O knihách ženské romány

58 odtieňov vnútornej bohyne

2.10.2014

Fifty Shades Darker

Autor: E L James
Názov: Padesát odstínů temnoty
Rok vydania: 2013
Vydavateľ: Nakladatelství XYZ
Počet strán: 656
Orig. názov: Fifty Shades Darker

. . .

Tak nejak mi nejde do hlavy, ako som mohla pred necelými dvoma rokmi ohodnotiť prvý diel tak vysoko. Stále tá istá Anastastia, ten istý Christian, tie isté absurdné situácie. Druhý diel neprináša prakticky nič nové, snáď len menej špirálových orgazmov a viac dramatických situácii. Ale tak dosť trápne dramatických. Takže z pôvodného relatívneho nadšenia (v rámci žánru a kategórie) z prvého dielu som sa dostala na neskutočne zdĺhavý a nudný druhý diel, ktorý som čítala jedenásť mesiacov. To je takmer osemkrát dlhšie, ako spolu tí dvaja šukajú.

To jeho slova jsou mojí roznětkou. Vybuchuju velkolepou omračující explozí a tříštím se kolem něj na milion kousků, a on chvíli po mně volá mé jméno.

Ana sa spamätáva z odchodu od Christiana, ktorý jej na konci prvého dielu… to by bol asi spoiler. Kniha by však nemala 650 strán, ak by sa doma trýznila myšlienkami na sex, ktorý s ním mohla mať, keby sa prestane hrať na naivné dievčatko, ktoré čaká na romantického princa, a tak sa ich cesty (a telá) samozrejme opäť skrížia.

Obaja sa musia naučiť spolu vychádzať, lenže obaja sú tak rozdielny, že bez neustálych a zbytočných hádok to proste nepôjde. Anastasia nevynechá jedinú príležitosť, aby nezistila niečo z Christianovej minulosti, a dôvodu jeho komplikovanej povahy a potreby ženy mlátiť rákoskou. Christian si naopak nenechá ujsť jedinú príležitosť Anu kontrolovať a určovať jej život. Čo vyvolá ďalšiu špirálu hádok a nedorozumení a obzvlášť absurdného správania sa hlavnej hrdinky.

Lenže obaja spolu chcú byť tak moc, že sa rozhodnú prekonať všetky prekážky, vrátane obťažujúceho šéfa, ex-sub so zbraňou či len ich vlastnej povahy a (vysnívanej) predstavy o tom druhom. A na odvážnom čitateľovi ostáva už len prekonať Anine rozkúsané pery a Christianových 25 rozkazov, aby sa najedla (a tých päťdesiatosem vnútorných bohýň, ktoré sa, ak som to dobre spočítala, v texte objavia).

Nečakaně vybuchuju v extatickém orgasmu, který mi ochromuje všechny smyslu, a zatímco se v něm svíjím a sténám, maže z povrchu zemského všechno, co se děje mimo mé tělo… Páni, to ale byla rychlost.

Presne ako som očakávala po prečítaní jednotky, príbeh sa zmenil na romantickú lovestory. Na herňu sa opäť moc nedostalo, Christian sa preventívne rozhodol svoju milovanú zahŕňať radšej luxusom než dobre mierenými ranami, a naučil sa mať rád vanilku. Aniným vnútorným dialógom sa naopak zmeny nedostalo a je stále otravná (a na to, že vyštudovala univerzitu a robí v nakladateľstve, i hlúpa).

Myslím, že by nezaškodilo, pridať do deja naviac aspoň pár dní, prípadne rovno týždňov. Ak by som si odmyslela jednotvárne sexuálne scény, vyhrotené situácie sa zdali tak umelo vyvolané, že som príbehu neverila absolútne nič (snáď len ten výhľad na Seattle). Každý deň sa totiž udialo niečo, čo hraničilo s násilným predlžovaním čitateľovho trápenia. Ja viem, nemusela som to čítať, lenže nemám rada nedočítané knihy a série.

Kým u predchádzajúceho dielu som nepostrehla výraznejšie opakovanie toho, čo sa stalo, tu som mala pocit, že sme sa snáď dostali do nejakého cyklu. A prekladateľka to tiež tak trochu doje**la (naozaj musela toto spojenie použiť tak veľakrát a tak nevhodne?). Čo sa ale knihe nedá uprieť, že sama o sebe sa číta rýchlo. V okamihu, keď ju odložím, nemám chuť sa k nej vracať znovu, ale ten dej je tak jednoducho napísaný, že sa skrátka číta rýchlo.

Hodnotenie dve hviezdičky dávam i sebe, že som to nakoniec dočítala.

You Might Also Like

2 komentáre

 • Reply Bastera 2.10.2014 at 21:08

  Já to vzdala po prvním díle 😀

  • Reply Orvokki 2.10.2014 at 21:13

   A tak mňa náhodou po jednotke zaujímalo, čo bude ďalej. I keď teda po tom, čo predviedli v druhom diely očakávam záverom svadobný happyend a kopec detí, s tým, že sa ešte stihnú každý deň dvakrát pohádať a trikrát pomilovať 😀

  Leave a Reply

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.