O knihách

Bibliotéka 2015

7.11.2015

Nemala som v pláne na Bibliotéku ísť. Vedela som, kedy sa koná, ale chodila som na ňu pomerne často ešte na gymnáziu, teraz ma tam nič nelákalo. Už som dva knižné veľtrhy tento rok navštívila (Praha, Havlíčkov Brod) a to mi stačilo. Čo ma však do Bratislavy tiahlo, bola autogramiáda švédskej autorskej dvojice Cilla a Rolf Börjlindovci. Tak som si nakoniec zobrala skorší autobus a na pár hodín sa do Incheby predsa len pozrela.

Dve veci, ktoré mi hneď udreli do očí a ktorými sa Bibliotéka líšila od veľtrhov v Prahe či Havlíčkovom Brode: veľa priestoru a málo ľudí. Možno cez víkend tam bolo tesnejšie, ale štvrtok, kedy som tam bola ja, sa tam dalo pomaly tancovať.

Rozhodne najpútavejší stánok malo vydavateľstvo Evitapress. Knihy pre ženy, dominovala výrazná ružová farba. Dostal ma však ich predajný spôsob. Knihy sa tam predávali na kilá a to doslova. 1 kg stál totiž 10 €. A keďže evitovky sú v mäkkej väzbe, asi sa nákup celkom oplatil. Nič som si tam nekúpila, pretože tomuto žánru sa po viacero sklamaniach už radšej vyhýbam. Ale rozhodne šikovný ťah, ktorý ma zaujal.

Najmilší stánok malo Artforum. Malý, príjemný s dobrými knihami. Kúpila som si tam nakoniec iba dve, ale ponuka ma zaujala komplet celá.

Najväčší priestor mal Slovart. Okrem noviniek sa pochválili aj pripravovanými knihami, nechýbali publikácie v angličtine, populárne anti-stresové omaľovánky, knihy pre mladých, romány, detektívky, odborné… skrátka, tam ste mohli stráviť najviac času. A aj najviac nakúpiť. Nechýbala originálna foto stena a celkovo tam bolo moc fajn.

Zaujímavý bol aj stánok kníhkupectva Martinus. Priestorný, zameral sa na novšie a populárne knihy, a návštevníkov lákal na 20 % zľavu.

V Ikare som si kúpila krimi Temný úsvit, aby som si mala na podvečernej autogramiáde dať čo podpísať a po krátkom prelistovaní aj Všetky skvelé miesta. To sa bude čítať rýchlo. Už dlhšie mám vo wishliste Africký príbeh lásky, ktorý som sa napokon rozhodla zobrať tiež. Štvrtú knihu som dostala k nákupu zadarmo, ale tá poputovala mamine.

Kto mi bol od začiatku nesympatický, bol stánok Panta Rhei, ktorý už pred vchodom do hlavnej haly lákal na knihy od 1 €. Ono je fajn predávať knihy lacnejšie, za veľtržné ceny, lenže tu išlo vyslovene o zbavenie sa starších kníh, ktoré sú vo výpredaji stále. A ponuka bola dosť biedna. Zbežne som ju preletela a ak sa pohybujete v ČR, a poznáte Levné knihy, tak v dosť veľkej miere išlo o rovnaké knihy. No i na Slovensku dostať tieto knižky lacno. Poznám jedno kníhkupectvo v Topoľčanoch, spomínam si, že Trenčín a Piešťany tiež niečo podobné mali (či ešte fungujú, to neviem). A keď nie v kamennom, e-shopy to istia.

Paradoxne Literárna kaviareň Panta Rhei mala besedy, ktoré ma zaujali najviac… ak by som bola na veľtrhu aj cez víkend alebo aspoň v piatok.

Knižný veľtrh beriem ako skvelú príležitosť propagovať novinky, našich autorov, menej známe knihy ale i vydavateľstvá… Bibliotéka na mňa celý čas pôsobila viac ako výpredaj dávno vydaných kníh než ako miesto, kde by sa prezentovali novinky či slovenskí spisovatelia.

Možno je to preto, že som robila v Levných knihách a tie výpredajové knihy poznám a nelákajú ma. Možno to bolo celkovo malým počtom stánkom, kde tie „výpredajové“ dominovali (neviem, či je slovenský knižný trh tak malý, alebo sa iba viacero vydavateľov nezúčastnilo). A možno práve to je presne to, čo slovenský návštevník od Bibliotéky očakáva, takže je tomu prispôsobená aj ponuka. Ja som si tam až na pár besied toho veľa pre seba nenašla.

