O knihách young adult

Beznádejne čítanie?

27.8.2015

Colleen Hoover Bez nadeje

Autor: Colleen Hoover
Názov: Bez naděje
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: YOLI
Počet strán: 384
Orig. názov: Hopeless
Preklad: Jana Jašová

. . .

S knihami, ktoré spadajú do kategórie young adult, som opatrná. Už ma nebavia tak ako kedysi, keď som ja sama mala -násť. Ale úplne sa im nevyhýbam, pretože nejedenkrát som tam našla prekvapivo výborné príbehy.

Colleen Hooverová ma spočiatku ničím nezaujala a ani anotácia knihy Bez naděje nenapovedala, že by ma mohla baviť. No ja som v lietadle potrebovala niečo jednoduché. Neviem prečo som si myslela, že Bez naděje je jednoduché čítanie. Asi to zaradenie young adult. A anotácia.

Príbeh nezačal nijak zaujímavo. Sedemnásťročná Sky ide prvýkrát do školy. Doteraz mala domácu výuku, ale podarilo sa jej presvedčiť svoju až príliš úzkostlivú mamu, aby aspoň do posledného ročníka nastúpila. Z rozprávania najlepšej kamarátky vedela, že stredná škola je vlastne peklo. A ju nesprevádzala úplne najlepšia povesť. Sky bola ale odhodlaná vydržať to. Aj keď jej kamarátka odletela na rok do Talianska. Aj keď jej školskú skrinku už od prvého dňa bombardovali odporné odkazy.

Všetko by bolo jednoduchšie, keby nestretne Deana Holdera. Chalana s povesťou horšou, ako má ona sama. Chalana, ktorý v nej začne prebúdzať city, ktoré nikdy nepoznala. A nie iba city. Spomienky na minulosť, o ktorej vlastne nič nevie.

Aj keď znie popis na prvý pohľad nie úplne zaujímavo, autorka si ma získala okamžite. Jej štýl písania je dokonalý, čítanie ma bavilo a veľmi rýchlo som prestala vnímať okolie. Tak nejak som tušila, že i z príbehu bude niečo viac. Neverím, že by si takú popularitu získala obyčajná teenagerská romantika.

A nemýlila som sa. Čím viac sa Sky s Holderom spoznávali, tým zaujímavejší dej bol. Druhá polovica knihy sa zmenila, už to nebolo iba o ich vzťahu. Prednosť dostala Sky a jej minulosť. Detstvo, na ktoré vôbec nepamätala a na ktoré mala iba mlhavé spomienky. A akosi tušila, že Holder vie niečo, čo ona nie.

Mám pocit, že ak by som knihu čítala za iných okolností a v inej dobe, záver by ma sklamal. Alebo nahneval. Pôsobil prehnane a unáhlene. Pretože svojim spôsobom taký bol. Prekvapil ma, to áno. A za úplne nereálny ho nepovažujem.

Našťastie mi ale kniha presne sadla do noty. Nemôžem si pomôcť, ale to bolo úžasné. Nie dokonalo, ale dostatočne, aby som z nej bola nadšená. Niečo také, ako keď idete do pochybnej reštaurácie len preto, že ste fakt hladní, ale nakoniec z toho máte gurmánsky zážitok. Niečo také, ako keď idete na obávanú schôdzu alebo skúšku, ale stane sa z toho jedno veselé a milé stretnutie. Skrátka niečo očakávate, ale dostanete pravý opak. Začnete čítať romantiku zo stredoškolského prostredia a skončíte pri dráme.

Je to pútavé, je milé, je to smutné. Čo viac potrebujete na dovolenku? Možno je to prekvapením, aj keď niektoré veci sa dali odtušiť. Bez naděje je knižka, ktorú si radi prečítate. Asi sa k nej znova nevrátite, možno vás ani nezaujme rozprávanie z pohľadu Deana Holdera (kniha Ztracená naděje), ale určite si zapamätáte meno autorky, a keď najbližšie narazíte na ďalšiu jej sériu, budete sa tešiť, až sa začítate.

4/5

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply michalavr 27.8.2015 at 21:02

  Ja si akosi ani nie že dávam pozor na young adult, ja si dávam pozor celkovo na niečo, čo môže vyzerať na pohľad romanticky. Akosi sa bojím toho, že sa zasnívam do niečoho, čo nie je reálne a bojím sa klišé, ktoré často v príbehoch kde je zapletená láska býva. Takto odkladám napríklad Eleanor a Parks a podobné knihy,, Colleen Hoover mňa celkovo veľmi nezaujala ani na prvý pohľad. Avšak tomuto by som mohla dať šancu. Možno raz, keď sa vyhrabem zo všetkých tých tmavých psychotrillerov, ktoré mám pred sebou 😉

  • Reply Orvokki 27.8.2015 at 22:49

   Nie je romantika ako romantika. Vyslovene červenú knižnicu ani neotváram. Netuším, čo je na nej tak skvelé, že ma toľko čitateliek, neverím že je to iba kvôli tomu vyphotoshopovanému polonahému chlapovi na obálke, ale nemám odvahu to zisťovať 😀
   Ale sú romantické príbehy, ktoré si prečítam rada. Také, ktoré sa nemusia skončiť úplne šťastne a je v nich aj nejaká tá dráma. Ale tie sa hľadajú ťažko. Eleanor & Park bola náhodou veľmi dobrá kniha, tej sa neboj 🙂 Ja podobné knihy čítam ako oddych medzi drámami a krimi. Ale stále by ma asi nebavili. Než sa dostanem k ďalšej knihe od Colleen Hoover, určite ubehne veľa týždňov a prečítam veľa detektívok 🙂

 • Reply Andy 29.8.2015 at 12:48

  V poslednej dobe som si všimla, že knihy , ktoré ťa zaujali, mi prídu zaujímavé a čoraz viac si sledujem, čo nové ťa osloví 😉 Konkrétne túto knihu si chcem prečítať už strašne dlho, no akosi sa stále míňame 😀 S autorkou mám zatiaľ len jednu pozitívnu skúsenosť ( Život jedna báseň sa zapísala ako kniha, ktorú som stihla prečítať za rekordne krátky čas, no aj tak ma dokázala ohúriť ;)), takže sa s veľkou chuťou chcem pustiť aj do tejto knihy! 🙂

  • Reply Orvokki 29.8.2015 at 23:11

   Tak to mám radosť, dúfam, že u mňa nájdeš kopec skvelých kníh a budú sa ti páčiť tak ako mne. Všimla som si, že sa ti páčili knihy Kam zmizla i Zůstaň se mnou, takže myslím, že Colleen Hoover bude tvoja ďalšia obľúbená autorka s rozpoznateľným štýlom písania 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.