Adamkova knižnica O knihách

Ahoj, Praha!

13.12.2017

Prichádzam na chuť veľkoformátovým leporelám. A Adamko tiež. Sám si nimi ešte „nelistuje“, na to má tie malé. Ale spoločne si pozeráme veľké knižky. Ja mu rozprávam príbehy a čo sa na obrázkoch deje, on ťapká rukami, občas na mňa zvedavo pozrie a väčšinou sa snaží prevziať knihu do vlastných rúk.

Najnovším prírastok v jeho knižnici je Velká knížka PRAHA pro malé vypravěče, ktorú pod značkou Ella & Max vydáva Presco Group. Prahu som si z ich ponuky vybrala preto, lebo tam jazdíme akosi často. Adamko toto hlavné mesto navštívil už asi päťkrát a o to jednoduchšie je pre mňa vymýšľať, o čom mu budem rozprávať.

No i bez návštevy je leporelo pútavé. Hneď na úvodnej strane sa predstaví niekoľko postáv, ktoré sa potom opakujú na ďalších stranách. Nájdeme ich na Karlovom moste, Malostranskom i Staromestskom námestí a na Stromovke. S väčšími deťmi to môžete poňať ako hru a hľadať ich.

Ďalšie čítanie si vyhraďte na hľadanie nevšedností. Adamko pri ťapkaní napríklad narazil na Spidermana. Na obdobných leporelách je práve fantastické, že sa vždy dá prísť s niečím novým a popustia uzdu vašej fantázii (dokonca aj keď jej veľa nemáte, stačí sa zapozerať). A to ma baví.

Kniha je mimoriadne farebne spracovaná. To beriem ako plus aj mínus. Osobne som fanúšik skôr decentnejších farieb. Takže môjmu oku lahodila najviac Stromovka. Na druhej strane, myslím, že dieťaťu treba ukázať aj iné knihy, ako dizajnové skvosty, takže bláznivým ilustráciám sa sem-tam nebránim a v tomto prípade beriem Prahu ako skvelú voľbu.

Na každom jednom obrázku sa toho deje veľa. Možno až príliš, ale zatiaľ neviem posúdiť, ako na to množstvo postáv, činností a farieb bude vnímavejší Adamko reagovať. Mňa bavilo hľadať postavičky, ktoré tam akoby nepatrili. Adamka bavilo, že som mala stále o čom rozprávať. A som veľmi zvedavá, ako knihu o rok-dva-tri uvidí on sám, aké príbehy mi porozpráva a či nájde niečo, čo som ja prehliadla.

Velká knížka PRAHA pro malé vypravěče vychádza aj v angličtine a nemčine a koho neláka Praha, tak v rovnakom spracovaní sú aj Velké knižky o autách, stavbe a na letisku. Osobne by som uvítala takto spracované aj Brno, to by bola pre nás srdcovka.

Najviac si knižku užijú trošku staršie deti, odhadujem, že od tých dvoch-troch rokov ju využijeme na maximum. Ale na Adamkovi vidím, že aj v ôsmom mesiaci má zmysel ho s podobnými publikáciami zoznamovať a sem-tam mu niečo nové ukázať. Rozhodne sme si listovanie užili a budeme sa k Prahe radi vraciať.

4,5/5

Za knižku s Adamkom ďakujeme spoločnosti Presco Group a jej detskému odvetviu Ella & Max.

You Might Also Like

5 komentárov

 • Reply Obrázkové rozprávky pre malých i veľkých rozprávačov – Orvokki's blog 17.5.2018 at 22:41

  […] dvoma mesiacmi som chválila veľkoformátovú obrázkovú knižku Velká knížka PRAHA pro malé vypravěče, dnes tu mám podobný titul. Avšak tentokrát nie je o meste, ale o rozprávkach. Volá sa Velká […]

 • Reply Haló, haló, kto je tam dolu? – Orvokki's blog 28.7.2018 at 22:16

  […] do knižnice, pretože Velká knížka pro malé vypravěče ho aktuálne baví viac (máme Prahu, Pohádky a kvôli ceste do USA som kupovala aj Letisko, ktoré mám v pláne čoskoro nafotiť a […]

 • Reply Karavan, štvorkolka, šalina, báger, tutúúú – Orvokki's blog 11.10.2018 at 09:29

  […] knížka pro malé vypravěče od Ella&Max. Zo spolupráce máme doma už dve (Pohádky a Praha), no vedela som, že majú i ďalšie. Keď Adamko začal na ulici ukazovať na každé auto a […]

 • Reply Puzzle a maľovanky od jari do zimy – Orvokki's blog 1.7.2019 at 17:34

  […] Farma a Od jara do zimy. Vyšla ešte Praha a to v českom i anglickom jazyku. Ak si spomínate na Velkú knížku PRAHA pro malé vypravěče, tak obrázky sú rovnaké. A vlastne rovnaká je i Farma, ilustrácie vychádzajú z Veľkej […]

 • Reply Interaktívne knihy pre batoľa – Orvokki's blog 15.9.2019 at 21:49

  […] máme tie z Ella&Max (na blogu nájdete náhľady z Porsche, Hasiči, Autá, Letisko, Praha a Môj deň), v tesnom závese ide Jaro, Léto, Podzim, Zima a Noc. Menšiu verziu berieme i na […]

 • Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.