Necelé tri hodiny mi stačili, o rok si radšej zopakujem Svět knihy (tam už mám naplánované celé štyri dni) a možno i komornejší, no príjemný a kvalitný Podzimní veletrh v Havlíčkově Brodě.

DSC_7339 DSC_7341 DSC_7343 DSC_7344 DSC_7345 DSC_7346 DSC_7350 DSC_7351 DSC_7352 DSC_7354 DSC_7357 DSC_7360 DSC_7363 DSC_7370 DSC_7376 DSC_7382 DSC_7385 DSC_7386 DSC_7390 DSC_7393 DSC_7395 DSC_7332 DSC_7335

You Might Also Like

10 komentárov

 • Reply Adris 7.11.2015 at 18:04

  Paani, takze ceske jsou lepsi, rikas?:) Ja ten Pražský prosvihla, tak snad pristi rok:). Klidne bych brala Svet knih i pred Vanocema:). Jinak, ja bych chtela knihu Dám ti aj slnko, ktera u nas bohuzel vyjde az na jare;). Bude Bratislavsky sraz, tak treba se mi ji nakonec koupit povede:)).

  • Reply Orvokki 7.11.2015 at 18:07

   Áno, české ma zaujali oveľa viac 🙂 Tam som sa nenudila, nevedela som, kam skôr, zaujalo ma tam strašne veľa stánkov, besied… všetkého! Svět knihy pred Vianocami by mal veeeeľmi negatívny dopad na množstvo darčekov kúpených mojim blízkym. Max. by všetci dostali knihu 😀 . Ako sa poznám, celý rozpočet by padol na knihy. Pre mňa! (Nedávno som si uvedomila, že nakupovanie kníh je ako droga).

 • Reply Christine 7.11.2015 at 21:35

  Ja ti všetky tie tri veľtrhy tak závidím. Ale do tej Prahy sa možno v máji vyberiem (len kamoška, čo u nej prespím o tom ešte nevie). A na Bilio som mala ísť.
  Zaujala ma tá fotka s vetou Veľmi smútim, že v Martine sa yoga cvičiť nedá. Nejako nechápem, čo tom malo byť, ale tá yoga sa u nás v MT myslím cvičí 😀

  • Reply Orvokki 8.11.2015 at 10:22

   Prahu by si budúci rok určite nemala zmeškať už len kvôli tomu, že hosťom sú severské štáty. Skandinávsky dům a ďalší partneri určite vymyslia strašne veľa besied, autogramiád a taký program, že nebudeme vedieť, čo skôr.

   Čo sa týka tých fotiek, popravde neviem k čomu presne patria. V hale kde sa konali prednášky boli pri lavičkách dve-tri sieťe a na nich boli pripevnené podobné úryvky, letáky, fotky a tak. To ma zaujalo 🙂

 • Reply Evka 8.11.2015 at 08:50

  Ja som tohtoročnú Bibliotéku veľmi chcela navštíviť, pretože som ešte na žiadnom knižnom veľtrhu nebola, no zas sa mi to tento rok nepodarilo. Čo ale, však, sledujem reporty z takýchto podujatí viac aj mňa lákajú tie české veľtrhy, kde si ich návštevu môžem spojiť aj s krásnym výletom k naším českým susedom. Ja osobne by som asi najviac času strávila v stánku vydavateľstva Slovart, pretože ich knihy milujem. O stánku Evitapress som už dnes čítala aj na inom blogu a mne osobne sa myšlienka predávania kníh na kilá nepáči vôbec. Je to skvelý marketingový ťah, no pre komoditu s tak veľkou pridanou hodnotou, akou je aj kniha je to, podľa mňa, dosť ponižujúci spôsob. Dúfam, však, že som týmto názorom nikoho neurazila 🙂 Čo sa týka návštevnosti, ktorú si zhodnotila ako veľmi malú v ten deň, je to predsa len na niečo dobré. Mala si možnosť spraviť tieto krásne zábery, neviem si predstaviť fotiť výlohy kníh v sobotu, keď sa tam premelie najväčšia masa ľudí. Inak veľmi pekný článok. Aj vďaka nemu som sa aspoň na chvíľku na veľtrh dostala 🙂 🙂

