Drobné radosti

Drobné radosti #31

28.10.2016

Ubehli takmer tri roky, kedy som naposledy napísala článok začínajúci s Drobné radosti #. Nie že by mi odvtedy prestali robiť veci a zážitky radosť, ale častokrát vydali na veľký samostatný príspevok alebo naopak nakoniec nebol čas o nich napísať.

Spomenula som si na ne nedávno. Odkedy som tehotná, milujem odpočívanie a čas doma. V prvom trimestri to bolo najmä únavou, aj keď som zvládla dve dovolenky (nie že by dovolenky boli náročné, ale letecká preprava je unavujúca), nejaké tie výlety, chaty a reštaurácie. V druhom trimestri si ale vyslovene užívam, keď je náš spoločenský život minimálny.

Nemám takú potrebu byť niekoľkokrát za mesiac v kine či divadle (ale už asi tri mesiace mám rozpísaný článok o skvelých divadelných hrách, ktoré som minulú sezónu videla), nelákajú ma nové podniky v meste (no od leta pripravujem článok o tých, ktoré som medzitým navštívila a bavili ma), voľný víkend už nie je priam sviatkom ale každotýždňovou skutočnosťou.

No aj napriek tej lenivosti zažívam mnohé radosti, tak som si povedala, prečo si ich z času na čas nepripomenúť alebo vám nedať sem-tam nejaký tip. Dokonca ma opäť baví vo veľkom čítať (a nakupovať!) knižky. Tak začnem radšej hneď teraz s tým, čo mi spravilo radosť túto stredu.

zibura-pesky-mezi-buddhisty-a-komunisty

Zibura: Pěšky mezi buddhisty a komunisty

Čítali ste 40 dní pěšky do Jeruzaléma? Mali by ste. Skvelé, vtipné a veľmi osobité rozprávanie o 40 dňovej pešej ceste z tureckého mestečka Pinarhisar do izraelského Jeruzalema. Ladislav Zibura sa potom vrátil, spravil prekvapivo veľa prednášok, vydal knihu…

… a keď mal toho plné zuby, tak si zbalil 90 litrový batoh, poriadne topánky a odišiel do Nepálu a Číny na ďalšiu cestu. Tentokrát tam strávil tri mesiace a prešiel 1400 km. Na jeho verejnom facebook profile si môžete pozrieť viac ako dvesto fotiek s originálnym popisom, 15. novembra mu vychádza ďalšia knižka (Pěšky mezi buddhisty a komunisty), no to, na čo vás chcem nalákať, sú jeho prednášky.

Neprekvapilo by ma, ak by boli vo veľa mestách vypredané, ale ak budete mať možnosť niektorú navštíviť, neváhajte. So svojským humorom komentuje fotografie z cesty, rozpráva zážitky, sem tam padne nejaké múdro. Dozviete sa, akí sú ľudia neskutočne pohostinní, že svet vlastne nie je tak zlý, ako sa nám z tepla domova môže zdať a nebude chýbať ani video s pandami a obrázok šteniatka.

Zvládne rozprávať dve hodiny a prakticky celý čas sa smejete. Až som si hovorila, že ísť na nejaké predstavenie koncom zimy, tak od smiechu predčasne porodím.

Pripravovanú knihu si rozhodne nenechám ujsť a ako sa poznám, nebudem čakať do Vianoc. A tak trochu zákerne a sebecky dúfam, že bude mať tých vystúpení znova plné zuby a znova sadne do lietadla, aby pešo precestoval ďalší kút zeme.

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.