O knihách

Blogeri odporúčajú severskú literatúru

22.5.2016

Nadpis je trošku zavádzajúci. Tak sa totiž volala beseda, na ktorej som presne pred týždňom, počas veľtrhu Svět knihy, mohla hovoriť spolu s Petrom Čapkom (Schefikův Blog) a Tomášom Kaplanom Fojtíkom (bookvy.cz) o severských knihách. No v tomto článku budú odpovede iba odo mňa.

Pravdepodobne nie sú všetky, ktoré na besede padli, určite nie sú v takom poradí, ako padli a nie sú úplne presne také isté, ako zazneli. A aj moje odpovede budú o niečo dlhšie, pretože je na to priestor a s blogom po ruke si pospomínam na viac knižiek, ktoré stojí zato prečítať. Na konci nájdete aj odkazy na recenzie.

Tak sa pohodlne usaďte a nechajte sa inšpirovať severskou literatúrou, ktorá ma baví. #ReadNordic

finska literatura

Začneme otázkou, kterou kampaň Read Nordic pokládala nejrůznějším veřejně činným osobnostem: Proč čtete severskou literaturu?

Pretože ma neustále prekvapuje, najmä témami, ale i krásou jazyka a má atmosféru, na ktorú som v knihách autorov z iných oblastí nenarazila. Dotýka sa rôznych spoločenských oblastí a aj detektívka ma presah do iných žánrov. Nie je to iba o vražde a hľadaní vraha, autori sa vyjadrujú k aktuálnym spoločenským problémom a nahliadajú za pozadie zločinu.

Upřednostňujete mezi severskou literaturou některou zemi, nebo je vnímáte jako celek? 

V určitých aspektoch ju vnímam ako celok, najmä Švédsko, Dánsko a Nórsko. Ale uprednostňujem Fínsko, ktoré podľa mňa z tejto oblasti vybočuje. Zmyslom pre humor, jazykom, prírodou, povahou jednotlivca i spoločenskými témami.

Mám na celú krajinu slabosť, od fínskeho melodického metalu, cez filmy, po fínsky dizajn, umenie, jazyk, ten mi príde nádherný, no a samozrejme ma chytila aj literatúra. Rada si prečítam aj knihy z ostatných krajín, ale práve to Fínsko má u mňa prioritu, láka ma najviac a siahám po ňom najčastejšie.

Svet knihy den stvrty 03

Kdo ze severských hostů letošního Světa knihy vás zaujal?

Určite Katja Kettu, pretože román Porodní bába bola najlepšia kniha, akú som minulý rok čítala. Je to kniha úchvatná jazykom, postavami i prostredím. Autorka ma veľmi prekvapila, je milá a veľmi veselá. Úplný opak od knihy, čo je celkom depresívne čítanie. 

Druhým autorom, na ktorého som bola zvedavá, bol Antti Tuomainen. Najmä kvôli knižke Léčitel, ktorá presahuje viaceré žánre. Navštívila som ale väčšinu besied so severskými autormi a každý z nich ma zaujal a bavil. Sú to zaujímavé osobnosti a teším sa na knižky, ktoré som od nich zatiaľ neprečítala.

Co z poslední doby byste ze severských knih doporučili k přečtení? A co máte na pomyslném nočním stolku nachystáno vy sami?

Už pred dvoma mesiacmi som napísala, že mojou knihou roka je román Čtyrčestí od Tommiho Kinnunena a doteraz si za tým stojím. Kniha hovorí o Fínsku naprieč dvadsiatym storočím, je výborne napísaná a s úžasnými postavami. Na veľtrhu som si kupovala komiks Sojčák, ktorý som už stihla prečítať. Málo slov, veľa obrázkov, ale silný príbeh a otázky na zamyslenie. 

Aktuálne mám na stolíku novinky, ktoré som objavila na veľtrhu a nie je ich málo. Napríklad laponské príslovia, ktoré boli uvedené na veľtrhu, Psaní je práce lenochů, ale od veľtrhu som dočítala aj poviedky Lesní lišky.

Sojcak WEB

Je nějaká severská kniha, ke které se vracíte? Která to je a čím vás zaujala?

Ja sa priznám, že sa nevraciam k žiadnej knihe. Nespomínam si, že by som niekedy prečítala nejakú knihu dvakrát, ak nepočítam v detstve rozprávky. Príde mi, že je toľko skvelých kníh, ktoré by som chcela prečítať, že nechcem strácať čas s tými, ktoré som už čítala, aj keď viem, že pri druhom-treťom čítaní by som asi objavila opäť niečo nové v tých knihách.

Ale viem si predstaviť, že by som si znova prečítala Strážkyni pramene od Emmi Itäranta, tá bola dokonca na veľtrhu minulý rok.

Strazkyne pramene

Sever je spjatý s tématem emancipace. Jaká je vaše oblíbená literární hrdinka v severské literatuře? A které severské autorky rádi čtete?

