O knihách romány

Audur Ava Ólafsdóttir – Výhonek osmilisté růže

17.3.2013

Audur Ava Ólafsdóttir - Výhonek osmilisté růžeMladý Islanďan Arnljótur Pórir opúšťa rodný domov, kde zanecháva ovdoveného otca a mentálne postihnuté dvojča – brata Jozefa, aby sa vydal na cestu do ružovej záhrady v jednom kláštore. Vezie si zo sebou vzácne výhonky osemlistej ruže a už po ceste tam sa čitateľ dozvie veľa z jeho života i o jeho úmysloch.

Okrem znovuzrodenia záhrady je dôležitým dejom v knihe Arnljóturova dcérka Flóra Sól. Dieťa, ktoré s Annou neplánovane splodil v skleníku počas jednej noci. Jej matku vlastne nepozná, nikdy spolu nechodili a po tej udalosti ju videl už len párkrát. Na rodičovstvo nebol ani jeden pripravený a keďže Arnljótur dcérku nevychovávava, otcovstvo si pripomína len fotkou polročného dievčatka, ktorú mu Anna po čase zaslala.

Celou knihou sa nesú pripomienky na jeho maminku, ktorá tragicky zahynula pri autonehode. Hlavný hrdina na ňu rád spomína, veď to ona v ňom vyvolala lásku k záhradničeniu a ružiam. Práve jej osemlisté ruže, chce zasadiť v horskom kláštore. I jeho otec stále rád zakončieva rozhovor odkazom na maminku.

Kniha má od začiatku pomalé tempo, všetko sa deje len akosi mimochodom, autorka má úžasný rozprávačský talent. Arnljótura na ceste za nájdením samého seba trochu potrápi otázkami života, smrti i vlastného tela. Ani Anna mu to neuľahčí, keď mu viac oznámi ako navrhne, aby aspoň na chvíľu prevzal otcovskú zodpovednosť a o Flóru Sól sa na pár týždňov postaral. Pomoc mu prinesie páter Tomáš a jeho obrovská zbierka kvalitných filmov i ďalší obyvatelia malého mestečka niekde v horách.

„Jen málo lidí věnuje čas přemýšlení o smrti. A jsou i takoví, co neamjí ani čas zemřít. Tahle skupina se stále zvětšuje. Ty jsi evidentně vyspělý, mladý muži.“
„Chtěl bych, abych mohl zemřít zkušenejší, abych našel sám sebe.“
„Lidé hledají sami sebe celý život. Nikdo v téhle věci nezíska definitivní odpověď. Ale mám pocit, že ty ještě neodcházíš,“ usměje se.
„Člověk samozřejmě někdy zemře,“ říkam. „Zdá se, že většina lidí umíra buď příliš pozdě, nebo příliš brzy, nikdo ve správnou dobu.“

Na knihe sa mi páčilo veľa vecí. Samotný príbeh o ceste, ružiach, hľadaní, rodine, láske i samote. Slová, ktoré autorka zvolila. Nádherné opisy okolia i života. Vzťah medzi hlavným hrdinom a jeho bratom, otcom, matkou jeho dcéry Annou i s vlastnou dcérkou Flórou Sól. Ponaučenia, ktoré som nachádzala. Aj napriek vážnosti danej témy je všade prítomný citlivý humor.

Ak si chcete prečítať knihu, ktorá vo vás zanechá pocity aj dlho po prečítaní, určite siahnite po diele Výhonek osmilisté růže od islandskej spisovateľky Auður Ava Ólafsdóttir. Je to malý literárny klenot, ktorý by nemal uniknúť vašej pozornosti.

Knihu Výhonek osmilisté růže (orig. Afleggjarinn)  vydalo nakladateľstvo Plus, 2012, 296 strán, preklad Helena Kadečková, ISBN 978-80-25901-25-0

You Might Also Like

2 komentáre

  • Reply Bubko 18.3.2013 at 13:40

    kniha http://baila.net/kniha/55919871/vyhonek-osmiliste-ruze-audur-ava-olafsdottir je opravdu úžasná nejen podle recenzí

  • Reply Prečítané leto o ďalekej krajine – Orvokki's blog 1.7.2018 at 07:52

    […] Výhonek osmilisté růže […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.