fínska literatúra humor O knihách

Arto Paasilinna – Šťastný muž

24.11.2013

Arto Paasilinna - Šťastný mužAkseli Jaatinen prichádza do mestečka v strednom Fínsku, aby tu postavil nový most. Akseli je veľmi svojrázny muž. Férový, ale keď ho niekto nahnevá, tvrdo proti nemu zasiahne. Lenže narozdiel od iných mužov, nepoužije len svoje päste, ale najmä rozum.

Zhodou okolností a niekoľkých náhod si pán inžinier znepriatelí dôležité postavy v mestečku. To ho dostane do nezávideniahodných stavov. Ale Akseli sa nevzdáva a vymýšľa plány, ako tieto postavičky vyhnať, poučiť i zosmiešniť. Ani jedna strana sa však nevzdáva a obzvlášť Akseliho založenie firmy Severobeton je tŕňom v oku čoraz viac ľudí, ktorí sa snažia poškodiť jeho povesť a prekaziť plány. Nájdenie vhodnej ženy sa tak pre osamelého Akseliho môže značne skomplikovať.

Do oka mu padne obecná tajomníčka Irene Koponenová, ale kým ona odmieta, Akseli neodolá lákaniu manželky riaditeľa Rummukainena. Z toho vzniknú ešte ďalšie problémy, ale pán inžinier si vďaka svojej povahe, vynaliezavosti a duchaprítomnosti vždy nájde riešenie.

„Candáta snědli, červené víno vypili, Lea vytáhla lovecký koňak svého manžela, vypili i ten. Ve tmě pozdní noci se Lea svlékla donaha, odvedla Jaatinena do postele a došlo na to, na co v takových situacích dochází vždy.“

Šťastný muž je desiata do češtiny preložená kniha od jedného z najznámejších fínskych spisovateľov. Vo Fínsku vyšla už v roku 1976, ale v určitých chvíľach sa zdá byť nadčasová. Nechýba tu satira, zvýraznenie negatívnych povahových vlastností záporných postáv, humor typický pre Paasilinnu, kritika a samozrejme značné zjednodušenie.

Ako i ostatné autorové knihy, aj táto je pomerne krátka, jednoducho napísaná a pútavá. Píše o vážnych veciach prosto a bez príkras. Za absurdnými situáciami sa skrývajú bežné ľudské vlastnosti. V určitých chvíľach je predvídateľná, tušíte že dobro musí zvíťaziť nad závistlivou povahou miestnych občanov, ale zároveň často prekvapí.

Nie je to najlepší Paasilinnov román, ale ak máte radi jeho humor, určite sa pobavíte a nahlas zasmejete. Ja som si čítanie užila a dúfam, že nakladateľstvo Hejkal vydá ešte ďalšie knihy z autorovej bohatej tvorby. Ich čítanie je ako balzam na dušu. Fínsky režisér Hannu Kahakorpi natočil podľa knihy v roku 1979 rovnomenný film.

Román Šťastný muž (orig. Onnellinen mies) vydalo nakladateľstvo Hejkal v roku 2012, preložil Vladimír Piskoř, 160 strán, ISBN 978-80-86026-78-7.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Fínske knihy, ktoré som prečítala | Orvokki's blog 15.10.2014 at 14:15

    […] Šťastný muž (Onnellinen mies) […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.