napätie O knihách

Anders Roslund a Börge Hellström – Box 21

13.4.2012

Polícií v Štokholme sa podarí z luxusného bytu na šiestom poschodí zachrániť Lydiu, obeť obchodu z bielym mäsom, ktorá dostala 35 rán bičom. Je prevezená do Södermalmskej nemocnice, kde medzitým vyšetrovateľ Ewert Grens pátra po dôkazoch, ktoré by usvedčili  Jochuma Langa. Obaja túžia po pomste a ich cesty sa stretnú na tom najmenej príjemnom mieste. V márnici.

„Nejdřív nechápal, co vidí před sebou. Postel měla červený přehoz, žena, která na něm ležela, byla nahá a otočená k němu zády. Na okamžik nebyl schopný rozlišit, kde končí látka přehozu a kde začína její tělom bylo to,  jako by odstíny červené splývaly v jedno. Už dlouhu neviděl někoho, kdo byl tak zle zřízený.“

Dej sa rozbieha pomalým tempom. Úvod pozostáva s viacerých línií, ktoré síce na prvý pohľad nemajú veľa spoločného, ale nejak hneď tušíte, že ich cesty sa skrížia pomerne skoro. Lydia Grajauskas z Litvy, predaná do Švédska kde je nútená do prostitúcie, Dimitrij, svinský pasák,  feťák Hildim Oldéus a vyšetrovateľ Ewert Grens, ktorý má dosť dôvodov k nenávisti Jochuma Langa, ktorý práve opúšťa väzenie.  Myslím, že už to naznačuje, v akom duchu sa celá kniha nesie.

Box 21 je predovšetkým príbehom osobnej pomsty. Lydia, mladá zbičovaná žena v sebe nájde odvahu a zahadzuje rolu obete. Je jedným z mnoha mladých dievčat z východnej Európy, ktoré sa nechajú oklamať kvôli vidine lepšieho života a sú predané na Západ, kde „splácajú dlh“. Keď sa Lydia z tohoto pekla dostane, veľmi rýchlo zistí, že muži bez tváre, ktorí si robili z jej telom čo sa im zachcelo, sú veľmi blízko. Nosia biele plášte, policajné uniformy… a to sa jej nepáči. Obzvlášť jeden z nich.

Vyšetrovateľ Ewert Grens je naopak hnaný nenávisťou voči Jochumovi Langovi, ktorý pred dvadsiatimi piatimi rokmi pripravil Ewerta a Anni o spoločný život. A tak sa osobné príbehy Ewerta a Lydie pretnú v nemocnici v Štokholme a vyústia do nečakanej drámy.

Box 21 je dobrá kniha. Nie je to klasická severská krimi s vraždou a pátraním po vrahovi. Nie je písaná zložito, ale ľahko sa mi tiež nečítala. Stavia predovšetkým na silnom príbehu, ktorý sa od reality až tak moc nelíši. Vydržte pomalšiu prvú štvrtinu a dostanete napínavú drámu, ktorej pozadie bude mať dopad na viaceré osoby.

Možno sa vám bude koniec zdať trochu zbytočné natiahnutý, ale predsa len je tam jeden moment, jedna veta, respektíve oslovenie, po ktorom sa na celý príbeh budete pozerať inak. Práve tieto drobnosti na mňa fungujú. Ale aj bez toho by som vám knihu doporučila. Prečítala som už veľa kníh s nálepkou „severská krimi“ a táto patrí medzi tie, ktoré za pozornosť stoja.

Box 21 napísali dvaja autori. Anders Roslund (1961) je zakladateľ a bývalý šéf Kultúrnych noviniek (Kulturnyheterna) v Švédskej televízií. Pracoval ako novinár,  bol šéfredaktorom dvoch hlavných spravodajských programov v Švédskej televízii, žil a pracoval aj v Izraeli, na Novom Zélande a v Colorade. Börge Hellström (1957), bývalý spevák a gitarista v rôznych kapelách, je jeden zo zakladateľov organizácie KRIS a pracoval s mladými delikventami a narkomanmi na ich rehabilitácií. Doposiaľ spolu napísali päť kníh.

Už za prvú knihu Odjuret získali ocenenie Guldpocket za viac ako 50 000 predaných kópií a cenu Glasnyckeln, ktorú udeľuje asociácia škandinávskych autorov detektívok Skandinaviska Kriminalsällskapet najlepšej severskej detektívke. Druhá kniha Box 21 s oceneniami nezaostáva, pochváliť sa môže nomináciou na najlepší švédsky kriminálny román, stala sa knihou roka v Stockholm City Newspaper a získala Platinapocket za viac ako 100 000 predaných výtlačkov v roku 2006. A podobne sú na tom ďalšie tri vydané knihy – Edward Finnigans upprättelse (2006), Flickan under gatan (2007) a Tre sekunder (2009).

Práve posledná menovaná môže byť slovenskému fanúšikovi švédskych kriminálok známa, slovenský Ikar ju vydal pod názvom Tri sekundy koncom novembra 2011. V roku 2009 získala cenu za najlepší švédsky kriminálny román. Švédska televízia SVT sfilmovala prvé štyri knihy, práva na Tri sekundy kúpila spoločnosť 20th Century Fox.

Box 21 vychádza 21. apríla 2012, vydáva Knižní Klub, 400 strán, ISBN 978-80-242-3501-1,  predpredaj a ukážka tu.

You Might Also Like

4 komentáre

 • Reply Môj rok 2012 s knihami | apríl | Orvokki's blog 29.4.2012 at 19:25

  […] Reading copy. Recenzia tu. […]

 • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 4.5.2012 at 13:38

  […] Box 21 (Box 21) – CZ, Knižní klub, 2012* // RC […]

 • Reply Severské detektívky [prehľad] | Orvokki's blog 25.10.2015 at 22:17

  […] Box 21 (Box 21) – CZ, Knižní klub, 2012* […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.