Anglicko&Írsko Cestujem

Whisky trip na Islay – pálenice

15.9.2016

Škótsko sme opustili, dokázali sme všetky tie nové whisky úlovky dať do jedného kufra (pravda, musel sa kupovať nový) a úspešne sme doleteli domov. Najvyšší čas pridať pokračovanie. Dnes to bude o páleniciach, ktoré sme navštívili.

whisky_trip_palenice_01

Oban

Ako som spomínala v predchádzajúcom článku, Oban je srdcová záležitosť môjho manžela. Nie je úplne na ceste z Glasgow na trajekt v Kennacraig, ale za tú hodinovú odbočku to stálo. Pálenica sa nachádza v centre mesta, ktoré je kúzelné, takže ak budete mať viac času, preskúmajte uličky.

Na bare môžete degustovať nielen Oban whisky, nájdete tu aj ďalšie. Degustácia je platená. Samozrejmosťou, tak ako v každej whiskárni, nájdete obchod, kde si môžete kúpiť vkusné upomienkové predmety a taktiež whisky. A to nie len klasiky, ale aj tzv. distillery edition. Tie zoženiete väčšinou len priamo tam, výnimočne i v duty-free zóne na letisku. Spoliehať sa na to ale nedá.

Domov sme si zakúpili Distillers Edition 2015 a Little Bay.

whisky_trip_palenice_02 whisky_trip_palenice_03 whisky_trip_palenice_04 whisky_trip_palenice_05

Ardbeg

Ardbeg je whisky, ktorá chutí aj mne. Nie všetky, ale ak by som mala vybrať najviac favoritov, je to práve z tejto pálenice. Napríklad Perpetuum alebo Dark Cove sú výborné! Aj samotné prostredie je tam veľmi pekné, prímorské, tak ako, až na jednu výnimku, všetky pálenice na Islay. Vo vnútri je malý pub, kde si môžete dať polievku alebo sendviče. Na degustáciu majú päť vybraných whisky, ale keď si vypýtate aj z inej, ochotne vám prinesú.

Prvé, čo si pri každej pálenici všimnete, keď vystúpite z auta, je typická vôňa. Tu sa rozliehala naozaj ďaleko, bola príjemná a jemná. Vôňa budúcej whisky vo vzduchu. Okrem skvelej Dark Cove nás bavila aj Supernova Committee Release 2015, takže ďalšie dve fľašky, ktoré už našli miesto na poličke v Brne.

whisky_trip_palenice_06

Lagavulin

Vo väčšine páleníc dostanete jeden pohárik na ochutnávku zadarmo. Ak vás ide päť, ochutnáte toho naozaj veľa.

Počas nášho pobytu sa na Islay konal jazzový festival. Pri tejto príležitosti si pálenice pripravili špeciálnu Islay Jazz Festival 2016 edíciu. Jedna fľaška práve z Lagavulin poputovala aj domov. Ako druhú si chalani vybrali osemročnú whisky k 200. výročiu podniku (8 Year Old – 200th Anniversary). Lagavulin bol založený v roku 1816.

whisky_trip_palenice_07 whisky_trip_palenice_08 whisky_trip_palenice_09 whisky_trip_palenice_10 whisky_trip_palenice_11 whisky_trip_palenice_12 whisky_trip_palenice_13 whisky_trip_palenice_14 whisky_trip_palenice_15

Laphroaig

Ak sa stanete Friends of Laphroaig, dostanete svoj malý kúsok parcely vedľa whiskárne. Jedna stopa štvorcová. Keď prídete do Laphroaig, obujete gumáky a vytlačíte si certifikát, podľa súradníc si môžete na to miesto zájsť a zapichnúť tam vlajku svojho štátu. A odmena za tento jednoduchý, no netradičný zážitok? 50 cl fľaštička ich najpredávanejšej 10 ročnej whisky.

V Laphroaig sme si zašli aj na tour a dozvedeli sa, ako celý ten proces prebieha, od momentu, ako získavajú rašelinu až po plnenie, vrátane toho, od koho a aké sudy majú. Pretože sudy sú pre chuť whisky mimoriadne dôležité, koniec-koncov, je to v nich minimálne tri, ale bežne i osem až pätnásť rokov. Na konci tour je ochutnávka ich whisky s názvom Select a pohárik si môžete odniesť so sebou. Pre šoférov a tehotné ženy dávajú 10-ročnú whisky v 50 cl fľaške.

