Nina Borgová už nemala v ten deň chuť na obed, ale naliehavá prosba kamarátky Karin ju z Červeného kríža, kde pracovala, do kaviarne predsa len vytiahla. K jedlu sa nedostala, od Karin prevzala plastový krúžok s číslom 37-43 z úschovne na hlavnej železničnej stanici a na otázku „Čo mám vyzdvihnúť?“ jej dala váhavú odpoveď: „Neotváraj ho, kým odtiaľ neodídeš. A ponáhľaj sa.“ V kufri bol živý, no omámený trojročný chlapček a kým prišla do Tisvildeleje pre vysvetlenie, Karin už bola brutálne zavraždená.
To sa stalo v Dánsku. Medzitým sa Sigita v Litve preberá v nemocnici, má otras mozgu, ruku v sádre, nič si nepamätá a jej malý synček Mikas je nevedno kde.
„Nájdete ho?“ opýtala sa a opäť jej vyhŕkli slzy.
„Pokúsime sa,“ uisťoval ju. „Ale dúfajme, že Mikas patrí do prvej kategórie. Spravidla sa znovu nájdu.“
Opäť to nepovedal, ale ona vlastne počula to, čo nevyslovil: Tie druhé deti nenájdeme nikdy.
Nina má síce skúsenosti s riešením krízových situácií, ale v tomto prípade nespraví to, čo sa očakáva. Nezanesie chlapčeka do nemocnice a nenahlási ho na políciu. Možno práve pre tie skúsenosti. Vie, kam sa takéto deti dostanú a aký môže byť ich osud. Jedná na vlastnú päsť a riskuje svoj život. Vie, že po nej niekto ide, vie ako môže skončiť. Videla Karin. Ale nevzdáva sa, pátra po chlapcovej totožnosti i dôvode, ktorý ho dostal do toho tmavohnedého koženého kufra.
Celou sa knihou sa prelína viacero dejových línií, ktoré preskakujú takým tým „filmovým strihom“, takže som spočiatku mala celkom zmätok kto je kto a kde sa vlastne nachádzame. Okrem Niny a Sigity spoznávame ďalšie osoby. Bohatého Dána Jana Marquarta, ktorý má prevziať dôležitú zásielku, ale zasekol sa na letisko a Jučasa, ktorý ide i proti zákonu, len aby mal s Barbarou dom kúsok od Krakova. Prvý má za zásielku dať veľký obnos peňazí, druhý tú sumu nedostane, aj keď bola zásielka prebratá.
Kniha nie je rozdelená do žiadnych kapitol a mala som pocit, že jej to pridáva na dynamike. Napínavá je v podstate od začiatku do konca, ani na chvíľu sa nezastaví, no nejaké razantné zmeny nečakajte. Na detektívku zo severu je pomerne krátka, rozsah nepresahuje 250 strán a i preto sa číta rýchlo. Väčší rozsah by jej asi len uškodil. Hoci budú viaceré veci povedané už na začiatku a niektoré veci predvídateľné, všetky detaily čitateľ odhaľuje až neskôr.
Príbeh je veľmi ponurý a okrem súčasnosti sa dozvedáme aj čo to z minulosti hlavných postáv. O Nine, ktorá pred rodinou dáva prednosť pomoci druhým, o Sigitinom hriechu z mladosti a jej neľahkom živote. Nejde moc do hĺbky, len na objasnenie istých udalostí. Neviem či je to zámer autoriek, ale celkové spracovanie mi prišlo zamerané viac na ženy. Hra na emócie, ženy vykreslené za tie dobré a muži ako tí horší. Nechcem hovoriť či je to dobré alebo zlé, len to tak na mňa pôsobilo.
Autorky sa nevyhýbajú téme prostitúcie a s tým spojeného zneužívania. Dánsko (a celkovo severské krajiny) sú bezpochyby vyspelé s vysokou životnou úrovňou, ale na druhej strane, obchodovanie s ľudským mäsom, predovšetkým mladých dievčat z východnej Európy, je tu značne rozkvitajúci a píše sa o ňom vo viacerých súčasných severských kriminálkach. Ani Chlapec v kufri nie je výnimkou i keď len okrajovo a hlavná téme je trochu odlišná. Presné príčiny a udalosti, ktoré videli k chlapcovmu únosu sa dozviete až ku koncu knihy (alebo si prečítate oficiálnu anotáciu, ktorá základnú pointu odhalí za vás).
Chlapec v kufri patrí k tým lepším detektívkam zo severu, aké som čítala a fanúšikovia tohto žánru by ju nemali obísť. Či sadne aj čitateľom iných žánrov neviem posúdiť, ale za pozornosť stojí minimálne kľúčovo témou, o ktorej treba hovoriť (a najlepšie ju aj riešiť, i keď to je už iný a podstatne dlhší príbeh).
Knihu Chlapec v kufri (orig. Drengen in kufferten) vydalo vydavateľstvo Ikar v roku 2013, 248 strán, preklad: Peter Kerlik, ISBN 978-80-55132-72-3. Knihu kúpite na stránkach abcknihy.sk. Pozrite si aj videotrailer od slovenského vydavateľa.
5 komentárov
Ajaj, zas neušetřím :/ 😀
Keď čítam recenzie na iných blogoch, tiež mám pocit, že si nutne potrebujem prečítať (a najlepšie aj kúpiť) takmer každú knihu, ktorú niekto odporúča. Inak ak ti nevadí, že ju mám po slovensky a si z Ostravy (a vlastne nie je problém ani poslať), tak ti ju kľudne požičiam.
[…] Chlapec v kufri (Drengen in kufferten) – SK, Ikar, 2013; CZ, Knižní Klub, 2013* […]
[…] Friisová, Lene Kaaberbolová – Chlapec v kufri | v […]
[…] Friisová, Lene Kaaberbolová – Chlapec v kufri | v […]