O knihách

Brnenská noc literatúry

12.5.2016

Noc literatury Brno 01

severske podpisane knihyJørn Lier Horst, Antti Tuomainen, Kim Leine a Majgull Axelssonová navštívili včera, pri príležitosti Noci literatúry, Brno. Autorské čítanie, beseda i autogramiáda. Všetko, čo si len fanúšik kníh a severských autorov môže priať. Takže je jasné, že niečo také som si nemohla nechať ujsť.

Akcia začínala o šiestej podvečer a čítalo sa na dvoch miestach. Ja som si vybrala literárnu lavičku na Jakubskom námestí, kde čítal fínsky spisovateľ, autor výborných krimi kníh presahujúcich svoj žáner, Léčitel a Moje temné srdce. Antti najprv prečítal krátku ukážku vo fínčine, potom si mikrofón zobral Ondřej Jiráček, herec divadla Husa na provázku, ktorý prečítal o niečo väčší úryvok. Vybrali dobrú ukážku.

O siedmej začínala v knižnici Jiřího Mahena beseda so všetkými štyrmi pozvanými severskými hosťami. Na besedu celkom veľa ľudí, ale zvládli to výborne. Dve veľmi milé a sympatické moderátorky sa pýtali otázky všeobecné pre všetkých autorov i každého zvlášť podľa knihy, ktorú napísali.

Dozvedeli sme sa tak, ako sa vôbec dostali k písaniu a prečo sa stali spisovateľmi, keďže každý z nich mal predtým iné povolanie. Zaujímalo ich tiež, či je severská literatúra naozaj taká temná, ako sa u nás hovorí a ako to vidia oni. Keďže autori boli do ČR pozvaní kvôli dnešnému knižnému veľtrhu v Prahe, zaujímalo ich, či poznali predtým Brno, keď im bolo ponúknuté navštíviť aj toto mesto. Najviac ma pobavila odpoveď, kde autor poznamenal, že Brno je mesto v ktorom chýbajú samohlásky.

Paní Majgull Axelssonovej sa pýtali na jej knihu Nejmenuju se Miriam a téme Rómovia v koncentračných táboroch. Antti Tuomainen hovoril o téme trauma, pretože v oboch jeho knihách sa hlavný hrdina vysporadúva so stratou blízkej osoby. Kim Leine nám povedal, prečo sa rozhodol napísať práve historický román Proroci z fjordu Věčnosti a Jørn Lier Horst, ktorý píše aj detektívky pre deti, pohovoril práve o tomto žánri.

Na záver dostali ešte jednu spoločnú otázku a to, aké knihy svojich severských kolegov by odporúčali českým čitateľom. Padali mená ako Sofi Oksanen, Karin Fossum, Knut Hamsun, Väinö Linna, Per Petterson i Juha Seppälä.

Z publika padla myslím iba jedna otázka, potom prišiel priestor na autogramiádu. Dve knihy som mala v slovenskom vydaní, čo ich autorov prekvapilo i potešilo. Mňa naopak prekvapilo, že každý dokázal napísať Barbora bez chyby a toho, aby si to predpísali na papier. Pre cudzincov je to predsa len nezvyčajné meno, ako my nejeden z nich povedal.

O deviatej začala druhý blok čítaní, ja som zvolila Kima Leineho v Skøg Urban Hub. Autor opäť prečítal krátky úryvok v dánštine, dlhšiu ukážku následne čítal v češtine ďalší herec divadla Husa na provázku, Jan Kolařík. Po čítaní ešte padlo pár zaujímavých otázok, autor prezradil aj o čom bude jeho ďalšia kniha, druhý diel Prorokov z fjordu Věčnosti.

Noc literatury bola príjemným štartom pred knižným veľtrhom Svět knihy. Zaujímavý autori, zaujímavé otázky i odpovede a čítanie na netradičných miestach. Síce sa mi dnes skoro ráno vstávalo ťažšie, aby som sa včas dostala do Prahy, ale za návštevu to stálo.

Ak mi to čas dovolí, najbližšie štyri dni sa každé ráno môžete tešiť na report zo Světa knihy. Sledujte určite i moju facebook stránku (klik) a instagram (druhý klik), kde budú pribúdať fotky v priebehu dňa.

Noc literatury Brno 02 Noc literatury Brno 03 Noc literatury Brno 04 Noc literatury Brno 05 Noc literatury Brno 06 Noc literatury Brno 07 Noc literatury Brno 08 Noc literatury Brno 09 Noc literatury Brno 10 Noc literatury Brno 11 Noc literatury Brno 12 Noc literatury Brno 13 Noc literatury Brno 14 Noc literatury Brno 15 Noc literatury Brno 16 Noc literatury Brno 17 Noc literatury Brno 18 Noc literatury Brno 19 Noc literatury Brno 20 Noc literatury Brno 21 Noc literatury Brno 22 Noc literatury Brno 23 Noc literatury Brno 24 Noc literatury Brno 25 Noc literatury Brno 26 Noc literatury Brno 27 Noc literatury Brno 28

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Ľuboš Krahulec 12.5.2016 at 18:25

  Skvelý článok a úprime ti závidim! 🙂 Ja som sa aspoň minule dostal na Sjóna do BB, takže som za to rád. Severanov mám strašne rád. No snáď raz v budúcnosti sa na nejakých opäť dostanem.
  Z tých autorov čo odporúčali, mám veľmi rád Karin (a myslím, že aj ty), potom som si kúpil minule jednu z antikvariátu od Knuta Hamsuna, tak snáď mi to sadne. Taktiež mám doma Pettersona. Od Sofi Oksanen, Očistu (vyšla v Slovarte) si raz snáď tiež prečítam. 🙂

  Ale čo sa trápim vlastne. Chcem prečítať čo najviac severanov. 😀
  PS : Horst je tiež dobrý. Dokonca som si prečítal i prvý diel tej detskej detektívky a bolo to fajn.

  • Reply Orvokki 12.5.2016 at 22:42

   Ďakujem. Ten Sjón musí byť úžasný, pomerne dosť ľudí mi o ňom hovorilo. V sobotu si ho na veľtrhu nenechám ujsť.
   Karin i ja rada čítam. Z tých čo odporúčali som čítala a poznala veľa autorov. Ale napríklad od Knuta Hamsuna som ešte nič nečítala. Sofi Oksanen píše veľmi dobre, mimochodom Očista je aj sfilmovaná, môžeš potom porovnať 🙂
   Ja by som najradšej prečítala všetky fínske knihy, čo u nás vyšli, aspoň tie nové, ale najmä teraz, kvôli veľtrhu, ich vychádza strašne moc. Každý deň narážam na nové.
   No ale prečítať čo najviac Severanov by mi tiež nevadilo 😀

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.