  • Reply Orvokki 8.11.2015 at 10:57

   Slovart mal najväčší výber, tam sa naozaj dalo stráviť veľa času. Mne tam trošku chýbal samostatný článok vydavateľstva Premedia, ich knihy ma v poslednej dobe zaujímajú viac a viac.
   Ja teda nechcem uraziť knihy z Evitapress, možno sú medzi nimi aj nejaké fakt kvalitné, ale celkovo to mám skôr za oddychové a jednoduché čítanie pre ženy, aj keď sú tam rôzne témy zo života (vzťahy, choroba, nevera, deti…). Zrovna toto sú knihy, že keď už sa ku mne nejaká dostane, nevadí mi ju po prečítaní poslať do Knihobežníka. Nejak ani netúžim ich mať v knižnici. Rovnako tak aj edícia Príbehy z kabelky od Ikaru.
   S tými ľuďmi máš trošku pravdu, fotiť sa dalo úplne bez prekážok. Len to pôsobí tak smutnejšie, ľudia ku knihám patria a na podobných akciách sa vždy pripravujem na davy knihomoľov 😀
   Som rada, že si sa pomocou článku aspoň na chvíľku dostala na Bibliotéku.

 • Reply michalavr 8.11.2015 at 15:57

  ja som bola tiež vo štvrtok poobede a myslím si, že už bolo celkom dosť ľudí. Je jasné, že najviac je cez víkendy, minulý rok som tam bola ešte ako predavačka v stánku a bol to nehorázny nával. Panta mala okrem toho „zbavovacieho“ aj svoj normálny stánok, kde mali knihy tiež aj po tri eurá, žiaľ nie také, ktoré by možno stáli za to (možno kniha o Pawielovi Rochniakovi ale naozaj niekoho zaujala). Čo sa týka Artfora, bola som sklamaná, že majú zlacnené opäť tie isté knihy ako minulý rok, to isté aj Fortuna Libri a Tatran. Antikvariát z Banskej Štiavnice bol zaujímavý, množstvo super knižiek i keď starších ale stáli za to 🙂 a áno, Evitapress sa tento rok dobre vyšvihla, minulý rok mali iba v Martinuse malý stojan na knižky so zľavou tri za dve alebo tak nejak 🙂 Bibliotéka ma tento rok vôbec nenadchla, iba som sa potvrdila v tom, že je to každý rok o tom istom, o zbavovaní titulov, ktoré sa vôbec nepredávajú.

  • Reply Orvokki 8.11.2015 at 16:08

   Ja som to množstvo ľudí porovnávala práve s Prahou a H. Brodom, a oproti nim bola Bibliotéka naozaj prázdna 🙂
   Ten normálny stánok Panta Rhei som si všimla, ale ničím ma nezaujal. No knihu o Pawielovi Rochniakovi som si všimla. Dnes už má knihu asi naozaj každý. Fortuna je taká istota, že keď ma nejaká ich novinka zaujme, o rok-dva si ju kúpim v Levných knihách 😀
   Naposledy som bola na Bibliotéke pred… no hádam to na 7-8 rokov dozadu, takže našťastie som nepostrehla, či sa opakovali, ale podľa ponuky kníh vo výpredaji tomu asi inak ani nemohlo byť. Ale ten istý pocit “ o zbavovaní titulov, ktoré sa vôbec nepredávajú“ som mala aj ja. Lenže na to by mohli slúžiť menšie kníhkupectvá v jednotlivých mestách a nie Bibliotéka.

 • Reply StandyB 9.11.2015 at 14:06

  tak ja budem kľudne kritická evitapress? nikdy viac….sklamanie za sklamanim …vyhybam sa im velkym oblukom a kedy býva v Prahe bibliotéka?…Porozumela som správne že v máji?…mam tam sestru takže by som si výlet do Prahy spravila kvôli bibliotéke 🙂 a ešte keď budu aj severské krajiny o to viac…. 🙂

  • Reply Orvokki 9.11.2015 at 14:12

   Tiež tie ich knihy nemám rada, možno tak jednu-dve, ktoré za niečo stáli som prečítala, som prečítala. Inak presne ako píšeš. Samé sklamania, tak už sa im preventívne vyhýbam.

   V Prahe býva knižný veľtrh v máji na výstavisku, akurát sa nevolá Bibliotéka, ale Svět knihy. Budúci rok bude 12. – 15. května 2016 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.