CZ a SK O knihách

Barbora Šťastná – Šťastná kniha

26.2.2014

Barbora Šťastná - Šťastná knihaAutor: Barbora Šťastná
Názov: Šťastná kniha
Rok vydania: 2013
Vydavateľ: Motto
Počet strán: 232

Taky vás někdy napadlo, že byste chtěli změnit svůj život? Odjet meditovat do Indie? Chovat bio ovce na Šumavě? Zachraňovat děti v Africe? Pracovat v baru na středomořské pláži? Taky mě to napadlo, ale, upřímně řečeno… nechtělo se mi. Místo toho jsem vyzkoušela různé způsoby, jak být šťastnější, a přitom si nechat svůj život takový, jaký je: s manželem a dvěma dětmi, s bytem na hypotéku a normální pracovní dobou. A zjistila jsem, že štěstí si nechci schovávat na Vánoce, na dovolenou nebo na někdy jindy.

Kto by nechcel byť šťastný? A zmeniť svoj život? Asi každý sa o to pokúša. Ale väčšina ľudí to odkladá na neskôr. Až budú mať peniaze, až napíšu diplomovú prácu, až získajú lepšiu prácu, až budú zdraví, až sa zbavia hypotéky, až…

Bára Šťastná si povedala, že nebude čakať na výnimočné situácie a rozhodla sa byť šťastná v živote, aký má. Nečakala, či sa na jej pomeroch niečo zmení, naopak ona sama sa naučila hľadať spôsoby, ako niečo zmeniť a byť šťastnejšia. A začala o tom písať populárny Šťastný blog.

„To, o čem si myslím, že mi udělá radost, a to, co mi doopravdy udělá radost, jsou často dvě zcela různé věci.“

Jeho pravidelný čitatelia si pri čítaní knihy určite nejedenkrát spomenú práve na blogové príspevky. Bára ich v knihe rozšírila a pospájala do tématických kapitol. Našťastie ide o milé zážitky, takže nijako neprekáža prečítať si ich ešte raz. Autorka má skvelý dar písať pútavo aj o obyčajných veciach, ktoré zažívame každý deň.

Nie všetko máme s autorkou spoločné, ale vo všetkých prípadoch sa minimálne pousmejete, dostaví sa pocit pochopenia a akási spolupatričnosť. Budete mať skvelú náladu, že v tom nie ste sama. Bárine eseje zo života, o rodine, o práci, o ľuďoch i nej samotnej sú akoby balzamom na dušu. A rozhodne jej prečítanie prospeje aj mužom, ako malý náhľad do nášho myslenia.

„Pokus si za peníze nekoupíte štěstí, tak je asi neutrácíte správně.“

Šťastná kniha nie je návod, ako by šťastný. Dokonca ani nedáva tipy, ako sa o to pokúsiť. Šťastná kniha sú všedné príbehy zamestnanej ženy, manželky a matky dvoch detí, ktorá skrátka chcela byť šťastná. Teraz. Príbehy o nachádzaní radostí v každodenných okamihoch. A to je na nej krásne.

Ak by ste predsa len hľadali publikáciu, ktorá vás motivuje ku šťastiu (čo znie popravde dosť zvláštne), tak sa skúste popozerať po knihe Projekt štěstí/Projekt šťastia od Američanky Gretchen Rubinovej.

A čo by spravilo radosť vám?

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Bastera 26.2.2014 at 21:10

  O Štastné knize už jsem párkrát slyšela, ale do ruky se mi ještě nějak nedostala, je to škoda, protože Šťastný blog občas sleduji a je fajn 🙂

  • Reply Orvokki 27.2.2014 at 07:20

   Ja som na ňu narazila v knižnici, v poslednej dobe sú v regáloch medzi Novinkami naozaj skvelé novinky, takže mám doma limitných 15 nových kníh a neviem od radosti, ktorú prečítať skôr :D. Ak ťa Bárin blog baví, myslím, že aj knižka sa ti bude páčiť :).

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.