O knihách poviedky a novely

Bianca Bellová – Mrtvý muž

6.5.2014

Bianca Bellová - Mrtvy muž

Autor: Bianca Bellová
Názov: Mrtvý muž
Rok vydania: 2011
Vydavateľ: Host
Počet strán: 180

. . .

„Dědu pověsili v záři devatenáct set padesát. […] Řekls, že to máš rád natvrdo, a já souhlasila.“

Rozprávačka už na začiatku priznáva, že začína brutálne, aby získala pozornosť. A hoci sa začne trochu „krotiť“, i tak ide o otvorené písanie, kde nechýba smrť, psychické choroby a sex. Nič nové ani originálne a podobných príbehov by sme našli mraky, ale jednotlivé epizódy sú dobre namiešané. Rozvíjanie deja nie je plynulé, predstavuje úryvky z určitých častí života, ktoré postupne začínajú dávať hlavu a pätu.

Hlavná hrdinka vedie monológ o svojom živote, od detstva až po súčasnosť. Vieme komu ho rozpráva, ale spočiatku nevieme prečo dotyčný neodpovedá a čo ich viedlo do tejto situácie. Osobná spoveď o rodine a vlastnom živote poodhalí rodinné drámy i skryté emócie. Dej je rozdelený akoby na dve línie. Dianie v rodine komentuje rozprávačka pomerne cynicky, no akonáhle dôjde na jej vlastný milostný život, pridajú sa city a neopätovaná láska k celebrite.

„Když byl tatimu rok, tak se jeho otci, velkostatkáři a majiteli mlýna, z přemíry emocí zavařil mozek, on se se svou milenkou zabarikádoval ve mlýně a společně si brokovnicí vystřelili mozek z hlavy, nebo se to aspoň říkalo. Zločin z vášně, to víš. Dva roky na to komanči mlýn stejně znárodnili. Tati vyrůstal bez otce, stejně jako naše mami, a ze všeho nejlíp se naučil držet scé city na uzdě. Nejspíš proto nikdy nenašel odvahu k tomu, aby byl doopravdy šťastný.“

Mrtvý muž je zaujímavou novelou o žene, ktorá svojím spôsobom dosiahla čo chcela, hoci cesta k tomu viedla komplikovane a asi si to predstavovala inak. Nie je to kniha, na ktorú by som spomínala dlho, nepatrí k tým, ktoré by vo mne zanechali niečo hlbšie. No číta sa veľmi dobre, čítala som ju v období, kedy som na taký príbeh mala náladu a záverečné rozuzlenie rozhodlo, že som na goodreads hodnotila štyrmi hviezdičkami. A rovnako ako knižka Celý den se nic nestane, je i táto novela pre mňa príjemným prekvapením od českého autora.

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Bastera 8.5.2014 at 17:15

  To zní zajímavě, ani jsem netušila, že je to česká autorka! 🙂

  • Reply Orvokki 8.5.2014 at 17:55

   Tiež ma to prvýkrát prekvapilo, má také nezvyčajné meno 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.