Adamkova knižnica O knihách

Balón, raketa, lietadlo, vzducholoď, vrtulník i opice

15.10.2018

Keď sme mali letieť do USA, napadlo mi zohnať knižku o letisku alebo lietadlách. Nie že by som predpokladala, že si prostredie z knižky Adamko okamžite spojí s realitou, ale prišlo mi fajn si aspoň ukázať, čo nás čaká. Kupovala som mu Velkú knížku LETIŠTĚ pro malé vypravěče z Ella&Max.

Pred odletom si ju síce párkrát pozrel, ale väčší úspech nezaznamenala. Po návrate stále nepatrila k obľúbeným, pričom už mal šesť letov za sebou a prostredie poznal. No v priebehu leta to postupne prišlo. Neskutočný boom a neustále vyťahovanie tejto knižky a tej o autách, o ktorej som písala minulý týždeň.

Karavan, štvorkolka, šalina, báger, tutúúú

Najobľúbenejšia je prvá dvojstrana, kde sú všetky letecké dopravné prostriedky. Už vie ukazovať lietadlo, vrtuľník, raketu, vzducholoď, balón i nákladné lietadlo, v ktorom je vláčik. Teraz ich už aj rád hľadá v príbehoch na ďalších stranách.

Prezeráme ju väčšinou spolu s autami. Niekedy chce, aby som obe ťahala do mesta.

Lietadlá ho vážne fascinujú aj na živo. Ak letí nízko a je ho počuť, okamžite dáva hlavu hore a odhalí ho väčšinou skôr, ako my. Je sklamaný, ak je zamračené a nie je ho vidieť. Keď skáčeme na záhrade na trampolíne, častokrát si na ňu ešte ľahneme a sledujeme, či vysoko nad nami niečo neletí. Sme v strednej Európe, takže takmer vždy niečo letí.

Poznáte aplikáciu FlightRadar24? Len sa pozrite, koľko ich máme zrovna nad sebou. Veľmi  radi by sme ho zobrali aj na letisko, lenže v Brne ide pár spojov za celý deň. O to viac sa tešíme na každý ďalší let a už teraz máme kúpené letenky do ďalších dvoch destinácií, takže Adamko si do druhých narodenín opäť užije lietadlá aj z tesnej blízkosti.

Čo vo Velká knížka LETIŠTĚ pro malé vypravěče nájdete? Celý proces lietania. Najprv sa dieťa zoznámi s rôznymi tipmi lietadiel. Nákladné, dopravné, hasiace, vrtuľník, malé osobné, raketa i balón či vzducholoď. Potom prídete do zmätku pred kontrolami.

Nasleduje čakanie a nastupovanie do lietadla, samotný let a prílet do cieľovej destinácie. Napríklad v rámci letu sú rôzne lietadlá zasadené do prostredia, nepresne, len na ukážku. Prepravné má v sebe vláčik, hasiace hasí požiar, vzducholoď je nízko nad zemou, raketa vysoko. A to dopravné je nakreslené i zvnútra, kde je benzín, prvá trieda i miesto pre batôžkárov. Samozrejme treba to brať s rezervou.

Keď Adamko spoznal všetky lietadlá, mohli sme prejsť na hľadanie menších predmetov či zvierat. Napríklad husí, vtákov sediacich na lietadle, lode či opíc. Myslím, že so sériou Velká knížka pro malé vypravěče si užijeme ešte veľa času. Uvažujem, či zadovážiť aj tú zo stavby alebo nám stačí rozkopané Brno.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Hasiči pre malých rozprávačov – Orvokki's blog 10.4.2019 at 19:22

    […] Velké knižky pre malých rozprávačov som už na blogu predstavovala a na mojom Instagrame sa tiež sem tam objavia. Stále totiž patria k najobľúbenejším Adamkovým knižkám. V Ella&Max nedávno vydali ďalšie tri knižky. Hasiči, Porsche a Můj den. Hasiči vzbudili najväčší záujem a ja sa vôbec nedivím, pretože podľa mňa i Adamka sú najvydarenejší. Dokonca si dovolím tvrdiť, že čoskoro v obľúbenosti predbehnú aj Autá a Letisko. […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.