O knihách ženské romány

Amanda Quick – Podivné zásnuby

4.12.2014

Amanda Quick - Podivne zasnuby

Autor: Amanda Quick
Názov: Podivné zásnuby
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Baronet
Počet strán: 320
Orig. názov: Otherwise Engaged

. . .

Historické romány nevyhľadávam. Prečítala som ich toľko, že by sa to dalo zrátať na prstoch jednej ruky. Ale občas ma zaujme i kniha z tohto žánru a vtedy si hovorím, že by som mu mala dať viac priestoru. Podivné zásnuby v sebe zahŕňajú okrem historického obdobia aj romantiku, napätie, detektívku a štipku humoru. A to je kombinácia, ktorá naznačuje dobré čítanie.

Príbeh sa odohráva v dobe, kedy spoločnosť vyžadovala, aby ženy nosili korzety a ťažké šaty, sedeli doma a boli vzorné manželky, londýnska smotánka organizovala okázale večierky, namiesto taxíkov jazdili drožky a priemyselná revolúcia dosahovala svoj vrchol. V tej dobe bola hlavná hrdinka knihy Podivné zásnuby, dvadsaťpäť ročná Amity Doncasterová, niečo ako rebelka. V svojom veku už mala byť vydatá s minimálne jedným dieťaťom, ale ona uprednostnila cestovanie po svete. O svojich cestách píše do Spravodaja a chystá sa vydať vlastnú knihu.

V St. Clare narazí na zraneného krajana Benedicta Stanbridgeho. Ten po nej požaduje, aby doručila tajný dopis jeho strýkovi do Londýna. Amity však po otcovi získala určité lekárske skúsenosti a na lodi Severná hviezda sa jej sympatického muža podarí zo strelného zranenia vyliečiť. Týždne na lodi im aj napriek okolnostiam ubiehajú príjemne, no v New Yorku, kde má loď cieľovú stanicu, sa ich cesty rozdelia. Amity smeruje do Londýna a Benedict do Kalifornie.

Amity na Benedicta nevie úplne zabudnúť a dúfa, že jej čoskoro aspoň pošle telegram. Naviac Londýnom sa šíria nepravdivé klepy o ich pomere, na základe čoho je za bieleho dňa unesená. Nebyť mnohých cestovateľských skúseností a praktického vejára s oceľovými bodcami, stala by sa ďalšou obeťou vraha prezývaného Ženích. Až po tejto udalosti sa jej cesty s Benedictom opäť stretnú. Príčina únosu, reči o ich spoločnom pobyte na lodi a oprávnene obavy o opakovanie útoku vyústia k niečomu, čo Amity rozhodne neočakávala. S Benedictom sa zasnúbi.

Podle toho, co jste mi vyprávěly, je jasné, že nejjednodušší způsob, jak se vypořádat s otázkou Amityiny pověsti, je oznámit, že jsme zasnoubeni a budeme se brát,“ konstatoval.
Potěšený jasnou dokonalostí své reakce na problém se napil kávy a čekal, až Amity a Penny vyjádří příhodnou radost a ocení jeho plán.

Všetky udalosti od postrelenia Benedicta na St. Clare až po únos Amity vyústia v napínavé vyšetrovanie. Jedná časť sa snaží zistiť, kto je záhadný Ženích, druhá pátra po tajnom agentovi, ktorý ma zálusk o plány na možné využitie solárnej energie. Na prvý pohľad nesúvisiace udalosti ale nakoniec spoja dohromady niekoľko ľudí a čitateľom tak trochu zamotajú hlavu.

Kniha má pomerne predvídateľný dej, ale udalosti medzi začiatkom a koncom, napínavé okamihy a zvraty vo vyšetrovaní vás udržia v napätí a pripravia nejedno prekvapenie. Na odľahčenie sa medzitým všetkým pátraním po Ženíchovi a odhaľovaním, kto stál za Benedictovým postrelením, rozvíja romantický vzťah medzi oboma hlavnými hrdinami.

Autorka si zo všetkým poradila mimoriadne dobre a hoci som sa spočiatku strácala v množstve postáv a udalostí, postupne do seba začalo všetko zapadať a ja som si nebezpečný Londýn a jej obyvateľov svojim spôsobom zamilovala. Podivné zásnuby si ma od začiatku získali sympatickou, zvedavou a scestovanou hlavnou hrdinkou. Postupne sa k nej pridali aj ďalšie postavy, na ktorých si Amanda Quick dala záležať a vykreslila ich veľmi jednoznačne.

Nedostatky? Knihe síce nechýba poriadna zápletka, ale množstvo postáv a potreba každého informovať o vývoji vyšetrovania spôsobili, že niektoré informácie sa opakujú častejšie, ako by pozorný čitateľ vyžadoval. Autorka sa tiež až príliš moc snažila zdôrazniť odvážnu povahu Amity Doncasterovej a ochranársku potrebu Benedicta Stanbridgeho.

Celkovo ma ale kniha veľmi milo prekvapila a do čítania som sa nemusela nijako prehovárať. Naviac prostredie a doba, v ktorej sa dej odohráva, dodali knihe na príťažlivosti. Podivné zásnuby sa nebojím odporučiť žiadnej milovníčke romantickej literatúry, ale i každému, kto hľadá oddychové, no zaujímavé čítanie.

Neviem, či by som v blízkej budúcnosti siahla po ďalšej Amandinej knihe, predsa len často stavia na tej istej kombinácií „história + romantika + emancipovaná hrdinka„, ale občas je príjemne si prečítať aj knihu mimo bežne čítaný žáner a objaviť niečo nové. Amanda Quick, vlastným menom Jayne Ann Castle Krentz je už ostrieľaná spisovateľka. Na svojom konte má desiatky kníh a veľkej popularite sa teší aj u nás. Píše pod niekoľkými pseudonymami a zameriava sa najmä na historickú romantickú literatúru pre ženy. Ak vás tento žáner zaujíma, na knihcentrum.sk nájdete ďalšie autorkine príbehy s tajomnou zápletkou.

4/5

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply pravaknihomolka 4.12.2014 at 18:35

  Amanda Quicková je jedna z tých lepších „romantických“ autoriek. Čítala som pár jej kníh a je síce pravda, že je v nich poznať určitá šablóna (emancipovaná hrdinka, tajomný ochranitelský hrdina), ale keď nečítaš len jej knihy za sebou, tak sa to dá zvládnuť. Mne sa páčil jej zmysel pre humor a tiež to, že aj keď ide dosť často najmä o to, aby sa hlavné postavy dali dokopy, tak nechýba ani pomerne inteligentná zápletka. Mne sa od nej asi najviac páčila kniha Škandál, ktorú vrelo odporúčam. 🙂

  • Reply Orvokki 4.12.2014 at 18:43

   Tak ten Škandál ešte skúsim, prečítam medzitým nejaké ďalšie žánre a potom ma to bude isto zase tak baviť. Veď ani YA, krimi a pod. nemôžem čítať stále, treba to striedať. Díky za tip 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.