O knihách young adult

Ally Condie – Matched 1: Dokonalý pár

20.6.2012

Cassia Maria Reyesová žije vo svete, kde Spoločnosť a Správcovia riadia život každého jedinca. Vyberajú im partnerov, vek v ktorom umrú, jedlo aké budú mať na večeru, prácu i voľnočasové aktivity. Ľudia žijú v dokonalej ilúzii, že Spoločnosť robí všetko pre ich dobro, že sa nemýli a na každý problém má riešenie. Lenže potom sa niečo stane a Cassia začne vidieť veci inak. Začne chcieť zmenu a jej vnútorný boj môže ohroziť nielen ju, ale najmä ľudí, na ktorých jej veľmi záleží. Obzvlášť jeden pre Cassiu znamená viac ako má dovolené.

„Mám chuť vzít ten rámeček a odnést ho doprostřed trávníku. Postavit se vedle vyschlé fontány a počkat, až mě tam najde Správkyně. A až přijde a zeptá se mě, co to dělám, řeknu jí i všem ostatním, které znám, že nám dávají kousky opravdového života, místo aby nám ho nechali celý. A taky ji řeknu, že nechci, aby se můj  život skádal ze vzorků a zbytků. Abych dostala ze všeho ochutnat, ale nikdy si nemohla dopřát celé jídlo.“

Na knihe sú skvelé tri veci, ale má aj svoje slabé miesta. Obálka knihy je nádherná. Mne sa proste páči, myslím, že pekne vystihuje podstatu knihy a ak si chcem prečítať nejakú pre mňa neznámu knihu, aj obálka u mňa rozhoduje.

Druhá vec, ktorá ma na knihe zaujala je téma dystopie. Autorka si vybrala námet o ktorom sa dá písať veľa. To, ako sa s ním popasovala je už na inú reč. No a po tretie je to čitateľnosť. Dokonalý pár má 328 strán, nie veľa postáv, pomerne jednoduchý dej, takže jedno slnečné oddychové nedeľné popoludnie a máte prečítané.

A veci čo mi prekážali? Prvú som už naznačila a to ako sa autorka s témou „dokonalého sveta ovládaného Spoločenstvom“ popasovala. Niektoré veci mi prišli ťažko uveriteľné. Nejde ani tak o tabletky, skôr záležitosť s písaním a tak. Jednoducho si to nejako neviem predstaviť. Nehovoriac o Cassii a na jej vek (má sedemnásť) naivných a nevyzrelých rozhodnutiach. V tomto smere si myslím kniha zaujme skôr mladšiu generáciu. Oveľa viacej mi však vadilo neustále opakovanie toho, čo sa udialo pár strán dozadu.

Začiatok a záver knihy ma zaujali podstatne viac ako stred, kde som čakala že sa udeje aj niečo viac a dej bude rýchlejší. Dokonalý pár na mňa pôsobil ako úvod do série. Na jednej strane ma namotal a pokračovanie si chcem prečítať, na druhej strane mohol byť podstatne kratší.

Spočiatku mi kniha pripomenula Hry o život, ktoré som nedávno prečítala, ale pomerne rýchlo sa vybrala vlastnou cestou. Zaujímavo rozbehnutou, ale slabšie napísanou. Čo je podľa mňa škoda a dúfam že pokračovanie bude mať viac energie. Každopádne na filmové spracovanie som celkom zvedavá. Práva na film zakúpil The Walt Disney Company, avšak zatiaľ nie je známy dátum, kedy sa dostane na filmové plátna.

„Naučili se dávat nám přesne tolik svobody, aby ve chvíli, kdy bychom se mohli bouřit, stačilo, aby nám nabídli kostičku, a my se převalili na záda, spokojení a zklidnění jako pes, kterého jsem kdysi viděla u prarodičů na venkově. Na to, aby tohle umění dovedli do dokonalosti, měli desítky let – můžu se divit, že to na mě znovu a znovu zabíra?“

Ally Condie je americká spisovateľka, navštevovala Brigham Young University, s manželom a troma synmi žije v Salt Lake City v Utahu. Okrem trilógie Matched napísala trilógiu Yearbook (Yearbook 2006, First Day 2007 a Reunion 2008) a ďalšie dve knihy (Freshman for President 2008 a Being Sixteen 2010). Inšpiráciu k sérií Matched našla vraj po otázke svojho manžela: „What if someone wrote the perfect algorithm for lining people up, and the government used it to decide who you married, when you married, etc.?“

Knihu Dokonalý pár, prvý diel zo série Matched vydáva Knižní klub 28. júna 2012, 328 strán, preklad: Martina Neradová, ISBN 978-80-242-3562-2, ukážku si môžete prečítať tu. Druhý diel s názvom V nesnázích je naplánovaný na október tohoto roku, tretí diel by mal vyjsť na jar budúceho roku. Ďakujem vydavateľstvu za poskytnutie reading copy.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Môj rok 2012 s knihami | jún | Orvokki's blog 5.3.2016 at 10:17

    […] Reading copy. Recenzia tu. […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.