Filmové festivaly

Cinematik 2010

4.10.2010

Piešťany sú síce krásne a občas aj tiché a pokojné miesto, ale inak sa tu nič významné nedeje. Preto oceňujem, že už piaty krát sa tu konal filmový festival. Piešťany sa v septembri na týždeň menia na mesto, ktoré ma baví.

A ja, ako filmový fanúšik, som opäť nechýbala. Bohužiaľ VŠB-TU v Ostrave z nejakých zvláštnych príčin začína o týždeň skôr ako väčšina ostatných univerzít, preto aj tento rok som stihla len tri dni. Ale zato 14 filmov. A do kina som chodila poctivo aj keď som už naozaj chcela spať.

Štrvtok 9. 9. 2010

Prvý film premietali ešte pred otváracím ceremoniálom. Išlo o dokument Gambler ktorý zobrazuje finančné problémy dánskeho režiséra Nicolas Winding Refn. Nicolas sa v roku 1996 preslávil filmom Pusher, a aj ďalšie snímky ktoré natočil (Bleeder a Fear X) mu priniesli pozitívne ohlasy. Bohužiaľ však nie peniaze. A tak sa dostal so spoločníkom do problémov a osobného dlhu 4 a pol mil. dánskych korún. Aj keď raz vyhlásil, že pokračovania točiť nebude, bol nútený spraviť výnimku. Natočil Pusher 2 a Pusher 3. Okrem tohoto dokumentu som mala možnosť vidieť aj celú trilógiu, takže ako sa mu to podarilo sa dozviete nižšie.

Otvárací ceremoniál zahájil pomerne rýchly úvod, predstavenie významných osobností festivalu, sponzorov a podobne, nepochybne to k tomu patrí. Film Kuky se vrací prišiel predstaviť režisér Jan Svěrák osobne spolu s hlavnou postavou Kukym. Asi aj preto ma ten film bavil viacej. Skvelé som sa bavila, a spolu so mňou celé kino. Keďže film ide už na DVDčka, videla som jediné kino premietanie na Slovensku.

Ako to už na cinematiku býva, každý rok sa nesie v znamení určitej témy, ktorej filmy sa premietali hlavne o jedenástej večer v kine Fontána. Tento rok to boli neo-NOIR filmy. Prvý snímok z tejto kategórie bol „Vizuálny zážitok s dokonalou atmosférou“, francúzsko-belgický Amer. Nemyslím si že je to film pre bežného diváka, ja som bola spokojná.

Piatok 10. 9. 2010

Prvý film dnešné dňa, prvý diel trilógie od Nicolas Winding Refn. Pusher ma veľmi pozitívne prekvapil. Pár momentov síce bolo slabších, ale celkovo som bola prekvapená, ako sa režisérovi podarila jeho prvotina. Z kina som odchádzala nadšená, a to pokazil až, na môj vkus príliš politicky spracovaný dokument Erotic Nation. Som toho názoru, že vibrátory či nafukovacie panny by sa rovnako predávali bez ohľadu na to, kto sedel vo vláde. Našťastie hneď po slovenskom filme nasledoval Pusher II : S rukami od krvi a ja som len s otvorenou pusou pozerala na plátno a nechápala. Málokedy je druhý diel lepší ako prvý. Deň som tradične zakončila na večernom premietaní vo Fontáne. The Black Dahlia bola dobre spracovaná, ale mne je herečka Scarlett Johansson tak nesympatická, že mi pokazí dojem z každého filmu v ktorom sa mihne.

Sobota 11. 9. 2010

Pre mňa (pred)posledný deň cinematiku začínal tretím dielom Pusher 3: Som anjelom smrti. Z kina som odchádzala maximálna v šoku (a nebolo to len z tej masochistickej scény na konci). Aby tretí diel prekonal prvé dva? To sa mi stalo myslím len raz, pri švédskej trilógií Milénium (Män som hatar kvinnor, Flickan som lekte med elden a Luftslottet som sprängdes, mimochodom odporúčam aj knihy). Ďalší film, Fish Tank, bol pre mňa trochu sklamaním. Katie Jarvis predviedla fajn výkon, ale tancovať podľa mňa nevie. Nesadla mi ani hudba, potešila len skladba „California Dreamin“. Ďalšie dva filmy našťastie sklamaním neboli. Najprv zaujmavý Bibliothéque Pascal, potom vážny i humorný Weiße Band, Das – Eine deutsche Kindergeschichte . Oba rozhodne odporúčam.

Dnes ma nečakala filmová noc, ale rovno celý nočný maratón. Takže, jedenásť hodín večer, plný kinosál, energy drink vypitý, začíname. Brick pobavil. A to dosť, ak aj vezmem do úvahy, že v ňom šlo o vraždu. Po filme nasleduje súťaž o nejaké DVD, pauza na čaj, a ide sa ďalej. The Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans opäť pobavil, najmä ak aj tu vezmem do úvahy, že išlo o hromadnú vraždu. Nicolas Cage zahral drogovo závislého policajta fantasticky. Kino poloprázne, ale posledný film som ešte nevidela, i keď ide o klasiku, takže ostávam. Who Framed Roger Rabbit bola nuda a ja som mala čo robiť, aby som vydržala. Na dobu v ktorej to vzniklo je to určite skvelé spracované, ale o pol šiestej ráno som zívala viac z nudy než z únavy. Neviem kde môj brat našiel ten reflex prihlásiť sa ako prvý že chce vyhrať DVD. Získal ho zadarmo. Resp. za to že bol prvý. Ešte musím poďakovať cinematik štábu, že pred každým filmom dal krátky ale mimoriadne vtipný film o králikovi Rogerovi, videli sme Roller Coaster Rabbit, Tummy Trouble a Trail Mix-Up. O šiestej ráno som prišla domov a o päť hodín už sedela vo vlaku do Ostravy, aby som na druhý deň mohla začať nový akademický rok.

Cinematik predstavil celkovo viac ako 100 filmov, a okrem tých o ktorých som písala, som už v minulosti videla Inception, How to Train Your Dragon, Precious: Based on the Novel Push by Sapphire a Antikrist. Ďakujem celému štábu, že sa nevzdal po prvom roku a robí v piešťanoch skvelú tradíciu. Ja som si festival užila a určite ma uvidíte aj na šiestom ročníku.

You Might Also Like

2 komentáre

  • Reply 6. MFF Cinematik 2011 | Barbora Miklášová 9.7.2011 at 11:13

    […] Môj report z minulého ročníku si môžete prečítať tu. […]

  • Reply Cinematik 2016 | Orvokki's blog 2.9.2016 at 18:39

    […] ich nebolo ani rok predtým, 23 filmov. A ako tak pozerám do histórie, tak pred šiestimi rokmi to bolo tiež iba štrnásť filmov, no opäť za tri dni (wow, to píšem blog už tak dlho?). Na […]

  • Leave a Reply

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.