O knihách populárne náučné

Bernhard Roetzel – Opravdový gentleman

23.11.2013

Bernhard Roetzel - Opravdový gentleman

Ak je nejaká kniha, ktorá by nemala chýbať v knižnici žiadneho muža, je to Opravdový gentleman. A samozrejme ešte desiatky ďalších, ale tento sprievodca klasickou pánskou módou by mal byť braný do ruky a čítaný častejšie.

Opravdový gentleman vyšiel nedávno v treťom prepracovanejšom vydaní. Obsahuje základ, bez ktorého sa snáď žiaden muž, ktorý chce vyzerať dobre, nezaobíde. Kapitoly ako Košile, Oblek, Krvavaty, Boty a podobne opisujú históriu, vývoj, najlepšie firmy a podniky, ale i typy čo s čím kombinovať a nosiť a naopak čo nenosiť. Dôležitá je tiež starostlivosť o oblečenie, ktorej je venovaná nejedná strana.

Zaujímave sú pasáže z návštev najlepších podnikov, proces prípravy na zákazku pre klienta, odporúčania kde nakupovať i informácie o jednotlivých látkach. Nechýbajú historické zaujímavosti, fotografie slávnych nositeľov určitých odevov i návod, ako správne uviazať kravatu či motýlika.

Ďalšie časti sú zamerané na doplnky i celkový výzor gentlemana. Občas pri čítaní narazíte na odporúčania, ktoré sa môžu zdať až prehnané, ale myslím že ich prispôsobenie možnostiam každého nie je tak náročné. Skrátka, vyzerať ako gentleman bude s knihou od Bernharda Roetzela jednoduchšie.

Kniha je určená najmä mužom, ale svoje si tam nájdu aj ženy. Keď nič iné, aspoň ako inšpiráciu pre množstvo darčekov, ktorými môže svojho gentlemana obdarúvať. A ako darček je vhodná aj samotná kniha. Myslím, že po jej prečítaní zatúži nejeden mladík po perfektnom obleku a dobre si rozmyslí, či si na do divadla, maturitný večierok či inú spoločenskú udalosť vezme sako o dve čísla väčšie, ako to často vidieť.

Knihu Opravdový gentleman (orig. Der Gentleman. Handbuch der klassischen Herrenmode) vydalo vydavateľstvo Slovart v roku 2013 (3. vydanie), 360 strán, preklad Jana Hejná, ISBN 978-80-7391-674-9

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.