Filmové festivaly

Severské kultové filmy

31.8.2015

Severské kultovní filmy - banner malýMilujem Brno, ale občas Pražákom závidím. Tie akcie, ktoré tam Skandinávsky dům neustále organizuje, z toho musí mať radosť každý milovník európskeho severu. Ja tam žiť, neunikne mi žiadna. Ani prehliadka severských kultových filmov, ktorá začína už túto stredu.

V kine Evald, ktoré mimochodom uvádza filmy zo Škandinávie pomerne často, sa bude premietať dva dni. Teraz aj o týždeň. Štyri filmy, ktoré sú pre nás novinky, no Severania ich dobre poznajú. Predstavujem si to ako české filmy Pelíšky, Kolja či Konflíkáři. Tie skrátka videl každý (a keď nie, mal by to ísť veľmi rýchlo napraviť).

Na čo sa môžete tešiť?

„Diváci sa môžu tešiť na bláznivú fínsku klasiku Uuno Turhapuro slouží v armádě, ktorá je najpopulárnejšia zo série o antihrdinovi Uunovi a jeho bláznivých kúskoch. Nórsko bude reprezentovať čiernočierna komédia Černý Laponec, ktorá by sa dobre vynímala aj na Festivale otrlého diváka. Medzi hlavnými postavami nájdeme nebezpečného alkoholika, kočovného Laponca a černošského chlapca neznámeho pôvodu. Vo švédskom Värmlande sa odohráva gangsterská komédia Hubená Sussie, v ktorej jednu z hlavných rolí stvárnila populárna švédska herečka českého pôvodu Tuva Novotny. Prehliadku uzavrie dánska road movie Spi, děťátko, spi o štyroch kamarátkach, ktoré sa naprieč Dánskom vydávajú na cestu za sebapoznaním a nezaplatenými účtami.“

Ja by som si nenechala ujsť žiaden film. A vy, ak budete v Prahe, nemali by ste tiež. Premieta sa vždy o 19:00 v kine Evald a to 2., 3., 9. a 11. septembra. Filmy sú v pôvodnom znení, ale nebudú chýbať české titulky. Za lístok zaplatíte 110 Kč a môžete si ho rezervovať na evald.cz.

uuno_turhapuro_armeijan_leivissa_1

2. 9. 19:00 Uuno Turhapuro slouží v armádě (Uuno Turhapuro armeijan leivissä, Finsko, 1984)

svidd neger

3. 9. 19:00 Černý Laponec (Svidd neger, Norsko, 2003)

smalla sussie

9. 9. 19:00 Hubená Sussie (Smala Sussie, Švédsko, 2003)

Se min kjole

11. 9. 19:00 Spi, děťátko, spi (Se min kjole, Dánsko, 2009)

zdroj: TS skandinavskydum.cz

Mohlo by sa Vám páčiť

2 komentáre

 • Odpovedať Jana 1.9.2015 na 15:13

  Mít to blíž, tak si vezmu volno a sedím tam každý večer 🙂 U nás v biografu jsme zatím měli víkendy věnované japonské, ruské a korejské kinematografii, tak doufám, že se nám zadaří a objeví se tu i nějaké severské filmy.

  • Odpovedať Orvokki 1.9.2015 na 15:48

   Občas býva severský filmový podzim/zima/jaro, podľa ročného obdobia, a to sa konáva vo viacerých mestách, než len Praha-Brno-Ostrava. Ale byť v Prahe, tak tiež chodím na všetky možné akcie, nie iba do kina, ale i prednášky a výstavy čo sa tam konávajú. Hlavné mesto má niečo do seba 🙂

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.