napätie O knihách

Anne Holtová – Požehnáni ti, kdož žízní

24.8.2013

natisk_Pozehnani ti kdoz zizni.inddNedeľa 9. mája nezačala dobre. Slnko ešte nestihlo ani poriadne vyjsť a inšpektorka Hanne Wilhelmsenová už stála na mieste činu. Veľa krvi, žiadna obeť, žiadne stopy, žiaden motív. Len záhadné čísla napísané krvou. Nevysvetliteľný sobotný masaker. Teraz, o týždeň, ďalší týždeň… a k tomu epidémia znásilnení, ktoré nestačia vyšetrovať. Priam tropické počasie, falošné stopy, nedostatok ľudí a tlak verejnosti vyčerpáva oddelenie vrážd a násilných trestných činov policajného riaditeľstva Oslo od rána do večera.

Jeden prípad, ten zo soboty 29. mája, sa dostáva viac do pozornosti. Mladá študentka medicíny sa stane jednou z mnohých obetí znásilnenia. Jej otec, ktorý ju nájde, sa nedokáže zmieriť s tým, ako niekto zničil jeho malému dievčatku život. Pocity zúfalstva a bezmocnosti sa striedajú s myšlienkami na pomstu. Nepovedal to nahlas, ale v duchu si to sľúbil. Lenže ako nájsť páchateľa, ktorého podrobnejší popis nedokázala Kristine zostaviť ani s pomocou trpezlivého portrétistu?

Později ji napadlo, že nevypadal tak špatně. Vysoký a světlovlasý. Velice široká ramena. Matná znavená žárovka nade dveřmi odhalila, že vlasy mu nad spánky trochu ustupovaly a že na jaro byl, i přes krásné počasí, nezvykle opálený. Žena měla v bledém světle kůži mléčnou, ale on nazlátlou, jako by právě strávil Velikonoce na horách.

Vražda, znásilnenia a opustené miesta postriekané množstvom krvi. To všetko len na 206 stranách. Akcia už od tej prvej, žiaden úvod či zoznámenie sa, len čo knihu otvoríte, čítate o kôlni na drevo plnej krvi. Na začiatku vám autorka naservíruje niekoľko na prvý pohľad nesúvisiacich prípadov z rôznych kategórii. Až som mala strach, či to všetko na tak krátkom priestore stihne objasniť.

Zbývalo jim pouhých pět dnů. Byl nejvyšší čas pustit se do práce.

Dej nijak zbytočne nekomplikuje a nezamotáva, ale postupuje pekne krôčik po krôčiku k objasneniu všetkých trestných činov, ktoré sa na policajné oddelenie vznieslo. Hľadanie stôp, motív, vypočúvania. Popritom náhľad do osobného života hlavných hrdinov. Hlavná vyšetrovateľka? Príjemná inšpektorka Hanne Wilhelmsenová, lesbička, ktorá jazdí na ružovej motorke Harley-Davidson. Postava, ktorú si zamilujete. S policajným prokurátorom Håkonom Sandom tvoria sympatickú dvojicu.

Kniha vyšla v Nórsku už v roku 1994, ale ten 19 ročný rozdiel postrehnete asi len dvakrát. Keď Hanne Wilhelmsenová spisuje výpoveď na klasickom písacom stroji a informácia o blížiacej sa zimnej olympiáde v Lillehammeri. Inak sa prípady, môžu diať aj teraz, najmä keď je problematika prisťahovalcov nielen v Nórsku tak veľmi diskutovaná.

Jednoducho skvelá kniha, patrí k tomu výrazne lepšiemu, čo k nám zo severu Európy prišlo. Je napínavá, pútavá, strhujúca a výborne napísaná. Dej sa stále stupňuje, zápletka má hlavu aj pätu, autorka sa nevyhýba zmienkam na stále aktuálne spoločenské problémy, postavy sú sympatické a záver správne vygradovaný. Pre žánrových fanúšikov povinnosť, kto si detektívky rád prečíta len občas tiež. Snaď len slabším povahám odporúčam chvíľami privrieť oči, popis niektorých scén na začiatku môže byť pre niekoho pomerne drastický. Ale tak už to severania robia.

Požehnáni ti, kdož žízní je presne ten krimi román, ktorý chcete prečítať za jeden večer bez prestávky.

„Suverénní kriminalistická práce – ohromující směs citlivé psychologie a čistého realismu.“    Terje Stemland, Aftenposten

Anne Holtová je (1958) je nórska spisovateľka a právnička. Narodila sa v Larviku, ale v súčasnosti žije v Oslo. Právo vyštudovala na univerzite v Bergene, chvíľu pracovala aj na policajnom oddelení v hlavnom nórskom meste. Ako spisovateľska debutovala v roku 1993 románom Slepá bohyně (Jota, 2013, orig. Blind gudinne), Požehnáni ti, kdož žízní sú jej druhá kniha. V sérii s Hanne Wilhelmsenovou doposiaľ vyšlo osem kníh, okrem toho napísala ďalších deväť kníh, tá posledná vyšla minulý rok pod názvom Skyggedød. Žije v registrovanom partnerstve so svojou priateľkou a ich spoločnou dcérou.

Krimi Požehnáni ti, kdož žízní (orig. Salige er de som torster) vydalo vydavateľstvo Jota v rámci edície NORD KRIMI v roku 2013, 206 strán, preklad Klára Winklerová, ISBN 978-80-7462-320-2. Ukážku si môžete prečítať na tejto stránke. Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu Jota.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 25.10.2015 at 22:12

    […] Požehnáni ti, kdož žízní (Saliga äro de som törsta…) – CZ, Jota, 2013* (e-kniha I, II) […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.