O knihách romány

1. svetová vojna vo fascinujúcom románe

26.10.2016

Ken Follet Pad titanov

Autor: Ken Follett
Názov: Pád titanov
Rok vydania: 2013
Vydavateľ: Tatran
Počet strán: 812
Orig. názov: Fall of Giants
Preklad: Mária Kočanová

. . .

Nikdy som sa o prvej svetovej vojne nedozvedela toľko, ako v románe Pád titanov. Nikdy ma historický román nebavil tak veľmi, ako práve Pád titanov. Myslím taký monumentálny román. Je tu sága Velké století (Stavitelé mostů, Norský dandy) od Jana Guilloua, ale tá sa zamerala najmä na osudy rodiny bratov Lauritza, Oscara a Sverreho. Je tu, stále ešte moja kniha roka, Čtyřcestí, ktoré mapuje 20. storočie vo Fínsku z pohľadu jednej rodiny. Ale čo do rozsahu, politických udalostí, samotného priebehu vojny, všetkých súvislosti, vzťahov, príčin, následkov… Pád titanov je jedinečné dielo. A ja som si ho zamilovala.

Viac ako 800 strán naprieč celý svetom i spoločenskými vrstvami. Od 22. júna 1911 až po január 1924. Baníci vo Walese, anglická šľachta, ruskí robotníci, americký politici, nemecká aristokracia. Boj za volebné práva žien, atentát na Františka Ferdinanda d’Este, vypuknutie vojny, o ktorej všetci tvrdili, že do Vianoc skončí, Ruská revolúcia v 1917 a čo to sa dozviete aj o situácií v Amerike, a 28. prezidentovi Woodrowovi Wilsonovi.

Najviac ma fascinovali všetky politické rozhodnutia kdesi v pozadí. Kto, kde, prečo a čo z toho nakoniec bolo. Na prvý pohľad to znie ako kvantum informácií. Prvých šesť strán knihy dokonca začína zoznamom postáv. Šesť strán! Ale Ken Follett je spisovateľ génius a veľmi rýchlo sa do príbehu začítate a nebudete chcieť prestať. Aj keď je jasné, že na jeden večer to nebude a možno ani ten voľný víkend vám stačiť nebude.

Žiadna postava nebola iba kladná, alebo iba záporná. Každú z nich som si obľúbila a každá bola jedinečná, no zároveň mali svoje temné stránky, robili veci, s ktorými som nie vždy súhlasila. Táto pestrosť sa mi mimoriadne páčila, vidieť myslenie rôznych postáv v rôznych situáciach. Udalosti, ktoré hýbali tou dobou, boli dramatické, nebolo jednoduché sa s nimi vyrovnať alebo zaujať jednoznačný názor. Postavy robili chyby ale zároveň sa aj posúvali dopredu. A s nimi aj naše dejiny.

Bola tam láska, intrigy, skutočné udalosti, lákavé prostredia bohatých i neutešené podmienky chudobných, nevšedné ľudské osudy, rôzne drámy, víťazstvá, prehry, priateľstvá, nenávisť, nespravodlivosť i nepochopenie. No zároveň snaha o lepší svet, porozumenie a nápravu. To všetko výborne napísané, úžasne vykreslené charaktery, uveriteľné absolútne všetko.

Skrátka, Pád titanov je kniha tak dobrá, že som kvôli nej skončila niekde, netuším kde, na konečnej v zamknutom trolejbuse. Ďakujem, pán Follett, už čítam druhý diel. Pre istotu doma a nie v MHD.

5/5

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.