Cestujem O knihách Výlety

Vysoké Tatry z opačnej strany

30.7.2015

Neubehlo ani päť týždňov a my sme sa do Tatier vydali znova. Tentokrát sme to ale zobrali z opačnej strany. Z Poľskej.

Polske Vysoke Tatry 01

Ubytovali sme sa v meste Zakopané v rezidencii Nosalowy Dwór. Krásny hotel, na kraji Zakopaného, čo sa hodilo, pretože doprava je tam obrovská, tak sme aspoň neboli v centre diania. Ale vážne, toľko turistov, to som naozaj nečakala. Celé Zakopané nám prišlo ako jedno obrovské turistické stredisko, hotel vedľa hotela, reštaurácia na reštaurácií.

Ale našli sme jednu veľmi príjemnú. Mała Szwajcaria, v zime musí mať kúzelnú atmosféru. Majú to tam veľmi krásne zariadené, útulné a pohodové, a varia naozaj výborne.

zakopane restauracia

Najnavštevovanejšou tatranskou atrakciou v okolí Zakopaného je bezpochyby najväčšie vysokotatranské pleso Morskie oko. Dostať sa k nemu nie je nijak náročné, doslova je to stále po asfaltke. Len od určitého miesta musíte vymeniť vaše auto či autobus za nohy. Alebo kone.

Polske Vysoke Tatry 02 Polske Vysoke Tatry 03 Polske Vysoke Tatry 04

Doveziete sa k miestu s názvom Palenica, čo je obrovské platené parkovisko. Potom si buď prejdete 9 km miernym stúpaním po asfaltke, alebo zaplatíte 50 zlotých a odveziete sa v koči ťahanom dvoma koňmi. My sme zvolili druhú možnosť, pretože dve hodiny cesty po ceste, ktorá sa k Tatrám moc nehodí, sa nikomu nechcelo. Tak nech je to aspoň trochu zaujímavé.

Na Morskom oku ma prekvapili dve veci. Neskutočné množstvo turistov, dokonca takých, ktorí neváhali vyzuť sa a vyskúšať vodu v plese na vlastné nohy (ak to nebolo zakázané, tak by malo, sme predsa v národnom parku), a že pleso vlastne nie je nijak veľké. Teda, nie že by bolo nejaké maličké, ale tak nejak som si ho predstavovala väčšie. Aj Štrbské na mňa zapôsobilo viac.

Polske Vysoke Tatry 05 Polske Vysoke Tatry 06 Polske Vysoke Tatry 07 Polske Vysoke Tatry 08 Polske Vysoke Tatry 09

No stačilo opustiť hlavný ťah a hneď bolo všetko krajšie. Cesta tvorená z kameňov sa na žabky nehodí, takže turistov ubudlo. Mierne stúpanie až rovina sa zmenila na poriadny, aj keď krátky stupák. A nezaujímavé Morskie oko vystriedalo nádherné pleso Czarny Staw pod Rysami vo vyške 1581 m n. m.. O 191 metrov vyššie ako Morskie oko.

Nebyť pokročilej hodiny a počasia, aj by sme sa na Rysy vydali. Poistenie sme už mali. Ale prvé kvapky sa objavili, už keď sme zostupovali späť k Morskému oku. Chýbalo nám ešte dobrých 20 minút k chate a spustil sa taký lejak, pred ktorým sa nedalo nikam schovať. Kým sme prišli k chate, bola tak narvaná turistami, že sme pokračovali ďalšiu polhodinku rovno k stanovisku koňov.

Ale funkčné oblečenie splnilo účel, zima nám síce bola, no nemali sme všetky nitky mokré. Takže sme opäť zvolili jazdu v koči ťahanom koňmi, dole iba za 30 zlotých na osobu a vybrali sme sa na hotel.

Polske Vysoke Tatry 10 Polske Vysoke Tatry 11 Polske Vysoke Tatry 12

Obuv nám do druhého dňa neuschla, takže sme doobedie sme strávili v hotelovom wellness centre a po obede, keď sa opäť vypršalo, ešte sme zašli do mesta a večer do baru Panoramika. Len teda už bola tma, takže z panorámy nič nebolo.

Na Tatry sme veľa dní nemali, na štvrtý sme sa pobrali domov. Ale zobrali sme to cez Ždiar, aby sme si tie naše veľhory užili čo najdlhšie. To by ma zaujímalo, či bude pršať aj keď sa tam vyberieme nabudúce. Už by nemuselo.

Polske Vysoke Tatry 13 Polske Vysoke Tatry 14 Polske Vysoke Tatry 15 Polske Vysoke Tatry 16 Polske Vysoke Tatry 17

Mohlo by sa Vám páčiť

4 komentáre

 • Odpovedať Lenka Ď. 30.7.2015 na 10:18

  Do Tatier už chodím 11 rokov, ale stále iba zo slovenskej strany. No a tento rok som bola na Rysoch, kde bolo fakt nádherne, ale trochu som sa bála výšky. Keď som si však potom doma pozerala video, ako sa ide na Rysy z poľskej strany, tá slovenská oproti tomu nebola nič. Takže už vás len obdivujem, že ste tam chceli ísť, aj keď počasie nevyšlo. Inak fotky sú nádherné. 🙂
  http://music-escapefromreality.blogspot.sk/

  • Odpovedať Orvokki 2.8.2015 na 10:06

   Musíme aj my konečne vychytať pekné počasie. Manžel síce hovorí, že neexistuje zlé počasie, ale iba oblečený turista, no keď prší, ani on sa na tie štíty nehrnie 😀
   A to by sme ich chceli prejsť toľko. Vlastne všetky, a raz i po magistrále, s prespávaním na chatách.

 • Odpovedať Nerya 30.7.2015 na 11:00

  Neskutočne krásne fotky 🙂 raz keď na to budem mať kondičku sa tam veru musím vybrať aj ja, doteraz som sa potulovala len v tých nižších oblastiach 🙂

  • Odpovedať Orvokki 2.8.2015 na 10:04

   Ďakujem, mne zrovna tieto prídu také obyčajné, kvôli počasiu, ktoré tam bolo. A ani kvôli turistom sa tam ani nejak lepšie fotiť nedalo (nemám rada na fotkách z miest aj davy ľudí).
   Do Tatier určite choď, tie Poľské sú jednoduchšie, tam ani nejak veľkú kondičku nepotrebuješ (pokiaľ sa nerozhodneš hneď vyšliapať na Rysy), dokonca k jednému vrcholu ide takmer lanovka, a potom sa dá pekne po hrebienku chodiť, to sme chceli prejsť, keby nemáme premoknuté topánky 🙂

  Zanechať odkaz

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.