O knihách

Blbovník pre organizovanú matku

5.11.2018

Na vysokej som sa naučila jedno efektívne pravidlo. Myslím, že to bolo z metódy GTD od Davida Allena. „Ak to môžeš spraviť do dvoch minút, sprav to hneď.“ Jednoduché a maximálne geniálne. Spolu s diárom Moleskine, denný veľkosť L, mi to fungovalo niekoľko rokov.

Zvládla som študovať dva obory naraz, brigádovať, cvičiť, mať voľný čas a prečítať minimálne 100 kníh ročne. V organizovaní svojho času som bola dokonalá. Nikdy som nemeškala, úlohy som plnila včas.

Všetko sa zmenilo s narodením Adamka. Moleskine zíval prázdnotou, potrebovala som mať zapísané iba prehliadky u doktorov a na to stačil online kalendár zdieľaný s manželom. Skúsila som to so zmenou diáru a dostala krásny ružový Doller. Aby som sa aj ako matka cítila žensky. Už v apríli som nebola schopná si nachystať nasledujúci mesiac, diár je totiž nedatovaný. A pre kreatívcov. Čo som asi tak mala pri kojencovi kresliť? Vysnívaný vzor na látkové plienky?

A pravidlo dvoch minút? Až na materskej som si uvedomila, koľko činností sa dá stihnúť do dvoch minút. No spolu zaberú pol dňa. Jediné, čo trvalo vždy dlhšie, bolo kojenie.

Popratať hračky, uložiť knihy, hodiť prádlo do práčky, nachystať plienky, dať dusiť zeleninu, povysávať pod stolom, prezliecť Adamka, zaniesť špinavé oblečenie do práčky, poliať kvety, utrieť rozliatu polievku, rozmraziť mäso, dojesť so jogurt z rána, odpísať na email mamine, opraviť chybu v článku, objednať jedlo, prebaliť Adamka, umyť si zuby, prezliecť si špinavé tričko, dať Adamka dolu zo stola, odpratať akuskrutkovačku z chodby, zaniesť schodíky do pivnice, zasadiť žeruchu, schovať sušiak z balkóna keď sa rozprší, ustlať posteľ, vyvetrať, ísť pre poštu, vyniesť smeti, zaniesť bioodpad do kompostu…

Seriózne, ale drvivá väčšina mojich každodenných úkonov nezaberie viac ako minútu. Ale je ich nekonečno. Občas i dve nekonečná.

Čo je docela blbé, pretože ja som človek, čo miluje odškrtávanie úkonov. A večer nezaspím, ak si všetky úlohy, ktoré mi lietajú hlavou, nezapíšem. Milujem zoznamy a To Do listy. Teraz to riešim formou poznámok v mobile, ale strašne rada by som sa toho zbavila. Nie je to ono a najmä chcem obmedziť pozeranie do monitora po ôsmej (paradoxne tento článok píšem na trikrát o desiatej večer, takže ešte sa mi to nepodarilo). Lenže nájsť diár, ktorý by mi na materskej vyhovoval sa mi nepodarilo. Až doteraz. Síce iba čiastočne, ale konečne mám diár, ktorý nezíva prázdnotou.

Predpredminulý týždeň som ho objavila. Lebo autorku Kristínu Tormovú (kedysi Farkašovú) sledujem na IG. Predminulý týždeň mi prišiel. Minulý týždeň som bola aktívna a vyplnila všetky dátumy, zapísala schôdzky, rozpísala niektoré zoznamy a vyfarbila prvý obrázok. Tento týždeň ho už ľúbim. Blbovník. Síce mi chýba, že deň nemá celú stranu, aby som si mohla zapisovať, čo všetko musím kúpiť, čo budeme jesť a kde sa chystáme, lebo ja mám rada vo veciach poriadok, ale môžem si doň farbičkovať a to je tiež fajn.

Strašne super sú nálepky. Nie iba srdiečka a motivačné texty, ktoré mi pripomínajú, že aj moje bláznivé sny, ako prejsť púť do Santiaga zvládnem. Kristína vymyslela nálepky aj na mesiace. A to mi ohromne uľahčilo celé datovanie. Blbovník je totiž nedatovaný, takže najprv som si musela dátumy vypísať. Môj začínam dnes. 5. novembra 2017.

V diári je pár vychytávok, ktoré ma bavia. Napríklad náladovník je skvelý nápad, ale ako sa poznám, nebudem si každý deň hľadať farbičku podľa nálady, takže obrázky si vyfarbím, keď budem mať náladu. Hoci aj polovicu z nich naraz. Páčia sa mi Kristínine texty a dizajn pre ňu typický. Zoznamy ľúbim a ona má na každý mesiac iný. Zvedavá som na mesačné zhrnutia i plány, ktoré si môžem značiť.

Nevyhovuje mi iba malý formát. On je celkom praktický a napracem ho aj do tašky plnej Adamových kníh a autíčok, ktoré nutne musíme brať so sebou. Ale do dokonalosti mi tam chýba priestor na všetky poznámky, ktoré si potrebujem v priebehu dňa zapísať. Ale tých je tak veľa, že buď ostanem pri poznámkach v mobile alebo si konečne kúpim obyčajný riadkovaný malý diár a budem to presúvať tam.

No s diárom som spokojná a myslím, že sa konečne opäť vraciam k papieru.

You Might Also Like

5 komentárov

 • Reply Standy 7.11.2018 at 09:55

  Vyborne;) dakujem ti za predstavenie lebo som nad nim uvazovala bolo mi sympatické, ze mozem zacat kedy chcem a nemusim cakat od 1.1.2019 😀 vyborne takze sup do nakupneho kosika

 • Reply Viki 2.12.2018 at 21:03

  Tiez som nad nim uvazovala. Ja mam uz asi 15 r kruzkovy diar a kupujem si napln od Herlitzu. Je to taky novorocny ritual, vybrat staru napln a prepisat si z nej narodeniny a vyrocia do novej, zrekapitulovat si uplynuly rok. Trochu mi v tychto dopisovacich diaroch chybaju meniny a ststne sviatky. Ale asi sa necham zlakat a nebudem dalsi rok za konzervu.

  • Reply Orvokki 3.12.2018 at 22:15

   Tiež som pri Moleskine mala rada ten moment, kedy som si zapísala prvé narodeniny, výročia a udalosti, o ktorých som vedela. Akurát sa to dialo už koncom leta/začiatkom jesene, Moleskine som si kupovala pár mesiacov pred začiatkom nového roka.
   Meniny mi v diári nechýbajú, nikdy som ich tam nesledovala. Aj o štátnych sviatkoch viem tak nejak z bežných každodenných informácií. To mi tam skôr zaberalo miesto. 😀
   Krúžkový diár znie krásne, nikdy som taký nemala, vždy mi to totiž prišlo ako pre ľudí na vysokých postoch, zaneprázdnených alebo veľmi činorodých. Takých, čo si tam krásnym perom zapisujú dôležité schôdzky. A ja neviem ani krásne písať, to by mi bolo ľúto mať taký diár.

 • Reply Čas pod kontrolou – Orvokki's blog 12.2.2019 at 23:01

  […] Dollerom to nevyšlo. Blbovník je skvelý, stále ho používam, ale malý. A potom mi prišla ponuka na vyskúšanie diáru The […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.