Adamkova knižnica O knihách

Aké knihy sme priviezli Adamkovi z USA – prvá časť

9.7.2018

Z USA sme Adamkovi priniesli trinásť kníh. Vlastne som ich toľko ani neplánovala, chcela som mu kúpiť len nejaké klasiky, ktoré mi poradili blogerky detských kníh. Vyzbrojená ich tipmi a zoznamom som si chcela raz zájsť do kníhkupectva, vybrať, ktoré sa mi budú páčiť a hotovo.

Lenže v San Franciscu som si nemohla nechať ujsť návštevu nádherného kníhkupectva nakladateľstva Chronicle Books. Odišla som odtiaľ len s jednou knihou (baby animals), ale zoznamom ďalších, ktoré časom Adamkovi objednám. Ďalšie dve knihy som ulovila za dva doláre v predajni Ross (tie budú v druhej časti). Tretiu knižku som si zamilovala v múzeu umenia v San José (The Artist who Painted a Blue Horse). Štvrtú knižku kúpil manžel v NP Yosemite (So Big! Yosemite). A vtedy to začalo. Zbieranie kníh z navštívených parkov. Z leporel tam máme Babies, ostatné ukážem v druhej časti článku. Ale došlo aj na kníhkupectvo a klasiky zo zoznamu. Keďže v tomto článku budú iba leporela, tak vám ukážem len jednu z nich, a to Itsy Bitsy Spider.

Tak teda toto sú ony. Leporelá, ktoré sme s Adamkom prezerali už počas cesty. Na niektorých to už poznať, obzvlášť Eric Carle a Yosemite dostali zabrať a Adamko si ich naozaj obľúbil.

The Artist who Painted a Blue Horse

Umelec, ktorý nakreslil modrého koňa bola srdcovka na prvý pohľad. Keď som leporelom v obchodíku múzea umenia prelistovala prvýkrát, musela som sa smiať. Potichu, lebo Adamko spinkal. Vedela som, že sa mu bude páčiť a že sa na ňu bude dať vymýšľať veľa zábavy, najmä s intonáciou hlasu. Paleta zvierat v netradičných farbách a vtipný záver k tomu.

Od Erica Carla máme už doma Nenásytnú húseničku a chcela som i niečo ďalšie. Bavia ma jeho knižky, mimochodom vydavateľstvo Zelený kocúr chystá preložiť ďalšiu, Od hlavy po päty bude asi už budúci mesiac. Určite doplníme, touto i ďalšími. Je to skvelý autor, Adamka jeho knižky baví listovať, mňa čítať, takže miesto na poličke má u nás isté.

So Big! Yosemite

Leporelo o Yosemite priniesol manžel z turistického centra. Strašne nás mrzí, že keď sme sa po výlete vrátili, už bolo zatvorené, pretože podobných knižiek tam mali viacero. Táto je o medveďovi, veveričke a obrovskom Yosemite. Všetky známe miesta zoradené od najmenších po najväčšie. A čo je najväčšie? Láska!

Úžasne milo ilustrované, ale hlavne táto knižka je srdcovka. Tú si nejde nezamilovať. Naviac je skvelé, že i touto formou vedú deti k ochrane prírody a láske k životnému prostrediu.

Grand Canyon NP – Babies

Chceli sme aj knižku s reálnymi fotkami a obrázkami a objavili sme ju v turistickom centre NP Grand Canyon. Je o mláďatách v Grand Canyone, o tom, že ich môžeme vidieť, počuť i cítiť. Opäť skvelý nápad, ako i najmenším priblížiť prírodu národného parku.

Itsy Bitsy Spider

Itsy Bitsy Spider je v zahraničí veľmi známa detská pesnička, ktorá je sprevádzaná gestami. Je o pavúčikovi, ktorý sa snaží dostať na strechu domu, ale voda v odkvape ho vždy zrazí dolu. No on sa nevzdáva a skúša to stále ďalej.

Leporelo Itsy Bitsy Spider je zbierka piatich známych detských riekaniek, kde môžu malé deti potrénovať jemnú motoriku posúvaním prstu po reliéfe. Vlnka, špirála, rovné čiary, oblúčik i oválne plôšky. Ja budem musieť básničky najskôr naštudovať, pretože ich nepoznám a myslím, že nemajú ani českú alebo slovenskú verziu.

baby animals

Poslednou knihou v tejto časti je prvá kniha, ktorú sme Adamkovi v USA kúpili. Krásne ilustrované mláďatká, čo ale robí knihu odlišnou je reliéf. Na jednej strane vypuklé a na druhej vklesnuté tvary. Každá strana je naviac doplnená o slovíčka, podstatné mená a slovesá (tie sú kurzívou), ktoré sa k mláďatku vzťahujú.

Ja si budem musieť na niektoré slová požičať anglický slovník, ale dá sa na nej dobre precvičovať, čo zvieratko robí, kde žije a ako vyzerá. Je o niečo väčšia a hrubšia, než ostatné leporela a Adamkovi sa ešte dobre nedrží, takže sa hodí vic na prezeranie doma, kde si ju môžeme položiť, než do auta či lietadla.

You Might Also Like

2 komentáre

  • Reply Aké knihy sme priviezli Adamkovi z USA – druhá časť – Orvokki's blog 11.7.2018 at 15:08

    […] Zatiaľ som nimi len listovala, prezerala obrázky, takže dopodrobna ich hodnotiť nebudem. Prvú časť článku – leporela, nájdete tu. […]

  • Reply Knižky ku Dňu Zeme – Orvokki's blog 22.4.2019 at 07:53

    […] si s Adamkom radi prezeráme leporelo So Big! Yosemite, ktoré sme kúpili na našom roadtripe po USA. Je o medveďovi a veveričke, ktorí ľúbia […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.