napätie O knihách

Alex Adams – Bílý kůň

27.12.2012

Bílý kůň Tridsiatnička Zoe Marshallová pracuje ako upratovačka vo výskumnom ústave Pope Pharmaceuticals. Manžel je po smrti a ona v tej samote nakoniec našla určitý duševný pokoj. Má pár priateľov, rodinu a napokon záhadnú nádobu, ktorá ju privedie k terapeutovi Nickovi Roseovi.

Svet sa zmenil, počasie a príroda si robia čo chcú, ľudstvo takmer vyhubil vírus, ktorý dostal názov Biely kôň. Lenže to už nikoho nezaujíma. Po ceste, po ktorej kráča Zoe s Lisou, môžete stretnúť tri typy ľudí. Mŕtvych, tých čo prežili, ale zmenili sa v netvorov a tých, čo sú voči nákaze imúnny. Prvých je najviac, posledných najmenej. Šance na prežitie mizivé, ale nádej ostáva. Práve to ženie Zoe ďalej. Ona totiž dôvod na prežitie má.

Celá kniha má jednu dejovú líniu, avšak rozdelenú do dvoch období – Vtedy a Teraz (resp. Tehdy a Teď, keďže ide o české vydanie). Tie sa striedajú po pár riadkoch či stranách. Prvá je o dobe pred nákazou, druhá po nákaze. Prvá hovorí, čo sa dialo v Zoeinom živote pred tým, než svet takmer vyhubil Biely kôň, druhá je o Zoeinej ceste. V prvej sa dozvieme, prečo Zoe ide tam kam ide, v druhej zistíme, kam vlastne ide.

V rámci svojej doby na seba jednotlivé časti naväzujú a ako dej plynie, tak sa vzájomné dopĺňajú a vysvetľujú. Toto sa mi moc páčilo, je to tak napínavejšie a nútilo ma to čítať ďalej a ďalej. Hoci to môže znieť na prvý pohľad zmäteno, ani raz som sa v deji nestratila a nemala pocit, že niečo nebolo dostatočné vysvetlené, či useknuté.

Kniha je pútavá, dramatická, smutná a s perfektne vykreslenou atmosférou. Už od začiatku je desivá a deprimujúca. Dej neplynie veľmi rýchlo, všetko sa dozvedáme postupne. Po celý čas cítiť vo vzduchu strach, napätie a nebezpečenstvo.

Aj napriek tomu, že v texte nechýba násilie, brutalita či znásilňovanie, autorka tieto sitácie dokázala napísať bez zbytočného dramatického opisovania s potrebou šokovať. Pokračovala ďalej bez toho, aby sa v tom pitvala. Síce išlo o surové, ale napriek tomu prirodzené zobrazenie zmeny sveta v ktorom sa Zoe snaží zachrániť svoje posledné sny. Ako puzzle to zapadlo do celkového obrazu postapokalyptického sveta.

Hodnotenie: 9/10

Román napísala Novozélanďanka Alex Adams (1973), ktorá vyrastala v Austrálii i v Grécku a v súčasnosti žije v Oregone. Biely kôň je jej prvotina a zároveň prvý diel trilógie. Na pultoch knihkupectiev sa objavil v apríli 2012, preklad do češtiny bol o polroka neskôr. Dúfam, že ani na pokračovanie s názvom Červený kôň (Red Horse) nebudeme musieť čakať dlho. Hoci sa kniha môže zdať ukončená, posledná veta si priam žiada o pokračovanie.

Bílý kůň (orig. White Horse) vyšiel vo vydavateľstve Domino v roku 2012, 304 strán, preklad Jana Vlčková, ISBN 978-80,7303-756-7.

No a keďže sa v poslednej dobe rozmohli booktrailery, na záver pridám ten český. I keď podľa mňa o knihe moc nehovorí a mňa by ku kúpe knihy nenalákal. Tento postapokalyptický román som si všimla v akcii na palmknihy.cz, kde sú všetky elektronické knihy nakladateľstva Domino od Vianoc do Silvestra s 50% zľavou. Publikácií s postapokalyptickou tématikou som veľa neprečítala, spomínam si snáď len na výborného Léčitela od fínskeho spisovateľa Anttiho Tuomainena. Preto a kvôli lákavej obálke som s kúpou neváhala.

You Might Also Like

2 komentáre

  • Reply Prichádza slovenská post-apokalyptická YA dráma | Orvokki's blog 14.4.2015 at 16:02

    […] post-apo? Skúste knihy Léčitel, Metalurg, Svetová vojna Z, Bílý kůň alebo moju obľúbenú Strážkyně pramene. A ak budete mať v apríli čas, zájdite si na […]

  • Reply Môj rok 2012 s knihami | december | Orvokki's blog 19.7.2016 at 17:58

    […] Recenzia v predchadzajúcom príspevku. […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.