Mne sa veľmi páčila Noria z už spomínanej knihy Strážkyně pramene, ktorá sa mala stať čajovou majstryňou, prevziať po otcovi toto umenie a zároveň strážiť rodinné tajomstvo. Nie je to emancipácia v tom pracom slova zmysle, ale páčila sa mi Noriina odvaha ísť aj proti dystopickej spoločnosti.

Ak by som mala vybrať vyslovene emancipované hrdinky, tak Maaria, Lahja a Kaarina v románe Čtyřcestí. Najmä Maria, porodní bába, slobodná matka na vidieku začiatkom 20. storočia. Ale mala najlepší dom v dedine, išla si za svojim.

Zo severských autoriek si rada prečítam napríklad Leenu Lehtolainen, Camillu Läckberg či Sofi Oksanen.

Co vy a severská krimi? Propadli jste se Stiegu Larssonovi a Joovi Nesbøovi? Kdo ze severské krimi dále stojí za přečtení? Je i nějaký autor(ka), který vás v tomto žánru zklamal?

Ja som im prepadla, obom spomínaným ale i desiatkam ďalším. Leena Lehtolainen bola asi prvá detektívkarka, ktorá ma vôbec k tomuto žánru priviedla.

Veľmi ma zaujala Pasca od Marca Leina a Box 21, aj keď rozbeh je pomalší. Veľa známym som už odporúčala aj Torkila Damhauga, Karin Fossumovú, Monsa Kallentofta, Camilla Läckberg je úžasná, Lotosové blues od Kristiny Ohlsson alebo thriller Plavec od Joakima Zandera.

Vyslovene sklamania mám zatiaľ iba dve. Poslední rituál od Yrsy Sigurdardóttir, ale dám jej ešte šancu s novinkou Pamatuji si vás všechny, pretože na besedách mi bola veľmi sympatická. Druhým sklamaním sú Mlhy Ölandu od Johana Theorina. Tie dve krimi ma naozaj nebavili.

Joakim Zander Plavec

Severská literatura je z logiky věci literatura překladová. Všímáte si při četbě i této roviny? Přemýšlíte o překladové češtině? Všímáte si například nějakých nešvarů nebo naopak přirozeně znějícího jazyka?

Ja osobne veľa vecí až tak nepostrehnem, pretože väčšina tých prekladov je do češtiny a čeština nie je môj materský jazyk, takže niektoré frázy, ktoré bývajú vyčítané ako nevhodné, ja ani nepostrehnem. To skôr medzery na nesprávnych miestach, zlé použitie úvodzoviek a podobne si všimnem.

Nečítam ani v angličtine. Hoci tomu jazyku rozumiem, nepostrehla by som drobné nuancie a viem, že by mi unikli niektoré detaily. V severskej literatúru sú ale dôležité práve tie detaily. Naviac kvalitne preložených kníh je veľa, takže na nedostatok čítania sa rozhodne sťažovať nemôžem.

Na druhej strane veľmi obdivujem fínskych prekladateľov. Moja fínčina je slabá, aj keď som sa ju snažila naučiť, ešte chvíľku potrvá, než budem schopná prečítať prvú, aspoň detskú, knihu. Takže porovnať presne to neviem, ale keď čítam preklady od Lenky Fárovej, Michala Šveca, Vladimíra Piskořa a ďalších skvelých fínčinárov, mám pocit, že samy autori by to tak chceli. Aby tá kniha znela presne takto. Niektoré knihy je skrátka radosť čítať, aj keď je samotný dej nepríjemný a u týchto prekladateľov viem, že to bude kvalitný preklad a príjemné čítanie.

Co čtenáře vašeho blogu nejvíc baví? Jaký byl váš nejúspěšnější článek? A na který článek na svém blogu jste obzvlášť hrdí?

Ja mám pocit, že ich najviac bavia knižné novinky. Na blog ich moc nedávam, keď tak skôr fotku na FB stránku alebo instagram, ale príde mi, že čitateľov najviac zaujímajú nové knihy. A pozorujem to i u ostatných blogoch.

Ale najúspešnejším článkom je dlhodobo zoznam severských krimi, ktoré u nás vyšli. Vychádzala z neho dokonca i jedna stránka zameraná na tento fenomén. Začala som ho písať niekedy na jeseň v roku 2011 a to tam bolo ani nie tridsať autorov. Dnes ich je o dobrých sto viac, napísali spolu takmer štyristo kníh, ktoré boli preložené do češtiny, respektíve slovenčiny. Ale zaslúžil by si znova aktualizovať a doplniť.

Mne osobne sa veľmi páči recenzia na knihu 35 mrtvych, ktorá ale nie je severská, rada si čítam zápisky z cestovania, ale hrdá som i na ten zoznam severských krimi, strávila som nad ním veľa hodín.

Lesni lisky WEB

Co vám blogování přineslo a přináší? Máte třeba nějakou veselou historku – poznal vás někdo na ulici, požádal o ruku nebo tak?

