Drobné radosti

Návrat do kamenných kníhkupectiev

7.4.2014

V poslednej dobe sa vraciam do kamenných kníhkupectiev. Teda, nie že by som tam i tak netrávila dosť času, ale tentokrát to nie len v úlohe listovania novinkami popri čakaní na niekoho, ale opäť som tam začala nakupovať. Totiž, knižky nakupujem stále, ale dosť dlho som preferovala tie elektronické (nedávno som ich spočítala a už ich mám vyše 150!) a keď už som chcela papierovú, objednávka bola zvyčajne cez internet. Výnimku tvorilo bratislavské a žilinské kníhkupectvo Martinus, pretože proste lovebrand. A naviac sa tam dostanem len párkrát za rok, takže to sa môže :).

Lenže v poslednej dobe sa mi zapáčilo ísť do mesta a popri bežnom programe ako návšteva kina, reštaurácie či nejakého vybavovania sa zastaviť aj v kníhkupectve a kúpiť si tam knihu. Len tak, pre radosť. Alebo keď niekam cestujem, tak v trafikách na železničných staniciach mávajú novinky. Celú cestu, čo si v ruke nesiem novú knihu – v ruke, pretože do kabelky sa mi už nezmestí a naviac, niekedy ich tak krásne zabalia, že je škoda ju schovávať – mám ohromne dobrú náladu.

Toto sú úlovky iba z posledných pár týždňov.

books

V tvojom rúži je olovo a Lekcie madam Chic sú zo spontánneho výletu do Trnavy. Na moju obranu, chcela ich aj mama. Deset žen je suvenír z pobytu v Prahe. Bývali sme v hotelíku na Václavskom námestí a Palác kníh Luxor bol na dohľad. Dve Kroniky vtáčika na kľúčik som našla v Topoľčanoch za príjemnú cenu v kníhkupectve Jakub, kde majú tak úžasné zľavy, že sa tam neoplatí chodiť pred výplatou. Fakt. Bodyguardka od Leeny Lehtolainen je pre zmenu nákup pred francúzskou filmovou nocou. Práve táto autorka ma priviedla k severských detektívkam. Zmrzlinář od Katri Lipsonovej sa ku mne dostal pri čakaní na autobus. A detektívka Smrt čínského kuchaře od Frédérica Lenormanda sa k nám pridala, keď sme s priateľom čakali na vlak v Hraniciach na Morave. Mali ju v malej staničnej  trafike.

books2

Ďalších jedenásť knižiek je odmena za tri ukončené predmety, motivácia do písania diplomoviek a využitie 25% zľavy v Dobrovského kníhkupectve. Nechýba niečo z Kniha Zlín, Mawera mám ako spisovateľa veľmi rada a Pád som ešte nečítala. Obálka Osvětimskej knihovnice sa mi páčila tak moc, že som uprednostnila práve papierové vydanie. Krátke knihy Spánek a Nezadaná som už stihla i prečítať. Z jako Zelda som si vybrala na základe peknej recenzie od eM. z book-lords.blogspot.cz. Bežecké knihy Běhání s Keňani, Hledáni ultra a Život bez hraníc je čisto na motiváciu, pretože ma beh a triatlon začali zaujímať zase o niečo viac.  Stavitelé mostů, Food junkie a Jsme přece sestry sú z vydavateľstva Host, ktoré vydáva jednu lepšiu beletriu za druhou.

U rodičov ma ešte čaká podpísaná Hvoreckého novinka Spamäti a publikácia Recepty fínskej kuchyne, ktorú vydala spoločnosť YIT.

Uznávam, že kúpiť si okolo dvadsať papierových kníh za mesiac asi nie je úplne OK, ale musím povedať, že z každej jednej mám doteraz radosť a neskutočne sa teším, až ich všetky prečítam. Nakoľko by mi mala čoskoro prísť nová knižnica, myslím, že sa do mesta ešte párkrát vypravím. Zálusk si robím napríklad na Snídaně u Tiffanyho a Strážkyně pramene. A v edičnom pláne Academie je Kalevala v novom vydaní s ilustráciami fínskeho maliara Akseliho Gallen­-Kallely! To skrátka musím mať.

Čo vy a nové knihy? Nejaké ďalšie tipy, čo sa oplatí prečítať?

Mohlo by sa Vám páčiť

4 komentáre

 • Odpovedať eM. 8.4.2014 na 13:38

  To jsou krásné kousky! 🙂 Jsem zvědavá, jak se ti bude líbit Z jako Zelda…snad aspoň tolik jako mně. 🙂
  Teď jsi mi připomněla, že jsem si už dlouho chtěla přečíst něco od Simona Mawera… Co od něj máš nejradši?

  • Odpovedať Orvokki 8.4.2014 na 13:43

   Ďakujem. Zeldu mám pripravenú prečítať medzi prvými len čo bude čas :). Od Mawera určite Skleněný pokoj, tá kniha patrí k mojím najobľúbenejším a začala by som práve ňou. Ale veľmi dobrá je aj Dívka, která spadla z nebe.

 • Odpovedať miss always lazy 7.4.2015 na 10:55

  Lekcie madam Chic som čítala nedávno. Pre mňa to bolo také príjemné oddychové čítanie. A asi som jediná čo si cez internet neobjednala ani jednu knihu, vždy radšej idem do kníhkupectva osobne.. kvôli tej atmosfére 🙂

  • Odpovedať Orvokki 7.4.2015 na 23:16

   Presne ako píšeš, Lekcie madam Chic je také príjemné a oddychové čítanie. Ale pár vecí ma tam zaujalo a viem, že som si z nej vypisovala poznámky. Istú dobu som sledovala i blog autorky.
   Ja som mala naozaj dlho obdobie internetových nákupov, ale napríklad teraz v kníhkupectve už pracujem, takže tú atmosféru si vychutnávam pomerne často :D.

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.