Adamkova knižnica O knihách

17 obľúbených kníh 18 mesačného batoľata

17.10.2018

Po pol roku je tu ďalšia porcia obľúbených Adamkových kníh. Tentokrát je to len a len jeho vlastný výber. Knihy, ktoré so sebou nosíme von, ktoré nám sám nosí na čítanie, ktoré musia byť stále na dosah, ktoré si zaručene vyberie, po dočítaní čítame znova, knihy, z ktorých sa veľa naučil a stále sa učí.

Všetky sa vyznačujú pevnými stranami, pretože batoľatá sú neuveriteľné silné. Ale tieto sa nemusíme báť mať v malej knižnici alebo na poličke tak, aby si ich dieťa samé kedykoľvek zobralo a listovalo.

Sú veľmi rôzne a to ma fascinuje. Malé i veľké, jednoduché i pestré, statické i s pohyblivými prvkami, naše i zahraničné, o autách i o zvieratách. Zaujíma ho celý svet! Ak aj vás zaujíma, čo baví 18 mesačné batoľa, nech sa páči, týchto sedemnásť kníh u nás už pár týždňov vedie.

Ak máte menšie dieťa, pripomínam predchádzajúce články:

Leporelá pre najmenších

Leporelá pre malých-väčších drobcov

Najlepšie knihy pre deti okolo prvého roka

The Artist Who Painted A Blue Horse

Kniha, ktorú sme si priniesli z USA. O maliarovi, ktorý dáva zvieratám netradičné farby. Deťom ukáže, že sa nemusia báť kresliť podľa svojej fantázie a dobrý umelec je aj ten, ktorý vykročí z davu. Jednoduché ilustrácie typické pre Erica Carleho. On je v tomto génius. Určite zaujme aj staršie deti, no svoje si tam nájdu aj malé batoľatá.

To je ale dobrý umelec!

Šťastně dojeď, dlouhý vláčku

Adam miluje vláčiky. Podľa mňa je to kvôli knihe Choo Choo od Petra Horáčka. Každopádne teraz ho bavia vláčiky všade a vo všetkých podobách. Šťasně dojeď, dlouhý vláčku je klasické leporelo, dlhé a rozťahovacie. Ku každému vagónu sa viažu rýmované verše. Deti tak zistia, čo všetko sa na takom vláčiku môže prevážať i to, ako funguje parná lokomotíva.

Velká kniha zvuků v lese a na farmě

Zvukové knihy máme tri, no tieto dve sú najobľúbenejšie. Jedna predstavuje zvieratá na farbe, druhý v lese. Zvuky sú veľmi vierohodné a dobre zrozumiteľné. Okrem zvukov jednotlivých zvierat obsahuje i dlhší zvuk daného prostredia. Napríklad les v noci.

Staršie deti zaujmú aj zvieratá a ešte väčšie texty a informácie o živočíchoch viažúcich sa k farme či k lesu. Adamko si spravil ranný rituál, že kým pripravujem raňajky, on si prinesie k malej knižnici v kuchyni svoju malú stoličku, posadí sa postláča pár tlačidiel, vypočuje si nejaké zvieratá a ide si čítať. Netuším, kde k tomu prišiel, ale ohromne ma baví ho sledovať, aký je pritom sústredený.

Kniha džunglí

Kniha džunglí je skrátená verzia známej rozprávky. Texty sú veršované, ale na môj vkus sa horšie čítajú. Kniha obsahuje pohyblivé prvky, je viac farebná a obrázky sú zložitejšie, než známe MiniPédie. V tejto sérii vyšlo viacero rozprávok, mne sa ale najviac páči táto.

Roadtrip s batoľatom – knihy do lietadla i do auta

Astronauti

Na podobnom princípe je spracovaná aj séria První objevy. Astronautov sme tiež kupovali do USA a strana s raketou už nie je. Je to (zatiaľ) jediná kniha, ktorú Adam už zničil. Hrozne ho bavilo raketu vysúvať, ťahať za ňu a tým sa mu ju podarilo ohnúť, nalomiť a už to išlo. V nestrážený okamih a postupne ťahal i za papier, až celú dvojstranu poničil. Ale tie ďalšie fungujú.

Deti sa dozvedia o astronautoch a pobyte vo vesmíre na medzinárodnej vesmírnej stanici. Aké to je byť v beztiažovom stave i ako musia astronauti spať. Doplnené o informácie a otázky pre staršie deti.

Na farme

Na farme je ďalšie leporelo s pohyblivými prvkami a ilustráciami od skvelého Axela Schefflera. Má nezameniteľný štýl a nás jeho hravé obrázky bavia. Texty sú opäť veršované, ale ja ich Adamkovi ani nečítam, vystačíme si s vymýšľaním vlastných príbehov.

Na farme Axela Schefflera

So Big Yosemite

Úžasná kniha, ktorú manžel kúpil v NP Yosemite, keď šiel pozisťovať info na turisitiku. Adam sa na nej naučil ukazovať veliký a vysoký, pretože Yosemite, El Capitan, Half Dome i naša láska k Yosemite sú tááááák veliké. A na záver ešte pridávam, ako veľmi sa ľúbime navzájom. Najviááác. Adama to ukazovanie hrozne baví a vždý si dá rád i druhé tretie opakovanie.

