napätie O knihách

Arnaldur Indriđason – Růže smrti

4.6.2011

Na cintoríne v Sudugate bolo na hrobe Jóna Sigurdssona nájdene telo. Svedkyňa si ho všimla pri sexe.

Týmito slovami začína islandská detektívka Růže smrti (orig. Daudarósir) odohrávajúca sa prevažne v Reykjavíku. Vyšetrovanie vedie päťdesiatnik Erlendur Sveinsson, rozvedený muž s dvoma problémovými deťmi. Pomáha mu parťák Sigurdur Óli a kolegyňa Elínborg.

Dievča nájdene na hrobe bola mladá narkomanka žijúca viac menej na ulici, preto si mysleli že jej identifikácia nebude žiaden problém. Dúfali, že ju niekedy mali na záchytke, v liečebni alebo zadržanú za krádež či iné prehrešky. Lenže veľmi rýchlo zisťujú, že tak jednoduché to nebude a jej totožnosť ostáva dlho záhadou.

Erlendurova dcéra Eva Lind má tiež problémy s drogami, vlastným životom a určite aj niečím viac, ale Erlendur to nechcel vidieť. Snažil sa jej pomôcť, lenže rodinu opustil keď deti boli ešte malé, takže nemal žiaden otcovský vplyv a Eva Lind si žila ako chcela. Aj napriek tomu mu v prípade veľmi pomohla.

Vo vyšetrovaní sa začnú objavovať nové mená – Janus, Kalmann a Herbert, ale aj skutočnosti. Obchod s drogami a prostitúcia. Aký odkaz chcel dať vrah keď dievča položil na hrob Jóna Sigurdssona – „česť, meč a štít Islandu“, hrdinu boja za nezávislosť? Ako súvisí skupovanie kvót v západných fjordoch s rozsiahlou bytovou výstavbou v hlavnom meste? Prečo sa narkomanka z ulice zaoberá otázkou „Kdo by v tých domoch mal vlastne bývať?“.

Kde dny ztratily svou barvu?
A kde písně, o kterých jsi snil,
kam je všechny odvál vichr?
Proč je všechny zachvátil?
A proč, dítě, ve tvém srdci,
kde dřív býval jenom jas,
zeje propast, Číhá ďas?
Kde…?

Hodnotenie: 7/10

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 25.10.2015 at 22:13

    […] Růže smrti (Dauðarósir) – CZ, Moba, 2010* […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.