Z Laphroaig si okrem iného odnášame aj ďalšie dve fľašky, konkrétne 10 Year Old Cask Strength – Batch 008 a An Cuan Mòr. A sviečku! Sviečky nemali v každej pálenici, ale všade kde som na ne narazila, tak voňali veľmi jemne a pekne. Vedela by som si vybrať asi každú, len to by sme museli batožinu kupovať ešte jednu.

whisky_trip_palenice_17 whisky_trip_palenice_18 whisky_trip_palenice_19 whisky_trip_palenice_20

Caol Ila

Caol Ila je celkom zastrčená pálenica neďaleko prístavu Port Askaig. Cesta tam je zážitok sama o sebe, ak sa na vás na tej nie úplne pevnej a kopcovitej ceste pre jedno vozidlo vyrúti traktor. Po mieste sa prechádza čierny kocúr, ktorého sme akosi automaticky pomenovali Mikeš. Whisky inak robia skôr jemné a nie tak rašelinové. Vekovo patrí k pomerne starým, založený bola v roku 1846, takže v ich repertoári nájdete aj 25-ročnú whisky.

whisky_trip_palenice_21 whisky_trip_palenice_22 whisky_trip_palenice_23 whisky_trip_palenice_24 whisky_trip_palenice_25 whisky_trip_palenice_26 whisky_trip_palenice_27

Bunnahabhain

Pálenica, ktorej názov neviem doteraz vysloviť. Veľké priestory, ale malý obchodík. Veľa na ochutnávku, veľa špeciálnych fliaš. Je o niečo mladšia ako susedná Caol Ila, založili ju v roku 1881. Veľmi sa mi tam páčilo. To mólo, tie sudy pri mori, tá vôňa, tá malá old-school predajňa. A majú tam výborné karamelové cukríky, takže namiesto whisky sme kúpili tie.

whisky_trip_palenice_28 whisky_trip_palenice_29 whisky_trip_palenice_30

Kilchoman

Jediná pálenica, ktorá neleží pri mori. A zároveň je najmladšia, založená bola iba pred jedenástimi rokmi. Nachádza sa na farme a vo vnútri majú malú reštauráciu, kde dobre varia. Obchod má asi najväčší a okrem vecí súvisiacich priamo s whisky tu nájdete aj suveníry vzťahujúce sa k ostrovu, Škótsku a ich tradíciám.

whisky_trip_palenice_31 whisky_trip_palenice_32 whisky_trip_palenice_33 whisky_trip_palenice_34

Bruichladdich

Ak máte radi poriadne rašelinové a nadymené whisky, Bruichladdich (číta sa /ˈbrʊklædi/ brook-lad-dee) je presne to miesto, kam chcete ísť. Konkrétne k sérii s názvom Octomore. Nič silnejšie už nenájdete a to nikde na svete. Ak ste viac fanúšikom ginu ako whisky, zamierte k tej peknej priesvitnej fľaši s názvom The Botanist.

Zo všetkých páleníc kde sme degustovali, tu nalievali najštedrejšie. Zadarmo nebol iba jeden dram, ako sa štamperlíku hovorí v angličtine, ale v podstate všetky. I priestory a obchod nás zaujali zo všetkých doposiaľ navštívených miest najviac. Je to tam veľké, moderné, ale s určitým historickým rázom, otvorený priestor, no zároveň sa tam dalo nájsť súkromie a vychutnávať si ten voňavý nápoj.

Po dlhom rozmýšľaní si chalani kúpili Octomore 07.4 Virgin Oak. Edícia s označením .4 sa robí každý rok iná, číslo predtým znamená, koľkí rok v poradí sa už Octomore robí. V našom prípade je to siedmy. Cena je už trošku vyššie (160 libier za fľašu), ale pre fanúšikov takýchto výrazných tónov je to priam povinnosť.

bowmore-01 bowmore-02 bowmore-03

Bowmore

Jedna z najstarších whisky páleníc v Škótsku. Založená bola už v roku 1779 a vo vnútri nájdete aj taký úlovok, akým je 54 ročná whisky v kryštálovej fľaši s platinovým vrškom. Ide o jeden z dvanástich kusov a cena je vyššia ako 100 000 libier.

Aj v Bowmore sme si zašli na tour na konci ktorej nás opäť čakal degustačný pohárik. Kto nepije, vzorku na ochutnávku mu dali vo fľaštičke. Len teda musím upozorniť, že netesnila úplne najlepšie a než sme prišli do Brna, nebola tak plná, ako na začiatku.

jura-01 jura-02 jura-03

Jura

„The Isle of Jura is 11 km wide and 48 km long and it has only one road, one pub and one distillery.“ (wikipedia). Čo viac na ostrove potrebuješ? Počasie sa na jeden deň zmenilo, na Juru padala hmla a dážď. Perfektná škótska atmosféra.

Z pálenice sme pôvodne neplánovali nič kupovať, ale mňa zaujal krém na ruky (s trochou whisky v zložení), degustačná sada, ktorá sa dala odniesť v príručnej batožine a chalanov nakoniec i špeciálna One for the Road. Presvedčilo ich, že ide o limitku 627 kusov a má 22 rokov. Tým sa stala najstaršou whisky v našej skromnej zbierke. Ochutnať ju môžete aj priamo v pálenici, ale najprv si ju musíte kúpiť. Inak zadarmo jeden pohárik na osobu, na výber z piatich whisky. Keďže nás bolo päť, ochutnali sme všetky.

