou Eppu Nuotio. Na Strašidelnej chůve spolupracovala s ilustrátorom Pasi Pitkänenom, ktorého môžete poznať zo série Kepler62.

Strašidelná chůva je prvý diel dvojdielnej série, ale príbeh je do veľkej miery uzavretý a pokračovanie (Mörköreitti) je skôr ďalším dobrodružstvom najmladšej zo súrodencov, Maikki.

Kniha je určená pre samostatne čítajúce deti vo veku okolo 10 rokov, zaujme chlapcov i dievčatá. Hlavní hrdinovia, traja súrodenci, majú 11, 9 a 6 rokov. Čitatelia si ľahko nájdu toho svojho, pretože každý je iný.

Najmladšia Maikki najodvážnejšia a hocí ešte nevie čítať, práve svojou detskou bystrosťou príde na veľa odpovedí. Jej starší brat Kaapo je knihomoľ a bádateľ, veciam rád rozumie. A najstaršia sestra Hilla je taká, ako najstarší súrodenci na prahu puberty bývajú. Občas otravná, občas trochu viac starostlivá.

Veľký priestor dostáva detská fantázia, mýtické bytosti a nadprirodzeno. Ale ako to už v dobre napísaných knihách býva, zmysel to dáva i tak. Ak sa trošku orientujete vo fínskej literatúre, určite ste narazili na pojem fínske podivno (suomikumma). Strašidelná chůva je také podivno pre deti.

Nie som si istá, ako si deti poradia s niektorými cudzími menami, ale som si istá, že príbeh sa im bude páčiť. A určite zmenia pohľad na bubákov.

4/5

Ďakujem nakladateľstvu Portál za poskytnutie knihy k recenzii.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.