napätie O knihách

350 a viac

7.12.2015

350 a viac

Nový mesiac, nová výzva, témou decembra sú detektívky. V #ReadNordic výzve sa čítajú knihy, ktoré majú viac ako 350 strán, na žánri vraj nezáleží, ale keďže práve detektívky patria k tým objemnejším, v mojich tipoch nájdete len také. Krimi, thriller, detektívka, napätie. Ostatné žánre si necháme na ostatné mesiace.

Popravde, tento mesiac je najlepší. Severské detektívky sú úžasné, len tento rok som prečítala niekoľko, ktoré zaraďujem k špičke a po minulé roky som si tiež našla niekoľko obľúbencov. Vybrať pár kníh do tohto mesačnej kategórie bolo naozaj jednoduché.

Takže, čo odporúčam čítať tento mesiac?

Skocny priliv

Cilla a Rolf Börjlindovci – Skočný příliv

Skočný príliv je detektívka, ktorú majú na svedomí manželia a scenáristi Cilla a Rolf Börjlindovci. Sympatický pár si za hlavné postavy vybral pomerne netradičné osobnosti. Od začiatku sa stretávame so šikovnou študentkou policajnej akadémie, časom pribudnú ďalšie, zväčša mimo policajného prostredia. No nechcem vám pokaziť prekvapenie. Celá kniha je svojím spôsobom jedno prekvapenie za druhým, či už sa to týka zápletky, odhalení, slepých stôp i jednotlivých postáv. I tých hlavných. Viac v tomto článku.

Lotosove blues

Kristina Ohlsson – Lotosové blues

Ostávali dva týždne a Martin Benner by s kolegyňou, ku ktorej ho okrem práce viazal i nezáväzný vzťah, odišiel do Nice na dovolenku. Ostávalo už iba pár minút a bol by na ceste domov. Do jeho advokátnej kancelárie vojde zúfalý muž. Predstaví sa ako brat mŕtvej Sary Tellovej a po Martinovi chce, aby očistil jej meno. Sara predtým, ako sa rozhodla skoncovať zo životom, čelila obvineniu z piatich vrážd. Viac v tomto článku.

Hjorth a Rosenfeldt Hrob v horach

Michael Hjorth a Hans Rosenfeldt – Hrob v horách

Švédska kriminálka a psychológ Sebastian Bergman sa púšťajú do ďalšieho prípadu. V Jämtlandských horách sa na brehu rieky nájde hrob šiestich tiel. Prvé nejasnosti začínajú už pri identifikácií. Kým u holandského páru zistia totožnosť rýchlo, štvorčlenná rodina ostáva dlho záhadou. Kto mal pred deviatimi rokmi záujem zavraždiť rodičov s ich dvoma deťmi? A kam až siaha prípad, pre ktorý je niekto ochotný ísť cez ďalšie mŕtvoly, ktorých úmrtie sa snaží zamaskovať ako nehodu? Viac v tomto článku.

Joakim Zander Plavec

Joakim Zander – Plavec

Wow. Opäť sa mi do ruky dostal román, ktorý by som bez váhania označila ako brilantný, strhujúci a podobne. Vlastne ani neviem, čím si ma tak získal. Príbeh nie je originálny, rovnako tak zápletka, striedanie osôb či tempo rozprávania. Ale i tak má v sebe niečo, vďaka čomu som si po celý čas hovorila: “Sakra, toto je fakt dobrý thriller.” Viac v tomto článku.

. . .

Joa Nesbøho vám písať nebudem, aj tak už ste ho všetci prečítali. Za pozornosť rozhodne ešte stoja aj tieto krimi romány:

  • Anders Roslund a Börge Hellström – Box 21
  • Torkil Damhaug – Žhář
  • Torkil Damhaug – Slepá skvrna
  • Mons Kallentoft – Zimní oběť
  • Jussi Adler-Olsen – Žena v kleci
  • Stieg Larsson – trilógia Milénium
  • John A. Lindqvist – Ať vejde ten pravý
  • Soren a Lotte Hammer – Bestie uvnitř
  • Camilla Läckberg – Kameník

A ak už máte všetko prečítané, alebo máte tak veľa času, že môj výber vám je málo, určite nakuknite do zoznamu Severské detektívky. Sú tam všetky knihy z danej kategórie, ktoré vyšli v ČR a na Slovensku (a viem o nich). Keď nič iné, na vianočné tipy sa tiež hodí (len by som ho asi mala aktualizovať).

No a tie knižky na prvej fotke, tak tie, až na Pascu, nemám prečítané ja (e-knihy radšej ani nespomínam). Ktorou z nich ale začnem, to zatiaľ netuším. Predpokladám, že sa rozbehnem až po Vianociach.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.