Filmové festivaly

Utorok na Cinematiku

12.9.2013

Môj pes Killer Sightseers Only Lovers Left Alive

Na to, že mám pomerne dosť času, tak z pôvodného programu celkom vynechávam. Na utorok som si naplánovala päť filmov, ale nakoniec som prvý a posledný vynechala.

Filmami sme začali až o druhej poobede. Vo Fontáne sa premietala slovenská dráma Môj pes Killer, ktorá sa dostala do širšieho výberu  filmov na Európsku filmovú cenu, ktorý zverejnila Európska filmová akadémia. Takže som mala trošku vyššie očakávania. Ktoré sa nenaplnili. Téma super, ale celkové spracovanie na môj vkus slabé. Že ide o nehercov je poznať na prvý pohľad a moc im nepomohol ani scenár. Zaujímave bolo ponechanie typického miestneho nárečia, hoci mojim ušiam to neznie dobre.

Príbeh je o mladom chalanovi Marekovi žijúcom s otcom vinárom. Stretáva sa so skupinou vyholených a potetovaných boxerov a jediným blízkym mu je jeho pes Killer. S matkou sa nestretáva už roky, no ich cesty sa opäť skrížia a on sa dozvedá viac z jej života. Náznak tragédie je všade prítomný, ale ani to nedá filmu nejaký zaujímavejší moment. Ako náhľad na problémy rasizmu, nenávisti, rodinným problémom i nezamestnanosti fajn, ale mám dojem, že to išlo spraviť aj lepšie. A čo ma fakt iritovalo, bola kamera. Nemám nič proti dlhým a viac menej statickým záberom, ale nech majú aspoň význam. Tu som ich zmysel nepochopila a naviac boli dosť roztrasené.

Náladu mi zdvihla britská krimi komédia Sightseers od Bena Wheatleyho. Môj nový obľúbený režisér. Perfektný film. Nechýbajú prekvapivé momenty a je neskutočne zábavný s úžasným britským čiernym humorom. Tak trochu road movie Tiny a Chrisa, ktorý sa po troch mesiacoch vzťahu vyberú na dovolenku s karavanom. Po ceste stretnú mnoho zaujímavých ľudí z čoho vzniknú vskutku vražedné situácie. Z Domu Umenia sme odchádzali nadšení a nejak mi nejde do hlavy priemerné hodnotenie na csfd (61% k dnešnému dňu).

Do Domu Umenia som sa o ôsmej vrátila plná očakávaní. Only Lovers Left Alive je najnovší počin amerického nezávislého režiséra Jima Jarmuscha. Tak nový, že premiéra je až v decembri, dovtedy bude len na niekoľkých filmových festivaloch. A Cinematik je jeden z tých prvých. A zároveň je to na Cinematiku prvý film, ktorému dávam päť hviezdičiek.

Krásna romantická dráma o upíroch Adamovi a Eve. Majú za sebou už tri svadby a občas povedia skvelé repliky smerom k známym vedcom a umelcom z minulosti. Pijú krv a na rozdiel od ich kolegov z katastrofálnej no napriek tomu populárnej súčasnej štvordielnej ságy sa musia slnku vyhýbať a nežiaria na ňom ako diskogule z minulého storočia. Takto nejak si predstavujem moderný film o upíroch. Skvelé herecké obsadenie (sexi Tom Hiddleston a okúzľujúca Tilda Swinton), výborné spracovanie, super scenár… za mňa maximálna spokojnosť a skvelé zakončenie dňa.

Pišti&Jáni – Spravodaj 03 – Deň na festivale

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.