O knihách romány

Annelies Verbeke – Spaste ryby!

20.4.2013

Annelies Verbeke - Spaste ryby!Mladá belgická spisovateľka Monique Champagne sa potom, čo ju opustí Thomas, rozhodne zachraňovať ryby. Dostane ponuku prednášať na rôznych konferenciách kde sa stretáva s aktivistami, vedcami i rybármi. Bližší kontakt naväzuje s Oscarom, ktorý jej dá prečítať semi-autobiografický román a Slovenkou Michaelou, ktorá si ju pomýlila s dávnou priateľkou Stefanie. Monique/Stefanie prežíva chvíle, kedy klame nielen svoje okolie ale i samu seba. Zúfalstvo z opustenia sa snaží potlačiť na ichtyologických kongresoch a verí, že ak pomôže rybám, zachráni ľudstvo. Problém je, že Monique by potrebovala zachrániť samu seba.

„Monique Champagne tiskla čelo k zaoblené hraně okénka v kabině letadla a dívala se na blížicí se vodu, o niž věděla, že obsahuje velké množství polychrolovaných bifenylů a dioxinů. Nedávno byla schválená novela zákona, která umožňovala, aby baltské ryby s povoleným vyšším obsahem jedovatých látek než kdekoli jinde mohly být i nadále prodávany na finskej a švédskem trhu. Z toho bude v budoucnosti ve Skandinávii určitě spousta rakoviny.“

Spaste ryby! je tretí román flámskej spisovateľký Annelies Verbeke. S nadšením som čítala od autorky prvotinu Spi! a i preto som od tejto knihy mala určité očakávania. Nemôžem povedať, že by ma sklamala, ale už ma čítanie nebavilo toľko, ako príbeh Maji a Benoita trpiacich chronickou nespavosťou v jej debute. I keď bolo to skôr zvolenou témou. Samotná kniha je napísaná pútavo a nielen vďaka malému rozsahu sa dá prečítať na jeden záťah.

Spočiatku bol dej jasný. Mladá, pomerne atraktívna spisovateľka s príťažlivým priezviskom evokujúcim šumivé víno sa rozhodne opustiť kariéru spisovateľky. Na základe jedného uverejneného článku o rybách ju osloví Sven Nootjese a ponúkne jej možnosť cestovať po konferenciách, ktorým by dodala trochu poetickej energie a upozornila na situáciu nadmerného rybolovu. Monique sa do toho pustí na maximum.

Postupne sa čitateľ dozvedá, že za konaním hlavnej hrdinky je sklamanie v láske. Citový výlev príde presne v polovici, v piatej kapitole tvorenej útržkami spomienok na Thomasa. Ak aj bola kniha na začiatku humorná, po tomto pokračuje v melancholickej nálade. Druhá polovica je až o absurdnom poslaní a posadnutosťou zachrániť dávnych predkov. A samu seba pred negatívami spojenými s rozchodom s osobou, na ktorej bola citovo závislá.

Spaste ryby! nie je kniha pre každého. A už vôbec to nie je oddychové čítanie pred spaním. Vlastne ani neviem, komu je skutočne určená. Ale rovnako ako Spi! aj tento román zaujme čitateľov nevšedných príbehov, v ktorých sú rôzne odkazy na skutočný život a nad ktorými musíte premýšlať. A potvrdzuje, že Annelies Verbeke má talent, ktorý si zaslúži aj v naších končinách väčšiu pozornosť.

Kniha Spaste ryby! (orig. Vissen redden) vyšla v papierovej aj elektronickej podobe vo vydavateľstve Kniha Zlín v roku 2013, 157 strán, edícia NEEWIT, preklad Jana Pellarová, ISBN 978-80-87497-19-7. Ukážku si môžete prečítať na tejto stránke.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.