Veľmi oceňujeme, že pani sa nám venovala, aj keď už mala začať tour. To sme však nevedeli, inak by sme ju nezdržovali. Celkovo ale boli ľudia na ostrovoch veľmi milí a ochotní, odpovedali na všetky otázky a mala som dojem, že majú radosť z turistov, ktorým ich whisky chutia a prišli len kvôli tomu.

jura

Konečná zbierka doma na knižnici vyzerá následovne. Desať veľkých fliaš, deväť malých a deväť pohárikov. Rozpočet prekročený, ale spokojnosť obrovská. Dobrý výlet. V poslednom príspevku vám ešte napíšem, čo iné sa oplatí na Islay vidieť.

konecna-zbierka

Zľava doprava

 • Lagavulin 8 Year Old – 200th Anniversary
 • Lagavulin Islay Jazz Festival 2016
 • Laphroaig 10 Year Old Cask Strength – Batch 008
 • Laphroaig An Cuan Mòr
 • Ardbeg Dark Cove
 • Ardbeg Supernova Committee Release 2015
 • Oban Distillers Edition 2015
 • Oban Little Bay
 • Octomore 07.4 Virgin Oak
 • Jura One for the Road

Mohlo by sa Vám páčiť

2 komentáre

 • Odpovedať Honza 12.10.2016 na 21:14

  Dobrý den, děkuji moc za inspiraci, včetně doporučení Tayvullan a popisu Vašich zážitků…mohu se prosím ještě zeptat? Dělám pro naši skupinku rozpočet na cestu. Jak je to prosím se vstupem/cenou do jednotlivých palíren, a kolik vychází ochutnávky v palírnách? Popřípadě jak je to s restauracemi a s obchody na ostrově… Děkuji 🙂

  • Odpovedať Orvokki 14.10.2016 na 13:49

   Dobrý deň. Som rada, že článok poslúži ďalej ako inšpirácia, už by som mohla dopísať aj ten posledný 🙂 Ale k vašim otázkam.

   Samotné vstupy do pálenice sú vždy zadarmo, ale len na dvor, do obchodu a k baru. Potom záleží od toho, akú prehliadku zvolíte. Tzv. Distillery Tour začínajú na £6, v niektorých je aj ochutnávka a pohárik so sebou (Bowmore a Laphroaig napríklad). Potom sú vyslovene tastingové tours, prípadne i nakombinované s jedlom, tam rátajte £15-30. Sú aj drahšie tours, napríklad Laphroaig má WATER TO WHISKY EXPERIENCE, trvá to 4.5 hours za £90.

   V každej pálenici je obchod s barom. Väčšinou jeden degustačný pohárik na osobu je všade zadarmo (iba v Oban sa platilo). Ďalšie vychádzajú na cca 3 ks za £5, prípadne limitky alebo špeciálne edície aj drahšie. Ale záleží od pálenice, v Bowmore nalievali stále zadarmo a ochutnať sa toho dalo fakt veľa. Myslím že aj v Bunnahabhain nalievali celkom ochotne.
   Ale detailnejšie informácie nemám, ja už som v tom čase bola tehotná, takže moja degustácia spočívala iba v ovoniavaní a máličko som ochutnala tak z dvoch-troch whisky, na ktoré som sa vyslovene tešila. Takže na bare som sa moc nezdržiavala.

   Odporúčam pozrieť vopred otváracie hodiny, mení sa to aj od sezóny, my sme boli ešte na konci letnej, ale jeseň-zima už nebýva tak často otvorené a rovnako aj prehliadok býva menej. A na prehliadky sa hodí rezervácia, najmä ak idete v časoch, kedy sa očakáva viac ľudí, alebo chcete mať istotu, že stihnete vami zvolený čas.

   Stránky s prehliadkami, cenami a otváracími hodinami:
   http://www.bowmore.com/visit-us/
   http://www.laphroaig.com/distillery/visiting.aspx
   https://www.discovering-distilleries.com/lagavulin/
   http://ardbeg.com/visit-us
   https://www.discovering-distilleries.com/caolila/
   http://bunnahabhain.com/the-distillery/distillery-tours
   http://kilchomandistillery.com/tour-and-events/distillery-tours
   https://www.discovering-distilleries.com/oban/
   https://www.bruichladdich.com/distillery-tours-visits
   https://www.jurawhisky.com/en/visitor-centre

   Reštaurácie sme moc neriešili, v pár páleniciach aj varili, takže sme sa najedli tam. Inak sme sa stravovali dosť na dome, ktorý sme mali prenajatý, pre piatich ľudí sa to celkom oplatilo a časovo nám to vychádzalo najlepšie. Inak každá dedinka mala nejaký aspoň menší podnik, alebo aspoň obchod. Na Jure je dobrá reštaurácia hneď oproti pálenici. V Bowmore sme videli dokonca aj indickú reštauráciu.

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.