O knihách romány

Aimee Bender – Zvláštní smutek citronového koláče

24.5.2014

Aimee Benderová - Zvláštní smutek citronového koláče

Autor: Aimee Benderová
Názov: Zvláštní smutek citronového koláče
Rok vydania: 2013
Vydavateľ: Argo
Počet strán: 296
Orig. názov: The Particular Sadness of Lemon Cake

. . .

Začalo to pred deviatimi narodeninami. Rose Edelsteinová práve prišla domov a jej matka sa pustila do prípravy citrónového koláča. Toho, ktorý mávala Rose tak veľmi rada. Lenže tentokrát je niečo inak. Tentokrát necíti iba jemnú čokoládu a čerstvé citróny. Niekde v pozadí cíti aj znepokojenie, odstup až prázdnotu a Rosie tuší, že všetko to súvisí s jej matkou.

Od tej chvíle poznáva pocity v každom jedle. Lenže životy jej blízkych ako i školských kuchárok nie sú vždy šťastné. Hlavná hrdinka niekedy radšej uprednostní v továrni spracované výrobky z ktorých necíti nič a postupne sa naučí nielen rozoznávať, odkiaľ ktorá potravina pochádza, ale poodhaľuje aj rodinné tajomstvá. Matkina nevera, otcov odstup i bratove záhadné miznutia. Jedným pocitom sa ale roky bráni. Svojím vlastným.

„To odpoledne jsem snědla čtyři sendviče, limonádu, chipsy, toust s máslem, čokoládové mléko. Projedla jsem se ledničkou. Máma byla ještě pryč ve své nové práci, v nábytkářském studiu poblíž Micheltoreny, což bylo v kopcích za Sunsetem. Můj bratr a George vršili na toust cukr a marmeládu a povídali si o svém oblíbeném televizním seriálu s roboty, a já jsem kousala a žvýkala a hlásila Georgeovi, co vnímam.“

Samozrejme, keď niekomu poviete, že poznáte jeho náladu podľa jedla, ktoré pripraví, veľa pochopenia sa vám nedostane. Rosie našla oporu iba u Georgea, kamaráta jej nadaného, no samotárskeho brata. Príbeh je na prvý pohľad jednoduchý a autorka ho napísala naozaj veľmi pútavo, avšak každou ďalšou kapitolou sa ponárate hlbšie, odostierate tajomstvá, ktoré postavy ukrývajú aj samé pred sebou, a za jemne surrealistickými epizódami uvidíte veľa smutnej reality.

Kniha je rozdelená na štyri časti a mapuje viacero rokov, od deviatich narodenín hlavnej hrdinky až po jej mladú dospelosť. Rosie dianie rozpráva zo svojho pohľadu, ale veľa sa dozvieme aj o ostatných postavách, najmä o bratovi Josephovi. A práve dej s jej bratom začne naberať na podivnosti… až zrazu kniha skončí a ja som si hovorila, či mi ešte pár strán nechýba.

Zvláštní smutek citronového koláče je nevšedná kniha a niektoré veci si uvedomíte a začnú dávať zmysel až po dočítaní. Príbeh začína pomerne bežne, až na schopnosť Rose, ale postupne sa vynárajú mystické prvky a celý kniha tak dostáva veľmi zvláštnu atmosféru. K tomu sú všadeprítomné pocity, chute a jedlo, ako i vzťahy členov rodiny. To celé vytvára nezvyčajný a pôsobivý román, ktorý si s radosťou prečítate.

Aimee Benderová napísala naozaj lahodný román, ktorý zaujme už obálkou a následnej každou prečítanou stranou. Na záver už pridám jeden chutný tip. Na skvelý citrónový koláč si zájdite do East Village Bar & Diner v Brne.

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Owlie 25.5.2014 at 09:33

  Na tuhle knížku se už strašně dlouho chystám, zatím ale stále nic. No, budu spoléhat na narozeniny 😀 🙂 opět jsi mi připomněla jak moc si ji chci přečíst, moc krásná recenze 🙂 a tip? super!

  • Reply Orvokki 25.5.2014 at 13:49

   Ďakujem 🙂 Tiež som sa na ňu dlho chystala, tak som ju nakoniec zobrala do vlaku. A zhodou okolností som v ten deň navštívila aj East Village, kde mali rovnako skvelý „lemon pie“. Inak blogerka Brabikate ju pridala do knihobežníka (http://brabikate.blogspot.cz/2014/05/jak-jsem-se-stala-knihobeznikem.html) , tak ak dostaneš k narodeninám iné krásne knižky, môžeš Zvláštní smutek citronového koláče získať touto formou 🙂

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.