Filmové festivaly

3. deň | MFF Cinematik 2014

14.9.2014

Comeback Frank Le Grand soir

Štvorhviezdičkový deň. Také mám rada, samé dobré filmy a filmové prekvapenia, žiadne znudené pozeranie na hodinky.

V piatok som chcela začať s výnimočnou drámou Boyhood, ale povinnosti doobeda ma zdržali viac ako som očakávala a nakoniec si tento takmer trojhodinový film budem musieť pozrieť inokedy. Ale podľa ohlasov išlo naozaj o mimoriadny snímok, ktorý skrátka treba vidieť.

Takže som do kina išla až o piatej na slovenský dokument Comeback. Vďaka filmovým festivalom viem, že i slovenským filmom, resp. dokumentov sa oplatí dať šancu, pretože i u nás sa nakrúcajú kvalitné snímky. A Comeback je jedným z nich. Nečakajte žiadnu lacnú zábavu na spôsob rovnomenného českého seriály. Slovenský Comeback Mira Rema je vážny a úprimný dokument o dvoch recidivistoch.

Na večer som zvolila dve komédie. Po minulom pochmúrnom ročníku si to vynahrádzam a som rada, že tvorcovia festivalu tento rok priniesli podstatne viac zábavy. Francúzska komédia Veľký večer o dvoch bratoch pobavila najmä niektorými scénkami. Príbeh sám o sebe nebol výrazný, jeho sila, aspoň z môjho pohľadu, spočívala práve vo vybraných momentoch.

No a to najlepšie nakoniec. Alternatívna lahôdka o geniálnom, no prakticky neznámom hudobníkovi Frankovi, ktorý svoju skutočnú tvár skrýva pod obrovskou umelou hlavou. Zahral ho skvelý Michael Fassbender a rozhodne by ste si tento snímok nemali nechať ujsť. Do našich kín príde na prelome október/november.

Moje komentáre k filmom na csfd.cz

Comeback
Čo ma šokovalo najviac, že až 80 % prepustených väzňov sa do väzenia vráti. To je naozaj vysoké číslo, kde už sa dá pochybovať o tom, či väzenie naozaj pomáha a napravuje. Dokument Mira Rema úprimne zobrazuje osudy dvoch väzňov, v období posledných týždňov vo výkone trestu a prvých dní na slobode. Skvelá práca s kamerou a i výkony nehercov prekvapili. Obavy neboli naplnené, dokument ma doslova šokoval svojou otvorenosťou a výborným spracovaním. Len tak ďalej, viac podobných filmov u nás.

Le Grand soir
No čo sa od nich dalo čakať, pri takej matke, že áno? Výborná komédia o dvoch na prvý pohľad dvoch rozdielnych bratoch. Keď jeden z nich, ten zodpovednejší a pre spoločnosť prijateľnejší stratí prácu predavača a s jeho manželstvom to ide tiež dolu vodou, na pomoc mu príde brat Not. Ten už to so spoločnosťou a bežným životom vzdal dávno a do nového životného štýlu sa rozhodol zaučiť i brata, po novom s menom Dead. Dočkáme sa tak viacero vtipných okamihov a scénok konfrontácie tohto súrodeneckého dua so svojim okolím.

Frank
Absolútne netuším, ako tento nevšedný film ohodnotiť, alebo ho čo i len priblížiť niekomu. Jeden z tých, ktorý treba vidieť a vlastne o ňom ani netreba moc rozprávať. Vtipné a sarkastické tempo na začiatku sa mi k tejto hudobnej dráme hodilo viac, takže depresívnejší koniec až tak neoceňujem. Ale Michael Fassbender, ako i ostatní členovia alternatívnej skupiny predviedli skvelý výkon. I Love You All.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.