Anglicko&Írsko Cestujem

Whisky trip na Islay – záver

18.8.2018

Už sú to dva roky, odkedy sme sa vrátili z Islay, škótskeho ostrova známeho nadymenými whisky. Už dva roky mám v konceptoch tretí článok z nášho výletu a ja som naň proste zabudla. Spomenula som si teraz preto, lebo o mesiac letíme znova. Nie na Islay, ale za whisky. Začína sa nám rodiť tradícia.

Za whisky sa totiž zvyšok našej skupiny vybral aj pred rokom, prešli Highlands. Ja som doma oddychovala so sotva trojmesačným Adamkom. Netušila som, ako sa budem cítiť a tak som si letenky radšej nekupovala. Tento rok ale poletíme s nimi. Ja i Adamko. Ten bol mimochodom aj na prvom tripe, bola som na konci prvého trimestra.

V úvodnom článku som písala, prečo práve Islay, kde sme bývali, ako sme to vyriešili s dopravou. V druhom článku som sa zamerala na pálenice, ktoré sme navštívili. Všetky, ktoré sa dali! No a teraz už len stručne, čo iné na Islay okrem whisky majú.

Finlaggan – the centre of the Lordship of the Isles

Na Islay nie je okrem whisky veľa turisticky atraktívnych miest. Ostrov je maličký, žije na ňom približne 3000 obyvateľov. Najväčším lákadlom okrem whisky je nádherná príroda. Typické Škótsko, dážď, hmla, vietor, more a škótska gaelčina. Prví obyvatelia začali ostrov osídľovať pred 8000 rokmi p.n.l.

Jedno z historických miest je Finlaggan – stredisko lordov ostrovov. Najväčšiu slávu mal v 14. a 15. storočí, teraz sú tam len pozostatky starých osídlení, nejaké pôdorysy a stredoveké hroby. Takže kto sa chce dozvedieť o histórii obyvateľov ostrova, smeruje tam. Prikladám aj článok z islayinfo.com.

Kilchoman Cross, Church & Military Cemetery

Kúsok od pálenice Kilchoman je ešte historický kostol, kríž a cintorín a vojenský cintorín. Kostol je z prvej polovice 19. storočia, ale predtým sa tu nachádzal stredoveký kostol a ešte predtým kresťanská kaplnka. Okolo je množstvo starých krížov, napríklad Kilchoman Cross z roku 1300. Vojenský cintorín je miestom posledného odpočinku niektorých obetí lode HMS Otranto ktorá sa potopila 6. 10. 1918. Pre záujemcov opäť odkaz na islayinfo.com.

Pláže a ostrov

Kto si trúfa, môže si aj zaplávať, ale september už nie je na kúpanie a opaľovanie. Stáli sme na pláži celkom naobliekaní, vietor vo vlasoch. Mňa pláže fascinujú, na prvý pohľad nekonečné more, príliv, odliv, vlny, útesy. Pobrežie mám spojené skôr s prechádzkami než s vylehávaním.

Ako som už spomínala, ostrov má úchvatnú prírodu. My sme sa vydali aj na okružnú jazdu a prešli rôzne zákutia. Spoločnosť nám robili zvieratá, ktoré mali na nespevnenej ceste prednosť. Občas si dávali pekne načas a nejaké trúbenie ich absolútne nezaujímalo. Oviec a kráv sme celkovo stretli viac ako ľudí.

Ak by sme mali viac času, viac dní, určite by sme sa vybrali aj na niektorú z pätnástich turistických trás, ktoré sa na ostrove nachádzajú. Väčšina je len na hodinu-dve. Z Port Ellen sa dajú robiť vyhliadkové plavby na more a tí trpezlivejší môžu nachystať ďalekohlad a poriadny zoom na poriadnom fotoaparáte. Islay je dobré miesto na pozorovanie vtákov.

Podľa mňa je Islay vhodný aj na pozorovanie života. Vlastného. Domček s výhľadom na more, dlhé prechádzky, more času a dobrá whisky k tomu. S manželom sme sa zasnívali, že na dôchodok by to bola idylka. Tak uvidíme.

Islay je skrátka úžasné miesto. Radi sa tam vrátime, vlastne sme nad tým uvažovali už tento rok, ale nakoniec vyhralo Írsko. No Škótsko sa pre nás stalo srdcovou záležitosťou a minimálne jednu cestu tam ešte naplánujeme. Oddýchnuť si, pripomenúť naše obľúbené whisky a doplniť zásoby.

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.