V druhej časti ukážem papierové knihy. Tie, na ktoré ma Adamko ešte čas, budeme si ich čítať najmä o pár rokov. Niektoré sme kupovali v turistických centrách chránených oblastí a sú náučné. Iné som kupovala zo zoznamu obľúbených a dobre hodnotených klasík a na základe odporúčaní. Poslednú si vybral Adamko sám.
Zatiaľ som nimi len listovala, prezerala obrázky, takže dopodrobna ich hodnotiť nebudem. Prvú časť článku – leporela, nájdete tu.
Where Do Mountains Come From, Momma?
Ako vznikli hory, prečo sú kontinenty tam kde sú, čo sú to sopky, aké procesy prebiehajú pod povrchom, to sú veci, ktoré by mal každý poznať. Aspoň orientačne. Dúfam, že Adamka to bude aspoň trošku zaujímať. Ja sama som vyštudovala geológiu viac menej len preto, lebo ma to zaujímalo.
Where Do Mountains Come From, Momma? je útla kniha, ale veľmi ma bavia ilustrácie a stručné, no výstižné texty, ktoré deťom jednoduchou formou vysvetľujú základy geológie.
All the Little Fathers
Túto knižku som kupovala za dva doláre. Sú v nej rôzni zvierací ockovia s deťmi. Chytajú spolu ruby, skáču, skrývajú oriešky, vešajú sa na stromoch, pomáhajú si… a na konci dňa ukladajú deti do postieľok.
Je to len malá knižka na dobrú noc, ktorú ocenia najmä tatinovia.
The Charcoal Forest: How Fire Helps Animals and Plants
V Lolo National Forest vybral manžel paperback s názvom The Charcoal Forest: How Fire Helps Animals and Plants. Nie je tajomstvom, že lesy občas sužujú požiare. No možno neviete, že les oheň potrebuje. Samozrejme nie ten, ktorí spôsobia ľudia z nedbalosti.
Kniha na viacero príkladoch ukazuje, kto má z požiarov prospech a kto všetko spálené stromy potrebuje. Je síce určená pre deti, ale je v nej veľa dlhého textu a ten nepatrí k najľahším, takže už to chce pokročilejšieho čitateľa. Ja sama som zvedavá, čo všetko sa dozviem.
Factivity Missions in Space
Druhá dvojdolárová kniha. O vesmíre, ten ma baví a s vyklápacími okienkami, ktoré bavia deti. Tu sú dokonca okienka v oknách. Celkovo 80 na štrnástich stranách.
Je to taký vyšší level svojtkovského leporela První objevy: Astronauti, ktoré sme Adamkovi brali do USA (nafotená je v článku: Roadtrip s batoľatom – knihy do lietadla i do auta).
An Elephant & Piggie Biggie!
Knihu od Mo Willemsa som mala v zozname, ale manželovi sa veľmi nepáčila, takže som ju vrátila na poličku. Pri pokladni sme ale objavili vydanie piatich jeho kníh v jednom vydaní a za skvelú cenu 16 dolárov, takže to i manžel povedal, že keď ju teda chcem, tak túto by sme mohli zobrať.
Séria so slonom a prasiatkom má celkovo 30! kníh a začala vychádzať pred viac ako desiatimi rokmi. Veľmi jednoduché ilustrácie, prevažne dialógy Geralda a Piggie, ale občas sa ukážu aj iné postavy. V tejto zbierke sú úplne prvá Today I Will Fly! (v roku 2007 sa umiestnila na druhom mieste zoznamu Top 10 Children’s Books of the Year magazínu Time), Watch Me Throw The Ball! z roku 2009, Can I Play Too? (2010), Let’s Go for a Drive! (2012) a I Really Like Slop! (2015).
Sam and Dave Dig a Hole
Sam and Dave Dig a Hole je kniha pomerne známeho kanadského ilustrátora Jona Klassena a amerického autora Maca Barnetta. Kniha získala niekoľko ocenení a nominácií. Je o dvoch bratoch, Samovi a Davovi, ktorí sa rozhodnú kopať. Aby našli niečo veľkolepé. A tak kopú a kopú, lenže stále nič nenachádzajú. Aj sa rozdelia, aj zmenia smer, aj sušienky zjedia.
Táto kniha je dokonalá. Je o detailoch, musíte si všímať každú stranu, po grafickej stránke je to lahôdka a záver je tiež skvelý. Ak vám to na prvý pohľad nedôjde, vráťte sa na začiatok. Proste wow. Teším sa, či to objaví aj Adamko a čo na ňu bude hovoriť, pretože svet detskými očami je oveľa všímavejší, a tak si myslím, že aj keď ju ešte veľakrát prečítam, Adamko mi ukáže niečo nové.
I Want My Hat Back
Od Jona Klassena máme ešte jednú knihu. O medveďovi, ktorý chce späť svoju čiapku, ide o prvý diel klobúkovej trilógie. Celostránkové jednoduché ilustrácie, skromný výstižný text a humor, ktorý možno viac pochopia dospelý. Ale je skvelá.
Mother Goose Piano Book
Túto knihu si vybral Adamko sám. Boli sme na odchode z kníhkupectva, keď sa pri nej pristavil. Pozeral, ukázal na ňu prstom, dotkol sa jej. Wooow, vydalo to zvuk. No a už to išlo, ťukal do nej a kníhkupectvom sa rozlievali falošné tóny plastového klavíra.
Kúpili sme ju pre radosť v Adamkových očiach. Hral na ňu v aute, v ten deň i ďalšie. Akurát do lietadla sme ju zabalili do kufra, pre istotu. Niektoré pesničky poznáme, Old Macdonald had a farm sme dlho nevedeli dostať z hlavy, niektoré sa musíme doučiť a Wheels On The Bus je akési divné, ja to podľa ich nôt neviem zahrať. Takže knižka nakoniec zožala úspech aj u nás, pri pokusoch o vylúdenie zmysluplných tónov. Nie je to tak jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdalo.
No Comments