CZ a SK O knihách

Běž, řekla cesta

12.1.2021

A je vonku. Vlastne už od jesene, vyšla v októbri. Zrovna v čase, kedy vlastne nikam poriadne nemôžeme ísť a už vôbec nie na púť do Santiaga. No ak vás takáto cesta/púť/turistika láka alebo zaujíma, tak dávam na vedomie, že vyšla knižka Běž, řekla cesta, do ktorej som prispela jednou kapitolou. Našou skúsenosťou z Camino Primitivo, ktoré sme išli s vtedy dvojročným Adamom. V knihe nájdete osem ďalších rozhovorov a rozprávaní pútnikov. Rôzni ľudia, rôzne dôvody, rôzne cesty.

Túto knihu som si šetrila. Odkladala. Hoci som mala možnosť si všetky príbehy prečítať ešte pred vydaním, nespravila som to. Čakala som, až mi voňavá útla knižka príde domov, až nalistujem stranu, kde som odfotená s Adamkom, až si ňou budem listovať len tak pre radosť. Čakala som až príde chvíľa, kedy sa mi ohromne zacnie za caminom. A to prišlo nedávno. Nemám si na čo sťažovať, vlastne môžem byť vďačná, pretože meškajúce dodávky materiálu na náš obytňák sú banalita oproti skutočným problémom v okolí a či odídeme o mesiac alebo dva neskôr ako sme chceli je fakt jedno. Máme jeden druhého, manžel má prácu, sme zdraví, máme kde byť.

Ale neskutočne ma štve tá neistota, zmeny zo dňa na deň, to ako mnohé skvelé podniky už nezvládajú čo sa deje, ako sú niektorí bezohľadní, ako je koniec v nedohľadne a čo to spraví so spoločnosťou. To je presne tá chvíľa, kedy by som najradšej zbalila batoh a vyrazila znova na púť alebo niekam mimo civilizáciu. Hocikam a na tak dlho, aby bol po návrate svet aspoň trochu v poriadku.

A tak som sa začítala, spomínala som a obdivovala cestu autorky a ďalších pútnikov. Z knižky mám veľkú radosť a cítim obrovskú silu. Páči sa mi, že aj keď sme všetci „išli púť do Santiaga“, každý sme ju išli inak, mali sme iný cieľ, iné očakávania, zážitky a skúsenosti. To je na camine nádherné. Tvrdila som to v Santiagu de Compostela a myslím si to doteraz. Camino je pre každého. A hoci vám táto kniha ukáže deväť roznych ciest, ani zďaleka neobsiahla čo všetko môže byť to vaše camino. A to ani nemusíte ísť do Santiaga.

Mala som obavu, či mi môj vlastný text takto spätne po roku od napísania nepríde divný, ale nezmenila by som na ňom nič. Len na tú češtinu si neviem zvyknúť, ale tak to mám aj s inými knihami preloženými zo slovenčiny do češtiny.

O našej ceste som písala aj na blog. Knihu zoženiete priamo u vydavatateľa na albatrosmedia.cz i vo väčšine kamenných aj kníhkupectvách. Dá sa objednať aj na Slovensku, napríklad na Martinus.sk a dokonca vyšla aj v elektronickej podobe.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.