Blogovanie skôr odnáša a to čas. Prečítať knihu a napísať o nej je časovo celkom náročné, aj keď niekedy sa tie slová hrnú samé. Veselú historku nemám žiadnu, ani žiadosť o ruku nebola spojená s knihami. Skôr naopak, obdivujem manžela, že má s mojou vášňou pre knihy takú trpezlivosť. Ale svadbu sme mali v zámockej knižnici, takže aj v tomto smere sa moja láska ku knihám prejavila.

Ale pár blogerov mi po minuloročnom veľrhu napísalo, že ma tam stretlo, to ma potešilo. A to som tam bola iba neplánovane 4 hodiny, ale akosi ma dokázali spoznať 😀

Inak to prináša najmä spomínané časové starosti a radosti z komentárov a správ od čitateľov, že vďaka mne prečítali skvelú knihu.

. . .

Knihy, o ktorých hovorím:

You Might Also Like

8 komentárov

  • Reply pravá knihomolka 22.5.2016 at 20:27

    To musela byť príjemná beseda, škoda, že som sa už nemohla zúčastniť. Inak na Léčitele som už chvíľu pozerala, ale kdesi som si prečítala nie až takú nadšenú recenziu, a nechala som si zájsť chuť. Takže ju odporúčaš? Mám ju vrátiť do svojej fronty na prečítanie? 🙂 (a zaradiť si tam naviac Lesní lišky a Sojčáka 😉 )
    A teda obdivujem, aká si aktívna blogerka, pomaly ani nestíham prečítať, čo všetko napíšeš 🙂

    • Reply Orvokki 23.5.2016 at 15:45

      Keď mám voľno, tak si pripravím články aj na týždeň dopredu. Fotiek mám väčšinou nafotených aj na dvadsať kníh, pritom viem, že sa k niektorým dostanem tak za rok :D. No a inokedy to tu týždeň-dva zíva prázdnotou. Ale snažím sa, moja idea je dávať aspoň tri články týždenne.
      Mne sa Léčitel páčil, je to dokonca kniha, ktorú prečítal aj manžel (ale tak trošku som mu ju nanútila, že je to krátke a úžasné). Dovolím si kopírovať moje vlastné zhrnutie tej knihy 😀
      Léčitel je výborným príbehom lásky, napätia, krimi, sci-fi i drámy. Má rýchly dej, fantastický záver, odohráva sa z pohľadu hlavného hrdinu a celú katastrofickú scenériu dopĺňa vytrvalý dážď. Žiadne zbytočné slová a opisy. Presne ako napísal Mikko Waris pre Savon Sanomat „Tuomainenov jazyk je bohatý, precízny a presný”.
      Niekomu, kto má rád akčné a drsné thrillery sa môže Liečiteľ zdať nudnejší, ale mne presne sadol. Odporúčam čítať pred Vianocami, tak ako sa odohráva dej 😀

      • Reply StandyB 25.5.2016 at 10:35

        keď mne všetky Fínske diela pripadajú kriminálne a mysteriózne 😀

        a gratulujem ti ku besede musel to byť dobrý pocit a neskutočný zážitok 🙂

        • Reply Orvokki 25.5.2016 at 11:07

          Napríklad taký Arto Paasilinna je veselé čítanie, aj keď mu nechýba irónia a čierny humor. Inak súhlasím, že väčšina nie len fínskych kníh je tajomných, pochmúrnych, mysterióznych… no skrátka nie zrovna veselých. Ale nie sú to len detektívky a krimi, určite tam nájdeš aj veľa skvelých spoločenských románov (napríklad to Čtyřcestí).

          Ďakujem, zážitok to bol krásny a veľmi milý, vlastne by som si ho kľudne niekedy zopakovala. Pre každého knihomoľa, najmä aj blogera, je rozhodne skvelé, keď môže o obľúbených knihách hovoriť aj osobne, nie iba prostredníctvom písmeniek na blogu.

  • Reply StandyB 25.5.2016 at 10:36

    a zapisujem do zoznamu ďalšie knihy! 🙂 ďakujem

    • Reply Orvokki 25.5.2016 at 11:09

      Ide leto, dovolenky, cestovania, takže ďalšie knihy sa istotne hodia 😀 (tak ako v zime pod deku a k čaju, na jar na rozkvitnutú záhradu a jeseň, keď si čítame v pohodlnom kresle a za oknom bubnuje dážď a fúka vietor).

  • Reply Rozešívačka 27.5.2016 at 12:47

    Na besedu s vámi všemi bych určitě ráda dorazila, ale neděle mi nevyšla. Díky za další tipy 🙂 Hodně mě zaujala ta Strážkyně pramene. Přesně na takovou knížku bych teď měla chuť. A Léčitel taky vypadá zajímavě.

    • Reply Orvokki 27.5.2016 at 14:40

      Tak aspoň takto som mohla časť besedy sprostredkovať 🙂

    Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.