Aké knihy sme priviezli Adamkovi z USA – prvá časť

Itsy bitsy spider

Itsy Bitsy Spider je zbierka známych detských rýmovačiek a pesničiek. Známych v zahraničí, UK a USA najmä. Ja poznám zatiaľ iba prvú, práve tu o pavúkovi a nedávno som sa naučila druhú. Ale Adamovi to stačí. Na knižke je ale špeciálne to, že na každej strane je vyrazený nejaký útvar. Špirála, cik cak striešky, rovné čiary a pod. Dieťa to môže prstom kopírovať do rytmu pesničky. A to nás baví.

Aké knihy sme priviezli Adamkovi z USA – prvá časť

Na horách

Hory mi ľúbime, takže Adamkovi ich chceme ukázať čo najviac. Posledná MiniPedia, ktorú som Adamkovi zakúpila, viac nám ich netreba. O pasienkoch, zimných radovánkach, horskom lese i živočíchoch. Ideálne už od prvého roka (a kľudne i skôr) na spoznávanie sveta. Jednoduché obrázky v malom počte, pre najmenších fakt ideál.

Na horách

Zvířata v zimě

Viac farebné a zložitejšie obrázky sú v už spomínanej sérii První objevy, kde som kvôli krásnemu znázorneniu zvierat v zime siahla práve po tomto leporele. Oproti Minipedii má na konci aj aktívny prvok na točenie, nie iba posúvanie. Pre väčšie batoľatá a škôlkarov sú pripravené otázky, zaujímavosti a hry na hľadanie.

Zvieratá v zime

What is black and white?

Geniálna kniha Petra Horáčka. Jeho nezameniteľný rukopis, jednoduchý text a výstižný koniec. Striedanie čierných a bielych vecí, ktoré vďaka stále sa zužujúcim stranám vytvoria na konci čiernobielu zebru. Odporúčam prekliknúť do samostatného článku a pozrieť si ju zvnútra:

Čiernobiely Horáček

Velká knížka o autech pro malé vypravěče

Ooo, tak táto knižka je TOP. Absolútne som nečakala, že sa toto veľkoformátové leporelo stane u Adamka tak obľúbeným, ale ako som spomínala už v samostatnom článku, aktuálne je to jedna z jeho najviac najobľúbenejších kníh, ktorú čítame denne niekoľkokrát. Na hľadanie a učenie sa dopravných prostriedkov, samostatne i zasadených do prostredia, je skvelá. Odporúčam všetkými desiatimi. A Adamko tiež.

Karavan, štvorkolka, šalina, báger, tutúúú


Nastupovat, jedeme

Leporelo, ktoré som si zamilovala hneď v predajni a ešte ten deň ho vedela naspamäť. Ďalšie, ktoré čítame denne, hľadáme známe obrázky, veľmi ma bavia veršíky. Krásne česká kniha o cestovaní rôznymi dopravnými prostriedkami. Obzvlášť skvelá mi príde ilustrácia, kde malá Kateřinka vozí v tramvaji panenky. Znázornenie botanickej záhrady a ZOO je proste geniálne a priznám sa, že som si to uvedomila až po x-tom čítaní.

Podzemní dráhou jeli jsme Prahou


Veselá zahrádka

Ďalšia veselá a krásna česká kniha s milými veršíkmi. O ovocí s jednoduchými ilustráciami. Adamka bavila už v prvom roku a rád si ju so mnou listuje aj teraz.

Choo Choo

TOP TOP TOP. Absolútny víťaz a v tomto období najobľúbenejšia Adamkova kniha. Pejem na ňu ódy kade chodím. Milujem, ako vie Adam už naspamäť, čo nasleduje, milujem tie ilustrácie, text a celkovo tvorbu Petra Horáčka. Ale práve toto leporelo sa kvôli Adamkovi stalo mojou srdcovkou a už mi ani nevadí, keď ho čítam desiaty krát dookola.

Choo choooo, tutúúúú

Velká knížka letiště pro malé vypravěče

Obdobne ako hľadacie veľkoformátové leporelo o autách sa obľube teší aj verzia o leteckých prostriedkoch. Ešte existuje o stavbách, ale tú zatedy nemáme, rozkopané Brno nám stačí. Baví ma tento formát i ilustrácie. Malé batoľatá môžu spoznávať stále nové veci a prostriedky, väčšie už môžu rozprávať príbehy a hľadať mikropríbehy. Pri každom listovaní nový príbeh. Verím, že tieto knihy budeme otvárať ešte veľa rokov, pretože čím sú deti staršie, tým viac si v nej nájdu.

Balón, raketa, lietadlo, vzducholoď, vrtulník i opice


You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Hračky pre batoľa po 18 mesiaci – Orvokki's blog 2.1.2021 at 13:14

    […] knihách v tomto období som už písala (článok: 17 obľúbených kníh 18 mesačného batoľaťa), ale chýba tam jedna skôr hracia. Doslova hracia. Je to klavír. Máme ju z USA, takže o nej […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.