O knihách ženské romány

Alissa Nutting – Tampa

13.6.2014

Alissa Nutting - Tampa

Autor: Alissa Nutting
Názov: Tampa
Rok vydania: 2014
Vydavateľ: Odeon
Počet strán: 224
Orig. názov: Tampa

. . .

Tak tu máme erotický príbeh zahŕňajúci vzťah žiaka a učiteľa, kde žiak je chlapec, ktorý ešte nedostal občiansky preukaz a učiteľ je mladá atraktívna žena, ktorá má sex náruživo rada. Kľudne by mohol mať aj nálepku „Inšpirované skutočnými udalosťami“. Alissa Nutting napísala prvotinu a nebála sa veci pomenovať tými správnymi názvami. A použiť o niečo sofistikovanejšie vety ako jej kolegyňa v trilógii 50 Shades.

Dvadsaťšesť ročná Celeste nastupuje na pozíciu učiteľky v škole Thomasa Jeffersona. Jej triedu, pre ňu veľmi vhodne umiestnenú mimo hlavnú budovu, budú navštevovať aj štrnásťroční žiaci. Medzi nimi mladí dospievajúci chlapci, kde hodlá nájsť toho svojho. Celeste je krásna a vydatá, no objekty jej sexuálnych túžob spadajú do kategórie „nezákonné“ a preto musí byť nadmieru opatrná.

Samozrejme jej atraktivita pozornosť chlapcov na začiatku puberty silno priťahuje, lenže riziko z odhalenia, ktoré by bolo pri ich túžbe pochváliť sa kamarátom veľmi vysoké, ju núti pátrať a svoju obeť vyberať takmer ako sériový vrah. Prvé týždne na škole sa rozhodne nudiť nebude a horko jej nebude iba z letného počasia. Jack totiž spĺňa všetko, po čom Celeste túži.

Nejspíš by mi Ford měl připadat až hýrivě atraktivní, protože takhle působí na všechny ostatní. „To je nesnestitelně krásnej chlap,“ zaskučela spolužačka z vysoké po prvním rande ve čtyřech. „Jenom se na něj podívam a mám pocit, že mi ho tam vrazil.“ Můj problém s Fordem tkví v tom, kolik mu je. Mně osobně je šestadvacet, a vlastně jsme tedy vcelku vrstevníci. Jenomže jakožto jednatřicátník se nachází asi tak sedmnáct lez za územím mých sexuálních zájmů.

Tajný vzťah s Jackom ju síce uspokojuje a spĺňa všetky očakávanie, lenže ako dlho? Ako dlho sa dokážu skrývať, vyhovárať a hľadať príležitosti na stretnutie? Čo to asi spraví s Jackovou psychikou? Ako by reagoval jeho rozvedený otec, ak by ich raz nachytal doma? Ako by reagoval Celestin manžel, mimochodom policajt, ak by zistil, že jeho manželka si to s chuťou rozdáva so svojím žiakom? A ostalo by len pri jednom žiakovi? Takýto vzťah rozhodne nie je jednoduchý, takže o napínavé chvíľky nebude núdza.

Príbeh je napísaný v prvej osobe. Hlavná hrdinka je úprimná a otvorená, takže kniha nemusí vyhovovať každému. A asi ani nebude. Nejde o žiaden jednoduchý erotický príbeh o buď mimoriadne hlúpej a nevinnej alebo naopak mimoriadne sebavedomej a úspešnej ženy a bohatom a neskutočne nereálnom chlapovi, akých sú v súčasnosti regále kníhkupectiev preplnené (často hneď pri vchode s nápisom Bestseller, Odporúčame a To najlepšie pre ženy).

Kniha je síce svojím spôsobom šokujúca, ale chlapcov, ktorí by sa nezamilovali do svojej učiteľky je asi málo a ženy, ktoré preferujú mladšie ročníky rovnako tak nie sú ojedinelé. Hlavná hrdinka sa svoje správanie ani nesnaží ospravedlniť, ide skrátka za svojimi pocitmi a je veľká šanca, že ju nebudete mať radi.

Tampa je dobrý príbeh. Nie je jedinečný ani neprináša nič nové. Ale je dobre napísaný a nie je rozťahaný na 500 strán. Postavy sú vykreslené dôveryhodne, každá má svoju úlohu a i vedľajším postavám sa dostalo dostatok priestoru. Patrí k tým lepším, ktoré nesú označenie „sexuálne“ a ak ju čítate bez prehnaných očakávaní kvalitného literárneho diela, nemali by ste byť sklamaní. Za mňa 80 %.

You Might Also Like

5 komentárov

 • Reply Owlie 14.6.2014 at 09:29

  Vypadá skvěle. Hodně jsem o ní slyšela, a ani tvá recenze nezklamala – já jsem spokojená, a plánuji si jí koupit 🙂 Děkuji za výbornou recenzi, která mi usnadnila rozhodování 🙂

  • Reply Orvokki 14.6.2014 at 09:45

   Dúfam, že ťa kniha nesklame a zaujme rovnako ako mňa :).

 • Reply Monika 2.7.2015 at 20:12

  Tuto knihu jsem vzala z hecu na Erasmus, že si tím navodíme hodně vtipnou atmosféru, přečetly jsme si s kamarádkou první kapitolu na pikniku a zapřísáhla mě, že už ji nikdy nechce vidět :D. A tak jsem se dnes vrhla do druhé kapitoly, po tak dlouhé době, co ji máme tedy rozečtenou, upřímně řečeno, ačkoliv se to nemusí zdát, ta kniha je pro mě něco ve stylu „hmm, hmmm, komu bych mohla zpříjemnit Vánoce a darovat mu ji, samozřejmě jen čistě z dobroty srdce, ne proto, že bych se ji chtěla zbavit a šokovat někoho dalšího?“:DD

  Předehra #LetníKnižníHOP

 • Reply Wish 5.3.2016 at 23:19

  Tvoje recenze mě přesvědčila, že knížka bude splňovat přesně to, co od ní očekávám, takže jsem spokojená a co nejdřív se na ni vrhnu. 🙂 Ten vztah – učitelka a její žák – mi připomněl film Zápisky o skandálu. Přestože s Tampou se to zrovna srovnávat nedá, je to skvělý drama.

  • Reply Orvokki 6.3.2016 at 21:05

   Tak to mám radosť 🙂
   Zápisky o skandálu, na to si matne spomínam, viem cca o čom to bolo, ale film som videla strašne dávno. Budem sa tešiť na tvoju recenziu na Tampu, až si ju prečítať. Celkom ma zaujíma, ako zaujala ďalších čitateľov, moc názorov na ňu nie je.

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.