Filmové festivaly

Nedeľa na Cinematiku

9.9.2013

2013-09-08 15.22.25-1 2013-09-08 15.48.41

Hoci som neostala na polnočný filmový maratón a mohla sa tak poriadne vyspať, v nedeľu som prvý film zvolila až o druhej. Nemecká Zvláštna mačička bol veľmi milý snímok. Zobrazil jeden deň v pomerne početnej rodine. Obyčajné rozhovory a rituály. Žiadna akcia, napätie, či nečakaná udalosť. Iba niekoľko statických kamier, ktoré nasnímali každodenný život. Pre mňa štvorhviezdičkový zážitok.

Po filme sme ostali pred Domom umenia. V postavenom stane kde hral skvelý DJ a majú tam úžasne spravené posedenie som chcela Mojito, ale miešané drinky pripravujú až večer. Brat si aspoň vypil pivo a presunuli sme sa na Lido. Aj tam pár dobrovoľníkov pripravilo skvelé oddychové miesto. Trochu sme sa poprechádzali a potom postupne rozdelili. Ja som s priateľom zvolila kino Fontána, kde boli od piatej Príbehy tatranských štítov II.

Dokumentárny film Pavla Barabáša sa premietal aj minulý rok, avšak len prvá polovica. Tá druhá bola najmä o Mengusovskom štíte, Lomnickom štíte a Ostrom štíte. Skvelé zábery a veľa zaujímavosti o spoznávaní a výstupoch na naše najvyššie hory. Jednoznačne must watch záležitosť pre milovníkov vysokohorskej turistiky, horolezectva, Tatier či len kvalitných dokumentov.

Po videorozhovore s Benom Wheatleym som nadobudla pocit, že to musí byť veľmi funny človek. A preto som chcela vidieť jeho filmy. Snímok Down Terace premietaný o ôsmej vo Fontáne nesklamal. Viac menej amatérsky film, ale dobre natočený. Až na výnimky sa odohrával v jednom dome. Divák je do deja vtiahnutý okamžite, chýba nejaké zoznámenie sa či načrtnutie s okolnosťami, ale o to zaujímavejšie situácie nastávajú. Nechýba trošku čierny humor, koniec koncov, je to britský film a ak briti niečo naozaj vedia, je to práve humor. Skrátka, 4* a odporúčam vidieť.

Polnočný film sme vynechali, ja najmä kvôli práci, ktorú som musela dorobiť a nestihla ju v pauze medzi filmami. Cinematik chválim za nové videodenníky, opäť sú originálne spracované a ich slovensko-anglický spravodaj ma fakt baví. Na záver ešte jedna informácia. Česká stránka dafilms.cz sprístupnila zadarmo na určitú dobu slovenské dokumenty, ktoré sa v minulých rokoch premietali na Cinematiku. Nájdete ich na tejto stránke.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.