O knihách populárne náučné

Bioenergetické cvičenia

30.7.2018

O bioenergetike som ešte donedávna nevedela absolútne nič. Matne som tušila, že niečo také existuje, ale odsunula som to kdesi do pozadia s tým, že to nie je pre mňa. Naviedla ma k tomu psychoterapeutka, že by mi cvičenia mohli sadnúť viac, ako relaxačné a meditačné metódy. Dokonca mi odporúčala konkrétnu knihu, Bioenergetická cvičení od U. Gudat a R. Hoffmann z nakladateľstva Portál.

Doma som sa dala do letmého skúmania, čo to vlastne je. Musela som psychoterapeutke dať za pravdu, pretože meditácie mi nejdú, nebavia ma a nemajú ten efekt, aký by som očakávala. Naopak pohybové cvičenia ma bavia a ak sa dajú robiť kedykoľvek v pohodlí domova, zvládnem to aj popri Adamkovi. Tak sa ku mne dostala útla kniha Bioenergetická cvičení dostala.

V prvom momente ma prekvapila hrúbka, pretože má len necelých sto strán a ešte k tomu malý formát. Prvá časť je teoretická, druhá praktická. Autori vysvetľujú, čo to bioenergetika je, komu môže pomôcť, čo môžu cvičenia spustiť, čo je nežiadúce, ako cvičiť, aby mali cviky žiadúci efekt.

Cvičení je niekoľko a nie je potrebné cvičiť všetky. Autori popisujú päť rôznych typov osobností, respektíve päť vnútorných postojov s rôznymi problémami. Je vhodné si najprv nájsť ten svoj a cvičiť im určené cviky. Tu som mala trochu problém sa čo najpresnejšie zaradiť, pretože hoci je charakteristika celkom podrobná, videla som sa vo viacero typoch.

Praktická časť je ukážka a popis jednotlivých cvičení. Aj táto časť je rozdelená na dva okruhy. Prvý okruh, základné cviky, cvičia všetci, je to niečo ako rozcvička, dodržuje sa predpísané poradie. V druhej časti sú cviky z ktorých si vyberáte podľa zaradenia a problému.

Zatiaľ ich nemám zautomatizované, dokonca ich ani necvičím tak často a tak dlho, ako by sa malo, pretože na ne nemám potrebné množstvo času. Adamko mi trochu nabúral plány keď začal spávať iba jedenkrát denne a to zrovna bývame vonku. Naviac okrem bioenergetiky už dlhšie skúšam ďalšie možnosti, beriem Bachovy esencie, magnézium, upravila som si jedálniček, chodím psychoterapeutke a zmeny k lepšiemu nastali i v živote, takže tvrdiť, že bioenergetické cvičenia mi pomáhajú, by bolo predčasné.

Ale je to jeden z ďalších spôsobov, ako dostať svoj stav, respektíve moje telo viac pod kontrolu a lepšie ho poznať. Cvičenia mi naozaj sedia viac ako meditácie, aj keď jógu mám akosi radšej. Musím ešte zdôrazniť to, čo zdôrazňujú aj autori v knihe, že je dobré svoj najprv konzultovať s odborníkom a nepúšťať sa do nich len tak, na vlastnú päsť.

Je dokonca možné, že cviky budete najprv potrebovať ukázať osobne a pod vedením skúseného lektora, pre taký prípad je v knihe uvedený kontakt na Asociáciu pre somatickú psychoterapiu a webové stránky, kde nájdete školených odborníkov vo svojom okolí. Kniha je stručným úvodom a odrazom pre tých, ktorí vedia, že im môže pomôcť a chcú ju vyskúšať.

Ak by vás táto problematika zaujímala viac, Portál vydal od amerického lekára a psychoterapeuta Alexandra Lowena, ktorý bioenergetiku vytvoril, hneď štyri knihy. Nájdete ich tu.

___
Ďakujem nakladateľstvu Portál za poskytnutie knihy k recenzii.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.