fínska literatúra O knihách

Anja Snellman – Safari klub

20.10.2011

Od Anja Snellman som čítala Čas dotyků (Ihon aika) a priznám sa, kniha sa mi nepáčila. Preto keď sa mi Safari klub dostal prvý krát do rúk, ani som nezačala čítať. Druhú šancu dostal o pár mesiacov neskôr a teraz môžem povedať, že sa teším na ďalšie autorkine knihy.

Rozlúčka so slobodou. Helena s kamarátkami a budúcou nevestou to idú poriadne osláviť. Posledný bar je Safari klub, kde Helenu osloví Darwin. Skončia uňho. 2000 mariek za noc. Helena si za ne kúpi červený bicykel a na udalosť rýchlo zabudne. Začne semester, nastúpi na univerzitu a z Darwina je jej prednašajúci Ukri Koskela. Dlho si myslí, že si ju ani nevšimol,  ale keď od neho začne dostávať dopisy naražajúce na tú noc, vie že má problém. A to, že ju znásilnil je len začiatok.

Safari Klub je príbeh Heleny, ktorá sa stane hlavnou zverolekárkou v Helsinkej ZOO na ostrove Korkesaari. Od štúdia na univerzite ubehne niekoľko rokov, Helena sa vydá a má dve dcéry, do deja vstupujú nové postavy. Podstatnú časť knihy tvorí pohľad na prácu v ZOO, ale na pozadí toho všetkého je Helenina minulosť a Ukri Koskela, ktorý sa opäť objaví v Heleninom živote.

– „Přidám tam i zvířata, která se na ostrově našla… V nejhorším případě jsme jich na ostrově za jeden den nasbírali deset. To je určite evropský rekord.“

„To neříkej. V České republice ve Dvoře Králové loni během jedného dne našli dvacet hadů, chovaných jako mazlíčci. Každý jiný druh.“

„No tam je taky všechno naruby. Krmí zvířata zelím a paprikou. Říkají tomu guláš nebo tak nějak.“ –

Na jednej strane je zaujímavý svet zvierat a práca ošetrovateľov, na druhej strane je desivé prenasledovanie Ukriho, ktorý má svojský pohľad na ženy. Autorka dokázala verne zachytiť Helenin život i pocity a vytvoriť atmosféru strachu a napätia.

 • Moje hodnotenie: 9/10
 • V ostravskom OC Futurum v Levných knihách som Safari klub videla za 49KČ.

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply andrea 10.2.2012 at 21:35

  Diky za recenzi. Rozmyslela jsem se jestli ji koupit nebo ne a ano koupim si ji diky 🙂

 • Reply Fínska literatúra | Orvokki's blog 20.2.2014 at 19:15

  […] Safari klub (Safari club) […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.