CZ a SK fínska literatúra O knihách

Alexandra Salmela – 27 čiže smrť robí umelca

10.5.2012

Hlavná hrdinka Angie má 27 rokov a pred sebou zoznam ľudí, ktorí umreli v tomto veku a stali sa viac či menej slávny. Je ich 50 a Angie chce patriť medzi nich. Inšpiráciu odchádza hľadať do Fínska k rodine, ktorá žije zo sociálnych dávok a má tri deti. Už to zaručuje zaujímavé čítanie.

Fantastický je ale na knihe spôsob, akým je napísaná. Okrem Angie je dej, odohrávajúci sa v priebehu niečo málo viac ako roku, prezentujúci aj z pohľadu auta Opel Astra, plyšovej hračky Pánprasiatko a mačky Kassandry. Každá postava má svoj vlastný spôsob, ako dané udalosti vidí a podľa toho ich aj popisuje. Astra poskytne informácie o tom kde kdo sedí aj akou rýchlosťou auto ide, Pánprasiatko má na všetko detský a veselý pohľad a Kassandra svojím okolím pohŕda. V častiach s Angie nechýbajú jej literárne pokusy.

Príbeh aj forma akou je román napísaný je super, v tomto smere môžem len chváliť a odporúčať a skladám Alexandre poklonu, lebo jej prvotina sa naozaj vydarila.

Ale! Predsa len je v knihe niečo, čo mi pomerne dosť kazilo čitateľský zážitok. Nádavky. Už na tridsiatej strane som mala pocit, že to s nimi autorka preháňa a každou ďalšou klesal môj počiatočný nadšený pocit z knižky. Miestami mi prišli až nevhodné a zbytočné.

Tak či tak, 27 čiže smrť robí umelca stojí za pozornosť. Len dodám, že autorka Alexandra Salmela (1980) sa narodila na Slovensku, študovala divadelnú dramaturgiu na VŠMÚ v Bratislave a fínsky jazyk na Karlovej univerzite v Prahe, v súčasnosti žije s manželom a deťmi v Tampere vo Fínsku a za túto knihu získala literárnu cenu denníka Helsingin Sanomat, bola nominovaná na fínske ocenenie Finlandia a dostala sa medzi finalistov Anasoft litera 2012.

Knihu 27 čiže smrť robí umelca (orig. 27 eli kuolema tekee taiteilijan, 2010) vydalo Vydavateľstvo Q111 vo februári 2012, má 364 strán, preložiliAlexandra Salmela a Silvia Žilinská, ISBN 978-80-89092-61-1, v češtine pod názvom 27 aneb Smrt vás proslaví vydalo Argo, preložila Barbora Špronglová, ukážka tu. Dostupné aj v elektronickej verzii na kosmas.cz za 159 KČ vo formátoch ePUB a Mobi bez Adobe DRM.

foto: Heini Lehväslaiho

 

You Might Also Like

3 komentáre

 • Reply Môj rok 2012 s knihami | august | Orvokki's blog 31.8.2012 at 23:43

  […] rozšíriť okruh prečítaných kníh od finalistov Anasoft Litera. Celkom podarený román 27 čiže smrť robí umelca som čítala pred štvrťrokom a po nedávnom obnovenom členstve v piešťanskej knižnici som si […]

 • Reply Fínska literatúra | Orvokki's blog 1.7.2013 at 12:23

  […] 27 čiže smrť robí umelca (27 eli kuolema tekee taiteilijan) od Alexandra Salmela […]

 • Reply Môj rok 2012 s knihami | máj | Orvokki's blog 25.9.2013 at 20:27

  […] O knižke som sa rozpísala tu. […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.