CZ a SK napätie O knihách

„A hoďte sebou, další je už v plánu,“ odkazuje Básník

17.6.2015

Basnik

Autor: Dominik Dán
Názov: Básník
Rok vydania: 2015
Vydavateľ: Slovart
Počet strán: 328
Orig. názov: Josef Šmatlák
Preklad: Básnik

. . .

Sotva Richard Krauz nastúpil na oddelenie vrážd, už sa naňho valí jeden náročný prípad za druhým. Lenže kým za normálnych okolností by mal naháňať vrahov, teraz má čo robiť, aby obhájil sám seba. Pretože prípad, ktorý im pristál na stole, sa ho osobne dotýka a vrah si dáva mimoriadne záležať, aby všetko podozrenie padlo na mladého Krauza. Toto je prípad, z ktorého ho nemusia vysekať ani starší a skúsenejší kolegovia Burger s Hanzelom.

A to všetko v dobe, kedy sa za nepriateľov štátu považujú študenti s letákmi a dôležitejšie, ako preverovať miesto činu, považujú „tí tam hore“, striehnuť na študentským internátoch. Vitajte v Našom meste počiatkom jari roku 1988.

„Politický tlak narůstal a náplň bezpečnostní práce se nenápadně proměnovala, omezovala se na posluhování tehdejšího režimu. Na kriminálku pršel shora jeden nesmyslný pokyn za druhým, museli sledovat studenty v Mlynské dolině, byli sledováni a odposloucháváni herci, zpěváci, hudební skupiny, zkrátka všichni, kdo měli přístup k mikrofonu a pódiu, odkud bylo možné oslovit masy.
Kriminálka se opět stávala hadrem, jímž chtěl někdo utřít špínu ze stolu a ucpat díry ve zpuchřelém trupu lodě neodvratně klesající ke dnu. Už nebojovala s lumpy. Přesněji, bojoval čím dál míň a čím dál víc byla zneužívána k politickým cílům.“

Vyšetrovanie vás zavedie na vysokoškolské internáty, do obľúbeného lesíka milencov neďaleko sídliska, k dvom levom na VB i domov k detektívom. Bude sa natáčať ruský vojenský veľkofilm, podvádzať manželka i utekať pred zákonom. A dôjde aj na básničky. Kombinácia, ktorá sľubuje nevšedný prípad.

Dve veci, kvôli ktorým si Básnika zamilujete. Reálnosť prostredia a humor. Trefné komentáre trojice sympatických vyšetrovateľov a krátke, úderné kapitoly vám nedovolia knižku dlho odkladať. Odbočky mimo hlavný dej vhodne doplnia vyšetrovanie alebo ozrejmia minulosť niektorých scén.

České vydavateľstvo Slovart sa zameralo na vydávanie série tak, aby išla pokiaľ možno chronologicky, dejovo od najstarších, nie tak, ako ju spisovateľ vydával na Slovensku. Takže po prvej knihe Uzol, sa dej v Básnikovi posunie iba o pár dní. Český čitateľ má tak možnosť sledovať kariéru Richarda Krauza od jeho začiatkov, čo považujem za napínavejšie. Ak už máte prečítané niektoré ďalšie knihy, tušíte, ako isté veci dopadnú. Ale i tak vás to o zážitok z čítania priveľmi neochudobňuje.

Dominik Dán je totiž talent a právom náš najpopulárnejší autor krimi príbehov. Uveríte mu každé slovo a aj keď vám naservíruje mŕtvolu so zasadenými kvetinami, i tak sa medzitým zasmejete. Každú kauzu berie vážne, no surovosť prípadov, ktorým sa venuje, odľahčuje perfektným humorom. To je presne ten dôvod, prečo po jeho knihách tak rada siahám. A prečo by ste mali aj vy.

Ani zďaleka nemám Dominika Dána prečítaného celého, ale po tých niekoľkých detektívkach sa odvážim smelo tvrdiť, že Básník patrí k tým najlepším. Práve tá staršia doba, zmena režimu, nové spoločenské pomery, nie tak perfektné vyšetrovacie podmienky, to všetko spolu vytvárajú napínavé prostredie pre vyšetrovanie.

Beštia má silnú konkurenciu, toto je naozaj kvalitné čítanie. Knihe nijako neuškodil ani český preklad, začítala som sa okamžite. Občas mi totiž na slovenských knihách, preložených do češtiny, niečo vadí. Chýba mi tam tá autentickosť. Tu som ani raz nemala ten pocit.

A ak chcete vedieť, ako to s oddelením vrážd dopadne ďalej, a ako si poradí so začiatkom deväťdesiatych rokoch, nenechajte si ujsť aj Beštiu, ktorá už je na pultoch kníhkupectiev. Básnika rozhodne odporúčam aj keď detektívky nie sú tak úplne váš žáner a znesiete trocha krvi. I keď tu ani tej krvi mnoho neostane.

5/5

Za poskytnutie knihy ďakujem vydavateľstvu Slovart.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Detektív Richard Krauz | Orvokki's blog 7.9.2015 at 16:50

    […] sa mu tie úlety vypomstia. Napríklad keď na ne príde manželka, alebo v knihe Básník, kedy sa stane hlavným podozrivým. Aj napriek tomu je ale Krauz sympaťák každým kúskom. […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.