Cestujem Výlety

Vysoké Tatry

10.10.2013

IMG_1012

Už dlhší čas sme s priateľom uvažovali nad kratšou dovolenkou vo Vysokých Tatrách. V podstate nám v nej nič nebránilo, len sme vždy uprednostnili iné destinácie či iný program. Až si raz priateľ povedal dosť a jeden pobyt nám zarezervoval. Od štvrtka do nedele v Aplend Mountain Resort v Hornom Smokovci. Ciele sme mali iba dva – Téryho chata (2015 m n.m.) a Slavkovský štít (2 452 m n.m.).

IMG_1016Do Tatier sme prišli v štvrtok ráno. Keďže check-in na hoteli bol až od druhej, TEŽ* sme sa odviezli na Štrbské pleso. S kufrom sme nechceli podnikať nijaké túry, takže sme zamierili do obchodu neďaleko železničnej stanice. Lákal na 50-80% a je zameraný prevažne na slovenskú outdoor značku Zajo. Výborne sme si tu nakúpili, ja som obzvlášť spokojná s hnedou vestou (Zajo Como Lady Vest Ginger). Ak budete mať cestu okolo, určite sa tam zastavte. Na obed sme ešte zašli do reštaurácie Toliar, krátka prechádzka k plesu a späť na TEŽ do Smokovca a ubytovať sa.

Z pôvodne plánovaným zoznámením sa s okolím nič nebolo. Asi to spôsobilo vstávanie už o tretej ráno, možno ten nečakaný príval kyslíka a pekného prostredia, jednoducho sme zaspali a okrem krátkej večere sme spali až do rána.

V piatok sme sa pozemnou lanovkou vybrali na Hrebienok. Inak je to zo Starého Smokovca necelá hodina pešo, ale výhľad tam ešte nie je zaujímavý, tak sa nám moc nechcelo. Hore sme najprv váhali, či doľava na Slavkovský, alebo doprava na Téryho chatu. Zhodli sme sa na jednoduchšej túre, aby sme zhodnotili naše sily. Výsledkom bolo, že ja neľutujem 750Kč, ktoré platím každý mesiac za členstvo vo fitness a ďakujem najmä lektorkám Jumpingu že nás nešetria. S výstupom na Zámkovského a následne Téryho chatu som nemala najmenší problém a sama som cítila, že moja kondička sa od jari výrazne, ale fakt výrazne zlepšila.

Tých pár hodín chôdze do kopca bolo úžasných. Krásne prostredie, vzduch, aký mi v Ostrave neskutočne chýba, usmievaví turisti, občas posedenia na skalách. Už som i zabudla aké je to krásne stúpať kilometre po kameňoch. A ten pocit, keď zvolený cieľ nakoniec dosiahnete, ten je neopísateľný. Bohužiaľ priateľa cestou dole zradilo koleno a tak nám zostup nakoniec trval dlhšie ako výstup. A bolo nám jasné, že Slavkovský štít zdoláme až inokedy.

IMG_0951 IMG_0963

V sobotu sme teda nešli znovu na Hrebienok a doľava, ale TEŽ na Štrbské pleso. Počasie bolo priam ukážkové, takže sme sa s lanovkou vyviezli na Solisko a naobedovali sa v Chate pod Soliskom. Viditeľnosť bola ohromná, škoda len to množstva turistov. Mimo sezónu sme už čakali menší nápor, ale okolie Štrbského plesa je asi stále veľmi populárne. Alebo to možno spôsobilo vysvätenie kríža, ktoré sa zrovna konalo. Každopádne som bola celkom rada, keď sme sa vrátili dole a zakotvili v príjemnej kaviarni hotela Crocus.

IMG_0994Na hotel sme sa vrátili pomerne skoro, mali sme objednanú saunu. Aplend ma týmto prekvapil, nečakala som že v podzemí skrývajú také príjemné priestory. Tým nechcem povedať, že sám hotel či izby sú zlé, naopak, boli sme tam veľmi spokojní.

V nedeľu sme sa už len motali po Smokovci, nejak sa nám vôbec nechcelo na vlak ísť, a tak sme nakoniec išli až posledným možným. Som rada, že ľudia v Tatrách sú veľmi milí. Teraz nemyslím niektorých turistov, ktorý fajčia na zakázaných miestach, vyhadzujú odpadky mimo koše alebo sa v prírode správajú nevhodne. Ale na chatách, v reštauráciach, kaviarňach a obchodoch, nikde sme sa nestretli s nevďačnou povahou na ktorú tak radi niektorí nadávajú.

Prekvapením bolo i to, že keď sme si v jednom obchodíku chceli podvečer kúpiť pagáčiky, pani predavačka nám ich dala zadarmo, pretože už neboli moc čerstvé a je to len pár kúskov čo jej ostalo. Tak sme si aspoň kúpili syrovú misu. A na jednej chate sme pre zmenu dostali čaj k polievke.

IMG_0970

Čaj je inak kapitola sama o sebe. Nemyslím len ten alkoholový Tatranský čaj, ktorých sme tam tiež vypili niekoľko, však ochutnať ich treba všetky, alebo aspoň čo najviac. Mimochodom. vedeli ste, že už je aj II. séria a zdravá séria? No najmä na bylinkový nosičský čaj sa oplatí vyšľapať kamkoľvek. Vážne. Po niektorých náročnejších túrach neexistuje nič lepšie ako tento čajík a dobrá kapustnica či cesnačka.

Ale najviac ma teší, že priateľ kúpil turistické mapy na pečiatky. A keďže ich kúpil až posledný deň a my sme tak nemohli razítkovať od začiatku, MUSÍME sa do Tatier vrátiť. Tak snáď už krátko po mojich štátniciach, keď sa po zime a jari otvoria všetky turistické chodníky. A prvý cieľ bude Slavkovský štít :).

IMG_0901 IMG_0981

*TEŽ – Tatranské elektrické železnice

Mohlo by sa Vám páčiť

Žiadne komentáre

Zanechať odkaz

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.