Autor: Nick Middleton
Názov: Atlas zemí, které neexistují
Rok vydania: 2016
Vydavateľ: Nakladatelství 65. pole
Počet strán: 230
Orig. názov: An Atlas of Countries That Don´t Exist
Preklad: Rani Tolimat
. . .
Atlas zemí, které neexistují som kupovala bratovi na Vianoce. On totiž veľa cestuje a toto by mohla byť zaujímavá inšpirácia. Aj keď jeho cestovanie sa odvíja skôr od toho, kde majú zrovna lacné letenky, než od toho, že by ho nejaká krajina vyslovene zaujímala. Takže bez výčitiek svedomia som mu knižku po Vianociach uchmatla a prečítala ju prvá.
Nick Middleton vybral 50 krajín, ktoré nie sú uznané ako samostatné, no krajiny si o to nárokujú. V úvode spomína, že krajín by mohlo byť podstatne viac, ale v niektorých prípadoch by išlo o podobné prípady. Tak vybral len jeden z nich. Zaradil krajiny z celého sveta, od najmenších, ktoré nemajú žiadneho obyvateľa (už ste počuli o republike Minerva alebo ostrove Redonda?), až po niekoľkomiliónové, ako Nagalim či Západná Papua. Väčšina štátov vám bude pravdepodobne neznáma, no nechýbajú ani tie najznámejšie, napríklad Grónsko, Tibet a Krym.
Kniha je zaujímavo spracovaná a veľmi stručná. Každému štátu sú venované presne štyri strany. Na prvej je iba názov, vlajka a krátky popis. Druhá uvádza základné informácie – dátum vyhlásenia nezávislosti, hlavné mesto, rozloha, počet obyvateľov, kde sa nachádza a ako sa tam hovorí. Na tretej strane nájde čitateľ zaujímavé informácie z histórie a štvrtú stranu predstavuje mapa.
50 štátov, 50 strán dlhšieho textu plus úvod. Čítanie na jeden večer alebo občasné listovanie.
Kniha nie je v žiadnom prípade podrobnou príručkou alebo encyklopédiou. Je skôr zaujímavou a nevšednou publikáciou pre tých, čo radi cestujú, či už skutočne alebo prstom na mape a stránkach kníh. Práve toto minimalistické spracovanie ma na knihe bavili najviac.
Kniha si nedáva za cieľ informovať nijak podrobne, je to skutočne len letmý náhľad toho, že na hranice, tak ako ich poznáme, má niekto iný názor. Niekedy oprávnený, niekedy menej. Atlas zemí, které neexistují vám ukáže krajiny, štáty, národy i pár jednotlivcov, ktorý by niektoré hranice chceli trochu prepísať a získať nezávislosť a samostatnosť.
4,7/5
4 komentáre
Prohlížela jsem si knihu v knihkupectví a musím přiznat, že nezaujalo. Ani po grafické stránce. Stejně tak mě zklamala i kniha Atlas odlehlých ostrovů. Těšila jsem se, že to bude něco ve stylu Burianova cestopisu Ostrovy, majáky a mosty.
Ale na to už som párkrát narazila, že tento formát niektorých vôbec nezaujal a kniha sa im nepáčila. Mne sa to naopak páči veľmi, také minimalistické pojatie. 🙂
Atlas odlehlých ostrovů mám zatiaľ len vo wishliste, ale v takom dlhodobom, úplne sa do nej nehrniem, no raz by som ju chcela aspoň prelistovať.
Knížku bych si docela ráda přečetla, mám v podobných publikacích zálibu. Akorát koukám, že textu tam opravdu moc není a mapky nejsou moc podrobné. Jsem ale zvědavá, které země autor vybral.
Atlas odlehlých ostrovů jsem dostala jako dárek a líbil se mi. Taky tam toho textu moc není, ani příliš mnoho faktografických údajů, ale mapy jsou krásně graficky zpracované.
[…] Atlas zemí, které neexistují […]