Adamkova knižnica O knihách

Adamove obľúbené knihy, ktoré s nami cestujú v obytňáku (vek 4+)

7.9.2021

Už je to rok odkedy som naposledy pridávala článok o Adamových najobľúbenejších a najviac čítaných knihách (viď Knižné tipy pre vek 3+) Čiastočne ale za to môže fakt, že od minuloročného článku sa až tak veľa nezmenilo. Pár kníh pribudlo, ale viac menej sú podobné. Nové veľmi nedokupujeme, pretože mám výrazne menej miesta. Druhý fakt totiž je, že už viac ako štyri mesiace cestujeme v obytnej dodávke (my v nej vlastne žijeme), v ktorej má iba 50 kníh. Ostatných asi tristo má uložených u známych a dobrú stovku sme poslali ďalším deťom. Triedenie sa teda nevyhlo ani jemu, ale z mnohých kníh už „vyrástol“ a v okolí pribudlo bábätiek, takže knižky pre najmenších sme ochotne darovali.

Nemáme ich všetky stále v obytnej časti. Väčšina kníh je uložená v plastovej krabici SAMLA a vezie sa vzadu v kufri. Knihy obmieňame podľa nálady a možností. Okolo postele máva 5-10 kníh. Je to samozrejme trochu nepraktické a ideál by bola celá stena len s knihami, ale pracujeme s tým čo máme a ja som rada, že sme našli aspoň nejaké riešenie, ako mať v aute desiatky kníh a stále spoločne čítať. A tu teda knihy, ktoré s nami cestujú a ktoré má Adam rád.

Hudobné knižky s Packom má tak rád, že než aby sme čakali na ďalšie preklady, pri našej ceste po Španielsku sme chýbajúce diely dokúpili. Ja španielsky trošku viem, takže text som si preložila. Poslednú, ktorú sme kúpili v češtine, bola Packa a orchestr kde sa zoznámil s Karnevalom zvierat. Z tých, ktoré máme v španielčine, má najväčší úspech Paco y Vivaldi. Tak veľký, že sme kvôli tomu išli do Benátok.

Na obľúbenosti nestráca ani séria Dům myšek. Tieto dve postavičky má aj v plyšovej podobe, čo príbehu pridáva na atraktivite. Už ich podľa mňa pozná naspamäť, no stále si ich vyžaduje. A to isté platí aj o ďalších dvoch sériách. Prvá je o dvoch žabiakoch Kvakovi a Člupovi (knižky Kvak a Čľup sú kamaráti, Kvak a Čľup sú spolu, Kvak a Žbluňk se bojí rádi a Kvak a Žbluňk od jara do Vánoc.) a druhá o silnom no dobrosrdečnom Vikingovi Tappim (knihy: Tappi a první sníh, Tappi a narozeninový dort a Tappi a podivuhodné místo).

Veľmi obľúbené sú útle knižky o malom Adamkovi od Astrid Desbordes. Vedeli ste, že začali vychádzať aj v slovenčine? Zatiaľ si môžete prečítať Ľúbim ťa a Mám ťa rád, sestrička. No a v češtine tento rok vyšla ďalšia knižka, volá sa Co je nejvzácnější a pri našej poslednej návšteve Brna si ju Adam v kníhkupectve okamžite všimol. Tak už s nami cestuje.

Obrázkové knihy tu veľmi nemá, zobrali sme len sériu Jaro, Léto, Podzim, Zima a Noc od Rotraut Susanne Berner. No okrem Co je nejvzácnější si Adam v kníhkupectve všimol aj inú jeho obľúbenú sériu, a to Velká knížka pro malé vypravěče. Konkrétne Vlaky mu chýbali, tak hoci ostatné knižky má buďuskladnené alebo darované, túto sme na cesty zobrali.

No a potom je tu veľa sólo knižiek, prevažne tých, ktoré čítame už minimálne rok. Robinson, Májina zahrada, Jonáš a Nenáš, Horská cesta, Milion bilion vánočních skřítků, Neuvěřitelný příběh o obrovské hrušce (ten si občas pozrie aj vo filmovom spracovaní), V knihovně je lev, Róza a Sam: Uloupené lupení, Lyžníci z Plískaníc, Pavúčik Zaltúčik, Dobrodružství v muminím údolí a Pošťák Myšák doručuje.

Z náučných má knižku o vesmíre Planetarium, Atlas sopek pro děti (Objevujte sopky na šesti rozkládacích mapách), encyklopédiu pre predškolákov Malá dětská encyklopedie a Spomaľ a pozoruj: 50 príbehov plných pokoja v uponáhľanom svete. A keďže má rád bludiská, občas prstom blúdi po stranách knihy Velká bludišťárna: Piráti. Má tam ešte knižky Mazej ven! a Půjdeš s námi ven? no tie sú skôr inšpirácia pre mňa. Čo ale veľmi netreba, pretože Adama von vyháňať nemusíme, zvedavý je viac ako dosť a na cestách má podnetov a noviniek tiež bohato.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Orvokki's blog 23.3.2022 at 16:37

    […] kúrenie, dali preč ďalšie veci, odľahčili a zbalili menej kníh. Ono sa to nezdá, ale pred pol rokom sme Adamovi viezlu krabicu s päťdesiatimi knihami a ja som ich mala tiež dobrých dvadsať. To už sa váhe prejaví a každé kilo dolu sa […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.